DZIAŁY

Stres dotyka nas codziennie zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zobacz, jakie są najlepsze metody na radzenie sobie ze stresem oraz jak się na niego uodpornić.

Najlepsze metody na radzenie sobie ze stresem

Sprawdź nasze najlepsze porady na radzenie sobie ze stresującym trybem życia.

Czym jest stres?

O stresie mówi się naprawdę wiele. Zewsząd jesteśmy bombardowani radami jak sobie z nim radzić lub jak go redukować. Czym jest stres i co on powoduje?

Stres to naturalna reakcja organizmu, która pojawia się w momencie, kiedy coś nas przerasta lub znajdujemy się w sytuacji, z którą nie potrafimy lub nie wiemy jak sobie poradzić. Stres pojawia się również  w chwilach zagrożenia, lub po prostu niebezpiecznych sytuacjach, kiedy nie potrafimy obronić się przed danym zagrożeniem. Stres również pojawia się w chwili, kiedy równowaga naszego organizmu zostaje zaburzona.

Stres negatywny

Stres głownie kojarzy na się bardzo negatywnie – z sytuacjami, kiedy nie wiemy co zrobić bądź chwilami zagrożenia. W większości przypadków tak właśnie jest. Stres to reakcja, która często wywołuje bardzo nieprzyjemne reakcje organizmu, nad którymi nie panujemy. Stres negatywny jest niemal zawsze, jednak istnieje również  wyjątek.

Stres pozytywny

Niekiedy jednak stres może działać na nas pozytywnie i mobilizująco.  Stres pozytywny jest wtedy, kiedy daje nam przysłowiowego kopa i motywuje do działanie. Niestety, zazwyczaj jest to działanie bardzo krótkofalowe, które znika równie szybko jak się pojawia.

Stres – jak sobie  z nim radzić?

Na radzenie sobie ze stresem jest naprawdę wiele metod oraz sposobów, jednak nie na każdego będą one działać jednakowo. Warto przetestować ich kilka, tak aby rozpoznać co sprawia nam najwięcej przyjemności, relaksuje, redukuje nieprzyjemne napięcie oraz nerwobóle. Najlepsze metody na radzenie sobie ze stresem są długofalowe i wymagają od nas zmiany swoich nawyków. Tempo życia jest bardzo szybkie, a na głowie mamy ogrom obowiązków, jednak musimy sami sobie pomóc, aby stres nie wywarł na nas trwałych zmian. Warto zacząć od postaw.

Zdrowa dieta

Zbilansowana, zdrowa dieta to absolutna podstawa. Musimy dostarczyć naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, aby mógł dobrze funkcjonować. Jedząc dużo bogatych w witaminy oraz minerały produktów spożywczych, możemy pomóc organizmowi lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych.

Szczególnie ważne jest, aby dostarczyć sobie magnez, potas, cynk, wapń oraz witaminy z grupy B. Dieta bogata w te składniki z pewnością poprawi nasze samopoczucie oraz komfort psychiczny.

Wypoczynek

Aby nasz układ nerwowy działał odpowiednio, trzeba zadbać o jego higienę. Warto pamiętać o odpoczywaniu i podczas nawet najbardziej zabieganego dnia zadbać o nawet krótki wypoczynek. Przerwy podczas pracy są bardzo istotne, pozwalają one na chwilę oderwać się od stresującego zajęcia i zająć umysł czymś innym. Bardzo ważne i pomoce są również krótkie drzemki w ciągu dnia, które obniżają poziom kortyzolu. Wystarczy 15 minut, aby poczuć się lepiej.

Wysiłek fizyczny

Uprawianie sportu pozwoli nam nie tylko się wyładować ale i pozbyć nieprzyjemnego napięcia. Wysiłek fizyczny wyzwala endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które z pewnością pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie.

Sen

Wysypianie się jest kluczowe. Sen powinien trwać od 7 do 9 godzin. Niestety, stres często nie pozwala nam zasnąć, dlatego warto zadbać o to w jakich warunkach śpimy. Przed położeniem się do łóżka, wywietrz sypialnię oraz spraw, żeby było w niej jak najciemniej. Możesz włączyć jakąś muzykę relaksacyjną lub inne dźwięki, które działają na ciebie uspokajająco ( szum morza, odgłosy lasu lub dźwięk jadącego pociągu). Aby sen był spokojny i głęboki, warto nie korzystać z urządzeń elektronicznych przed położeniem się do łóżka.

Joga

Nie trzeba być ani specjalnie rozciągniętym ani wysportowanym, aby spróbować ćwiczyć jogę. W internecie jest wiele poradników jak wykonać kilka prostych ćwiczeń oraz skupić się na oddechu. Joga, choć wydaje się trudna i bolesna, jest wbrew pozorom naprawdę prosta. W instruktarzach możemy dowiedzieć się jak wykonać odpowiednie ćwiczenia oraz jak oddychać, aby czuć przyjemne odprężenie. Podczas jogi pozbywamy się napięcia z mięśni oraz poprzez głębokie oddychanie staramy się pozbyć negatywnej energii.

Medytacja

Medytacja to moment, w którym wyciszamy swój organizm i staramy się uspokoić się najbardziej jak tylko się da. Jej celem jest oczyszczenie umysłu oraz poprawienie kondycji naszego układu nerwowego. Medytacja pomoże nam przywrócić równowagę oraz sprawi, że będziemy mniej podatni na wszelkie czynniki stresogenne. Uspokoi nas i wzmocni, a nawet pozytywnie wpłynie na naszą odporność.

Olejki eteryczne

Odpowiedni zapach potrafi nas uspokoić oraz złagodzić nasz stres lub znacznie go zniwelować. Olejki eteryczne świetnie oddziałują na nasz węch oraz wspomagają walkę ze stresem. Wystarczy użyć dosłownie kilku kropel, aby poczuć znaczą różnicę.

Olejki eteryczne mogą być stosowane na wiele sposobów – możemy dodać je wody w wannie, zapalić w specjalnym kominku lub nasączyć nim wacik kosmetyczny i schować go do kieszeni.

Na stres najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy, różany, jaśminowy, paczulowy lub bazyliowy.

Ciepła kąpiel

Wanna pełna ciepłej wody z dodatkiem zapachowych soli lub płynu do kąpieli może naprawdę nam pomóc. Ciepła kąpiel pomoże nam się zrelaksować oraz odprężyć po ciężkim dniu. Rozluźni nasz spięte mięśnie i pozwoli zapomnieć o problemach, chociaż na chwilę.

Napary ziołowe

Regularne picie melisy oraz rumianku z pewnością pomoże nam się uspokoić i zrelaksować. Te napary ziołowe są dosyć skuteczną i stuprocentowo naturalną metodą na radzenie sobie ze stresem oraz nerwami.

Zobacz również: najlepsze sposoby na zmęczenie i senność

Niniejszy poradnik pod tytułem "Najlepsze metody na radzenie sobie ze stresem" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Najlepsze metody na radzenie sobie ze stresem" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.