DZIAŁY

Twoje meble doznały uszkodzeń? Znudził Ci się ich wygląd, ale nie chcesz kupować nowych? Mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. Zobacz, jak okleić meble w Twoim domu!

Czym okleić meble? Okleina

Materiałem, który będzie Ci potrzebny do oklejania mebli to okleina inaczej nazywana folia samoprzylepna. Wybierając odpowiednia okleinę zwróć uwagę, aby była ona elastyczna, czyli niezbyt twarda. Dużo łatwiej będzie Ci nią operować. Jeśli oklejasz meble w kuchni lub w łazience wybierz też taką, która jest wodoodporna. Folie samoprzylepne możesz zakupić pod kątem jej samego wyglądu – wysoki połysk lub matowy połysk. W przypadku, gdy nie chcesz zmieniać drastycznie wizualnie mebli masz też do wyboru folie przezroczystą, która będzie pełnić rolę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jak okleić meble okleiną?

Zanim przejdziesz do oklejania musisz zebrać potrzebne materiały oraz narzędzia:

  • Papier ścierny,
  • Okleina,
  • Nożyczki i nożyk,
  • Opalarka lub suszarka do włosów,
  • Ołówek,
  • Miarka,
  • Spirytus lub preparat do odtłuszczenia powierzchni,
  • Coś do przyciśnięcia foli.

Jeśli już wszystko masz skompletowane możesz zabrać się za oklejanie swoich mebli. Pierwszym etapem będzie przygotowanie powierzchni, na którą będziesz przyklejać okleinę. Do tego użyj papieru ściernego, który usunie wszystkie nierówności. Pamiętaj, aby przed tym odkleić starą okleinę! Kolejnym krokiem będzie wysprzątanie mebla z pyły i wszelkich innych zabrudzeń – odkurz go i wytrzyj na mokro. Zaczekaj kilka minut do wyschnięcia i całą powierzchnię odtłuść. Następnie przygotuj odpowiedni kawałek okleiny, który będziesz przyklejać. Możesz to zrobić na 2 sposoby, czyli: dociąć ją na wymiar danej powierzchni z zapasem kilkucentymetrowym lub przykleić i po prostu dociąć. Zaznaczamy, że w drugi sposób może przysporzyć trochę kłopotu przy długiej i szerokiej rolce. Jeśli Twoja okleina ma wzory, zadbaj o to, by układał się on równo. Prostopadle bądź równolegle do krawędzi, ściany lub podłogi. Przyklejanie okleiny zacznij od samej góry, a więc pierwszy element okleiny przyklej w górnej granicy mebla. Nie odrywaj całego elementu zabezpieczającego klej! Rób to powoli, etapami wraz z przyklejaniem kolejnych części. Twoja dłoń powinna przesuwać się w dół, by usunąć powstałe pęcherzyki powietrza. Zwracaj uwagę, by folię przyklejać od środka do zewnątrz, ponieważ zminimalizuje to powstanie zmarszczeń. Jeśli widzisz, ze folia układa się krzywo, po prostu ją odklej i jeszcze raz naklej. Gdy cały mebel będzie już obklejony, dośnij dłonią okleiną, w każdym miejscu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak okleić meble" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak okleić meble" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania