DZIAŁY

Trudna sytuacja występująca już prawie na całym świecie spowodowana koronawirusem skłania nas wszystkich do dbania o higienę. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych? Jakie środki zapobiegawcze powinno się przedsięwziąć? Co zrobić, gdy ma się podejrzenie zarażeniem wirusa COVID-19? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule. 

Zaznaczamy, że artykuł nie ma na celu wzbudzać paniki lecz uświadomić w jaki sposób chronić się przed koronawirusem.

Jak wyglądają symptomy zarażenia wirusem? 

Najczęściej występującymi  objawami wirusa COVID-19 jest kaszel, gorączka, płytki oddech i duszności. Rzadziej występującymi symptomami są:

 1. Ból głowy 
 2. Ból mięśni
 3. Osłabienie, uczucie rozbicia
 4. Ból gardła

Wszystkie te objawy niestety są bardzo zbliżone do objawów przeziębienia lub grypy, dlatego jeśli samodzielnie się diagnozujesz to warto zadać sobie kilka pytań, które mogą ułatwić zdiagnozowanie. 

Najważniejszym jest Czy w przeciągu ostatnich 2-3 tygodni były odwiedzane miejsca w których był bądź jest stan wysokiego ryzyka? Oraz Czy miało się kontakt z osobą zarażoną koronawirusem? Jeśli odpowiedź jest pozytywna przy występujących powyżej podanych objawach powinno się natychmiast udać do lekarza. 

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jak wiadomo z wielu źródeł wirus COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Dlatego jeśli widzisz osobę, która kicha bądź kaszle lepiej zachować bezpieczną odległość. 

Warto zwrócić uwagę na produkty, które mogą pomóc w infekcjach dróg oddechowych. A można je stosować jako inhalacje np. Amol, który w swoim składzie ma olejki eteryczne i alkohol.

Najważniejszymi zasadami zapobiegania zarażeniem koronawirusem to:

 1. Mycie rąk po każdym przyjściu do domu. Warto mieć w samochodzie bądź w torebce żel antybakteryjny. Jeśli nie ma szans na umycie rąk to nie wolno dotykać oczu i ust, a także nosa.
 2. Myj ręce przed każdym posiłkiem.
 3. Nie przebywaj w miejscach, gdzie może być większe skupisko ludzi.
 4. Nie dziel się jedzeniem i przekąskami.
 5. Unikaj witania się z innymi ludźmi na buziaka w policzek i nie podawaj dłoni.
 6. Często wietrz dom albo korzystaj z oczyszczacza powietrza.
 7. Dbaj o to, aby często sprzątać przedmioty takie jak telefon bądź powierzchnie jak klamki.
 8. Najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu.
 9. Używaj chusteczek, gdy chce Ci się kichnąć, bądź kaszlnąć. Następnie zużytą chusteczkę wyrzuć od razu do kosza.

Na wirusa COVID-19 nie ma leku, ale…

co ciekawe nie lubi zimna, alkoholu w stężeniu 65-70% i ginie w temperaturze 65-70 stopni Celsjusza. Zwracamy uwagę, że wymienione sposoby na chronienie się przed koronawirusem nie wyleczą nas, ale mogą być pomocne w uniknięciu zarażenia. 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak się chronić przed koronawirusem?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak się chronić przed koronawirusem?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania