DZIAŁY

Perfumy to wspaniały prezent, który staje się jeszcze lepszy jeśli zapach jest wyjątkowy. Perfumy, które możesz zrobić w domu są wolne od syntetycznych związków chemicznych i mogą zostać dopasowane do twoich potrzeb.

Jak zrobić własne perfumy w domu? Lista produktów

Oto lista produktów, których będziesz potrzebować do zrobienia perfum diy.

 • filtr do kawy
 • 20 ml oleju jojoba lub oleju z migdałów
 • 80 ml alkoholu etylowego (wódka)
 • 2-1/2 łyżki wody destylowanej
 • 30 kropli olejków eterycznych
 •  8 kropli nuty bazowej
 •  8 kropli nuty serca
 •  6-7 kropli nuty głowy
 • + szklaną butelkę w ciemnym kolorze (im ciekawsza butelka, tym lepszy prezent)

Co musisz wiedzieć o nutach zapachowych?

Olejki eteryczne to podstawa twoich perfum, nazywane są”nutami”. Nuty bazy to ta część zapachu która utrzymuje się najdłużej. Nuty serca znikają szybciej. Nuty głowy są najbardziej niestabilne i najszybciej znikają. Czasami do tworzenia perfum dodaje się inne substancje, takie jak sól morska czy pieprz czarny. Olejki eteryczne parują w różnym tempie. Sposób, w jaki pachną perfumy, zmienia się wraz z upływem czasu. Oto kilka przykładów typowych nut bazy, serca i głowy.

Przykładowe nuty:

 • Nuta bazy: cynamon, paczula, drzewo sandałowe,mech, porosty, paproć, wanilia
 • Nuty serca: goździk, gałka muszkatołowa, ylang-ylang,geranium, trawa cytrynowa
 • Nuty głowy: bergamotka, cytryna, limonka, jaśmin, lawenda,orchidea, róża

Chociaż to, jak mieszasz zapachy, zależy wyłącznie od Ciebie, jest kilka aromatycznych wskazówek, o których należy pamiętać: Nuty Cytrusowe to najczęściej spotykane nuty głowy, ponieważ są mocne i asertywne;kwiatowe zwykle tworzą nuty serca, ponieważ są jaśniejsze i przewiewne, a drzewne zapachy są idealne jako nuty bazowe. (Przykładowa mieszanka to coś w rodzaju bergamotki, jaśminu i drzewa sandałowego). Pamiętaj, że kolejność w jakiej mieszasz składniki, jest ważna, ponieważ wpływa na zapach. Jeśli tworzysz jakąkolwiek kompozycje, pamiętaj także zapisać kolejność i ilość kropli użytych w recepturze by móc w przyszłości ją powtórzyć.

Jak zrobić własne perfumy w domu? Metoda łączenia

 1. Wlej olej twojego wyboru do butelki i po kolei dodawaj krople nut zapachowych.
 2. Dodaj wódkę i zakręć pojemnik. Wstrząśnij nim przez kilka minut, aż składniki się połączą.
 3. Umieść Butelkę w chłodnym, ciemnym miejscu i pozostaw na co najmniej dwa dni – maksymalnie sześć tygodni. Zapach z czasem się wzmocni. To od Ciebie zależy, jak długo chcesz go zostawić.
 4. Kiedy będziesz zadowolony ze swojego zapachu, dodaj wodę destylowaną,ponownie potrząśnij butelką i przecedź perfumy przez filtr do kawy do ciemnej szklanej butelki. Możesz już użyć swoich perfum!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zrobić własne perfumy" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zrobić własne perfumy" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.