DZIAŁY

Twoje noże nie tną tak jak kiedyś? Ciężko pokroić Ci miękkiego pomidora? Może to oznaczać, że nóż kompletnie się stępił. Czas na jego naostrzenie! W tym poradniku znajdziesz wskazówki jak naostrzyć nóż dwoma metodami.

Ostrzenie noża za pomocą ostrzałki

Ostrzałka zwana też stalką to jedno z narzędzi, które świetnie sprawdza się w ostrzeniu nożów. Poniżej znajdziesz instrukcje jak za jej pomocą krok po kroku wykonać ostrzenie.

  1. Ostrzałkę ustaw uchwytem do góry, a następnie ostrze pod kątem 90 stopni do ostrzałki.
  2. Zmniejsz kąt do 45 stopni, a póżniej do 20 stopni. Pod takim kątem najczęściej noże są ostrzone fabrycznie.
  3. Zablokuj nadgarstek i łokieć, w tej ręce, w której trzymasz nóż.
  4. Przyłóż do ostrzałki próg ostrza i przeciągnij do siebie. Powtarzaj tą czynność tyle razy, gdy uznasz, że jedna strona noża została zaostrzona. Tak samo zrób to, w przypadku drugiej strony. Pamiętaj, by przeciągnięcia były w tej samej ilości co poprzednia strona. Gwarantuje to równomiernie naostrzenie.

Ostrzenie noża osełką

Osełke przed użyciem należy odpowiednio namoczyć! Dlatego wrzuć ją do wody, by całkowicie się w niej zanurzyła. Trzymaj ją w wodzie do momentu, w którym przestaną pojawiać się bąbelki powietrza. Jak ostrzyć nóż osełką?

  1. Rączkę noża chwyć 3 palcami. Palec wskazujący powinien znaleźć się na grzbiecie, a kciuk na boku.
  2. Ostrze połóż na osełce, by było skierowane w Twoją stronę. Unieść grzbiet nożna, by osiągnąć kąt 20 stopni, a następnie je obróć go o 45 stopni.
  3. Delikatnie dociśnij krawędź tnącą drugą ręką, odsuń ostrze i przysuń je do siebie bez przyciskania. Wykonując ten ruch, powoli ostrze przesuwaj w stronę jego czuba, by naostrzyć krawędź. Dla ułatwienia możesz ją zaznaczyć markerem. Powtarzaj do momentu, gdy na ostrzu pojawi się niewielki, wyczuwalny zadzior. W momencie jego pojawienia się, nóż przełóż do drugiej ręki i odwróć go ostrzem od siebie i powtórz powyższe ruchy do pojawienia się zadziora.
  4. Następnie zmień osełkę na większą gradację i przesuń ostrzem kilka krotnie z obu stron, pamiętając o zachowaniu odpowiednich kątów i ilości razów przesunięcia.

Jak naostrzyć nóż bez specjalnych narzędzi?

Czasami nie posiadamy w swoim domu profesjonalnych narzędzi do ostrzenia noży, dlatego możesz zastosować poniższe metody, ale na własne ryzyko.

  • Możesz użyć drugiego noża. Takie ostrzenie jest skuteczne, ale tylko wtedy, jeśli zrobisz to prawidłowo. Pamiętaj, by zachować kąt 20 stopni.
  • Możesz też naostrzyć nóż o kubek ceramiczny. Odwróć naczynie do góry dnem, a ostrzem przesuwaj po jego krawędzi do momentu uzyskania odpowiedniego efektu. Tutaj kątem ostrzenia to 30 stopni.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak naostrzyć nóż" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak naostrzyć nóż" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania