DZIAŁY

Twoje urządzenie zostało zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie? Jeśli w tym momencie nie możesz skorzystać z pomocy ekspertów do usuwania malware możesz wykonać kilka kroków, które znajdziesz poniżej, aby usunąć ze swojego komputera bądź laptopa niechciane oprogramowanie.

Krok 1 – Odłącz swoje urządzenie od Internetu

Odłączenie sprzętu od sieci zapobiegnie wysyłanie danych na serwer cyberprzestępcy, który włamał się na Twój komputer albo laptop. Jeśli korzystasz z sieci firmowej, ona też powinna zostać wyłączona.

Krok 2 – Wejdź w tryb awaryjny

Tryb awaryjny polega na włączeniu twojego urządzenia bez uruchamiania oprogramowania, które jest na nim zainstalowane. Wiele malware ładuje się automatycznie już na samym początku uruchamiania komputera czy laptopa, dlatego tryb awaryjny może zapobiec włączeniu się złośliwego oprogramowania.

Krok 3 – Nie loguj się na konta

Nie wchodź i nie loguj się na konta gdzie wymagane jest podanie przez Ciebie loginu oraz hasła np. konto bankowe czy  media społecznościowe. Niektóre malware kradną dane do logowania i może to być bardzo niebezpieczne dla Twoich finansów bądź cennych informacji.

Krok 4 – Zrób monitorowanie zasobów systemowych

Malware mogą pobierać, a także wykorzystywać zasoby systemowe (procesor oraz pamięć RAM). Czasami po otwarciu programu do monitorowania aktywności systemu operacyjnego można wykryć i zatrzymać aplikację, która jest podejrzana. Aby otworzyć monitor aktywności na Mac musisz:

  • wejść w findera -> aplikacje -> narzędzia -> monitor aktywności

Aby otworzyć menedżer zadań na systemie Windows:

  • wpisz w wyszukiwarce na pasku zadań „Menedżer zadań” i go uruchom

Krok 5 – Zrób skanowanie w poszukiwaniu malware

Jeśli na swoim urządzeniu posiadasz antywirusa zrób pełne skanowanie systemu. Oprogramowanie zabezpieczające może wykryć większość rodzajów malware i je usunąć. W przypadku, gdy nie posiadasz takiego programu zalecamy zainstalowanie takiego z renomowanej firmy. Ponadto warto posiadać dwa oddzielne antywirusy, ponieważ jeden może nie wykryć tego co może wykryć ten drugi.

Krok 6 – Zrób czyszczenie

Niektóre malware takie jak na przykład adware psują przeglądarkę internetową, z której korzystamy. Uniknięcie ponownej infekcji można uniknąć robiąc czyszczenie pamięci podręcznej oraz naprawiając stronę główną przeglądarki i po prostu samą przeglądarkę. Zmień domyślną przeglądarkę na taką z której korzystałeś przed infekcją.

Niniejsze kroki mogą pomóc, jeśli malware nie jest trudny do wykrycia. Jeśli jednak nasz sprzęt dopadła bardzo brzydka infekcja nie obejdzie się bez pomocy specjalistów od usuwania malware. Przeczytaj więc u tym na czym polega usuwanie wirusów WordPress w Sirius Pro.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak usunąć malware?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak usunąć malware?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania