DZIAŁY

Jedną z najczęstszych usterek, jakie spotykamy u siebie w domu, jest wyrwane lub wypadające gniazdko. Czasem zbyt gwałtowne wyciągnięcie kabla może błyskawicznie spowodować tego typu awarie. Choć samo w sobie, wyrwane gniazdko nie jest skomplikowaną usterką, to zostawienie go na dłużej może grozić ryzykiem poważnego porażenia prądu jednego z domowników. Jest to szczególnie ważne, by natychmiast zająć się takim gniazdkiem, gdy w domu przebywają małe dzieci. Jak przygotować się  i naprawić wypadające gniazdko elektryczne?

Jak przygotować się do wymiany gniazdka?

Poluzowane lub zwisające gniazdko to nieduży problem, który jesteśmy w stanie wyeliminować w ciągu kilku chwil. Jeśli jednak nigdy nie mieliśmy okazji wykonywania tego typu prac majsterkowych, warto dobrze przygotować się do tego. Pierwszą i najważniejszą kwestią jest odłączenie prądu, najlepiej w całym mieszkaniu. Po wyłączeniu prądu warto dodatkowo upewnić się, czy w naprawianym gniazdku nie płynie jeszcze prąd. Taką weryfikację możemy wykonać za pomocą próbnika. Gdy nie zauważymy oznak prądu, możemy przejść do wymiany gniazdka.

Jak wymienić gniazdko?

Na początku powinniśmy zająć się rozkręceniem obudowy. Do tego przyda nam się standardowy wkrętak, jednak na potrzeby prac z gniazdkami i innymi przedmiotami związanymi z instalacją elektryczną warto wyposażyć się w narzędzie dedykowane tego typu zajęciom. Gdy obudowa zostanie zdjęta, często możemy zauważyć zaciśnięte blaszki rozporowe, które są efektem wyrwanego gniazdka. Wtedy niezbędne jest wyciągnięcie gniazdka ze ściany, a następnie włożenie go z powrotem, trzymając przewody a następnie dokręcając boczne śrubki. Taki zabieg sprawi, że blaszki rozporowe po raz kolejny utwierdza się w ścianie, a nasze gniazdko będzie już stabilne. Co w momencie, gdy źródłem wyrwanego gniazdka są poluzowane przewody? Powinniśmy wetknąć je w odpowiednie miejsce a następnie ponownie podpiąć do gniazdka. W zależności o typu gniazdka, możemy zobaczyć 3 lub 2 przewody. W przypadku gniazdek z uziemieniem zauważymy przewód brązowy, czyli fazowy, przewód niebieski będący neutralnym oraz przewód zielono/żółty będący przewodem ochronnym. Czarny powinien trafić do lewego zacisku, niebieski do prawego, zielono/żółty natomiast do środkowego zacisku. Po odpowiednim umiejscowieniu kabli pozostaje nam tylko włożyć gniazdko i przykręcić obudowę. Jak widać, bez względu na źródło wyrwanego gniazdka w szybki sposób jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, warto zlecić tę pracę wykwalifikowanemu elektrykowi.

Możesz także samodzielnie zdobyć niezbędne uprawnienia i wiedzę poprzez kurs elektryka.

Dom

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak naprawić wypadające gniazdko" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak naprawić wypadające gniazdko" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania