DZIAŁY

Kawa mielona – ratunek na udany poranek większości ludzi. Rozpoczęcie dnia od małej czarnej jest rytuałem, który odbywają miliony osób na całym świecie. Napój ten jest niezwykle ceniony za jego walory smakowe, które w zależności od sposobu przygotowania mogą być różne, ale także za walory zdrowotne. Wszak kawa mielona pita z umiarem może korzystnie wpływać na zdrowie. Jednak nie zawsze wiadomo, jak odpowiednio zaparzyć kawę sypaną, tak aby osiągnęła ona maksimum swoich możliwości. Inaczej bowiem będzie wpływała na organizm człowieka kawa zalana wrzątkiem, przygotowana przy pomocy papierowego filtru, a inaczej przygotowana w ekspresie.

Kawa mielona i jej specyfikacje

Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jaką specyfikację ma dana kawa sypana. Nie wszystkie rodzaje ziaren kawy są sobie równe ponieważ mają różne rodzaje jakości. Kawa mielona jest bardzo popularna w Polsce, a jej proces tworzenia opiera się na zmieleniu palonych ziaren. Jej naturalność tkwi tak naprawdę w prostocie. Posiada ona o wiele więcej substancji aktywnych niż jej odpowiedniczka w postaci kawy rozpuszczalnej. Osoby, które potrzebują silnego pobudzenia, chętniej sięgają właśnie po nią, gdyż zawiera ona dwa razy więcej kofeiny od rozpuszczalnej. Kawy mielone mają przeróżny skład, grubość zmielenia i stopień palenia, przez co nadają się do określonych sposobów jej przygotowania.

Sposoby parzenia kawy mielonej

Rodzajów przygotowania kawy sypanej jest bardzo dużo. Po pierwsze można zalać ją wrzątkiem, jednak nie jest to najlepsza metoda. Wśród innych wersji parzenia napoju można odnaleźć:

Parzenie kawy w ekspresie przelewowym

Ekspresy przelewowe są bardzo popularne w Polsce. Tego typu sprzęt nie potrzebuje specjalnej wiedzy, wystarczy umieścić w nim kawę, a następnie poczekać, aż woda ze zmieloną kawą przeleje się przez filtr i stworzy gotowy napój. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie trzymać zbyt długo kawy w wysokiej temperaturze, gdyż traci ona swój aromat oraz walory smakowe.

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym

tego typu ekspresy służą do przygotowania kawy espresso, a na jej bazie tworzy się inne napoje kawowe np. cappuccino, americano lub latte. Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym wymaga wiedzy oraz wprawy. Odpowiednio zmieloną kawę wsypuje się do sitka, a następnie ugniata tamperem. Sitko powinno być umieszczone w kolbie, a ta z kolei w grupie kawowej. Gdy znajdująca się w bojlerze woda osiągnie 90 stopni, włącza się przycisk i zaczyna proces ekstrakcji kawy. Kawowy napój przepływa powoli, dzięki czemu pozwala on wydobyć z kawy najlepszy aromat i smak. Warto dodać, że można zmienić stopień zmielenia kawy, dzięki czemu można samodzielnie korygować czas ekstrakcji.

Tradycyjne parzenie kawy mielonej

Najprostszy i najbardziej popularny sposób parzenia kawy, najczęściej wykorzystywany w domowym zaciszu. W tym przypadku należy wsypać odpowiednią ilość kawy do filiżanki (ilość kawy zależy od indywidualnych potrzeb, jednak nie należy przesadzać) i zalać wrzątkiem. Następnie trzeba chwilę odczekać, tak aby fusy opadły na dno i wtedy już można rozkoszować się kawą. Jednak tego typu sposób nie jest szczególnie polecany przez kawoszy, gdyż długi kontakt zmielonej kawy z wodą przyczynia się do wytrącenia dużej ilości szkodliwych dla zdrowia substancji. Ponadto tak zaparzona kawa nie oddaje pełni smaku i aromatu danej mieszanki kawowej.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy parzeniu kawy mielonej?

Przede wszystkim dobrze jest używać świeżej, przefiltrowanej wody. Nie należy też zalewać kawy sypanej wrzątkiem, znacznie lepiej będzie smakowała, jeżeli użyje się wody o temperaturze 95 stopni Celsjusza. Warto także poznać proporcje, które będą spełniany indywidualne oczekiwania. Dzięki temu można dobrać ilość kawy tak, aby spełniała ona swoje zadanie. Jeżeli ktoś pije kawę sporadycznie, wystarczy mniejsza ilość np. 1,5 łyżeczki, która wystarczająco pobudzi dany organizm. Należy także zwrócić uwagę na czas parzenia kawy. Najlepiej, gdyby trwał on 4 minuty, następnie można usunąć kożuch fusów z wierzchu filiżanki, delikatnie zamieszać i już można delektować się kawą.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak poprawnie parzyć kawę mieloną?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak poprawnie parzyć kawę mieloną?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania