DZIAŁY

Zazwyczaj programy uruchamiany z domyślnymi ustawieniami, czyli jako „zwykły” użytkownik. Czasem jednak potrzebujemy dany program otworzyć w trybie administratora, który daje znacznie więcej możliwości. Zobacz, jak ro zrobić, w tym poradniku.

Uruchom jako administrator dowolnym program – metoda pierwsza

Pierwszą metodą, którą możesz otworzyć dany program jako administrator jest metoda na „właściwości skrótu”. Skrót taki będzie się znajdować na przykład w menu Start, na pulpicie bądź w innym dowolnym miejscu. Zaznaczamy, że ten sposób obejmuje tylko ten konkretny skrót, więc jeśli uruchomisz program z innej lokalizacji, nie otworzy się on w trybie administrator.

  1. Pierwszym krokiem jest przejście do lokalizacji skrótu, a więc znajdując interesujący nas program, klikamy na niego prawym klawiszem myszy i wybieramy „Otwórz lokalizację pliku”.
  2. Otworzy nam się lokalizacja skrótu, więc kliknij prawym przyciskiem myszy na nim i wybierz polecenie „Właściwości”. Następnie w zakładce „Skrót” wybierz „Zaawansowane”. Zaznacz pole „Uruchom jako administrator” i kliknij „ok”.
  3. W oknie „Właściwości” ponownie zatwierdź zmiany poprzez kliknięcie „ok”. Będzie trzeba podać uprawnienia administratora.

Teraz każde uruchomienie programu za pomocą tego skrótu zawsze będzie uruchamiane jako admin.

Uruchom jako administrator – metoda druga

Drogim sposobem jest użycie edytora rejestru, co pozwala na uruchamianie programu za każdym razem, niezależnie od skrótu czy lokalizacji jako administrator.

  1. Najpierw otwórz lokalizację skrótu. Prawym przyciskiem myszy wybierz „Właściwości” i znajdź pole „Element docelowy” . Skopiuj jego zawartość, pomijając cudzysłów i wklej w notatnik.
  2. Otwórz menu „Start” i wpisz „regedit”. Wybierz „Edytor rejestru”. W okienku „Kontrola konta użytkownika” kliknij „ Tak”, by kontynuować.
  3. Przejdź do ścieżki: Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Layers. Jeśli „Layers” nie istnieje, przejdź do „AppCompatFlages”. Prawym przyciskiem myszy kliknij w puste pole i utwórz nowy klucz – Nowy>Klucz i nadaj mu nazwę „Layers”.
  4. Będąc w Layers, kliknij prawym przyciskiem w puste pole i wybierz „Nowy” oraz „Wartość ciągu”. Podaj nazwę ścieżkę, która została skopiowana na samym początku.
  5. Teraz na utworzoną wartość kliknij dwa razy, a w okienku, w polu „Dane Wartości” wpisz: RUNASADMIN i kliknij ok.

Program teraz będzie się otwierał zawsze z uprawnieniami admina, a ustawione opcje możesz, w każdym momencie cofnąć, bez jakichkolwiek utrudnień.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Uruchamianie aplikacji jako administrator" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Uruchamianie aplikacji jako administrator" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania