DZIAŁY

Chcesz utworzyć partycje na systemie Windows od wersji 8 do wersji 10 i 11? Ten poradnik pomoże Ci tego dokonać. Sprawdź, jak to zrobić, w prosty i bezpieczny sposób.

Tworzenie partycji system Windows 10 oraz Windows 11 – krok po kroku

Jeśli chcesz utworzyć partycję posiadając system 10 bądź 11 wykonuj krok po kroku czynności podane poniżej.

  1. Wybierz ikonę „Ten komputer” i klikając prawym przyciskiem myszy „Zarządzaj”. Otwórz „Zarządzanie dyskami”.
  2. Wybierz dysk, na którym chcesz stworzyć partycję. Kliknij prawym przyciskiem obszar niepodzielony na partycje i wybierz opcję „Nowy wolumin prosty”.
  3. Wprowadź rozmiar jaki ma posiadać podzielona partycja i kliknij „Dalej”, by zakończyć proces dzielenia dysku.

Tworzenie partycji Windows 8 – krok po kroku

Tworzenie partycji na Windows 8 jest trochę bardziej skomplikowane niż, w przypadku Windows 10/11. Zacznij od:

  1. Przytrzymania klawisza „Windows” i wciśnięcia klawisza „R”. Pojawi się narzędzie o nazwie „Uruchom”. W widocznym polu wprowadź „diskmgmt.msc” i kliknij „Enter”.
  2. Utworzenie partycji wymaga zmniejszenia rozmiaru dysku twardego, więc prawym przyciskiem myszy kliknij na główny dysk i wybierz „Zmniejsz wolumin”. Wprowadź taką ilość w megabajtach, o jaką ma być zmniejszony dysk.
  3. Obszar nieprzydzielony będzie w kolorze ciemnego szarego, ale nie jest on jeszcze do użytku. Kliknij prawym przyciskiem na ten obszar i wybierz opcje „Nowy wolumin prosty”. Uruchomi się kreator, który pomoże Ci w całym procesie.

Tworzenie partycji Windows 7 – krok po kroku

Mając system Windows 7 utworzenie partycji będzie wyglądało następująco:

  1. Otwórz „Zarządzanie komputerem”, klikając: Start>Panel Sterowania>System i zabezpieczenia>Narzędzia administracyjne>Zarządzanie komputerem.
  2. W zakładce „Magazyn” wybierz pozycję „Zarządzanie dyskami”. Prawym przyciskiem myszy kliknij w obszar nieprzydzielony i wybierz „Nowy wolumin prosty”. Otworzy Ci się kreator, a w nim wpisz rozmiar woluminu bądź zaakceptuj maksymalny rozmiar i kliknij „Dalej”. Następnie przydziel
  3. dowolna listerę do partycji i przejdź dalej.
  4. W oknie „Formatuj partycję” możesz wybrać „Nie formatuj tego woluminu” bądź „Sformatuj wolumin z ustawieniami domyślnymi”. Przejdź dalej i zakończ cały proces.

Dzięki tym wskazówkom w bardzo prosty sposób utworzysz partycje dla systemów Windows 7, 8, 10 oraz 11. Wystarczy wykonać dokładnie krok po kroku podane przez nas czynności. Uważaj, by przez pomyłkę nie sformatować obszaru, w którym znajdują się cenne dokumenty czy pliki, ponieważ je stracisz.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Tworzenie partycji Windows" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Tworzenie partycji Windows" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania