DZIAŁY

Noszenie soczewek kontaktowych i ich pielęgnacja jest większym wyzwaniem, niż korzystanie z okularów. Jednak z drugiej strony to soczewki dają większy komfort i lepszą ostrość widzenia, a ich ewentualna utrata nie odbija się na domowym budżecie tak bardzo, jak zniszczenie lub zgubienie okularów. Zatem, czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe, a jeśli tak, od jakiego wieku? Kiedy jest odpowiednia pora na to, by zacząć korzystanie z soczewek kontaktowych?

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Jak najbardziej tak! Co więcej, noszenie soczewek kontaktowych nie jest tak bardzo zależne od wieku dziecka, jak od jego dojrzałości. Duże znaczenie mają także nawyki wyniesione z domu – jeśli rodzice korzystają z soczewek kontaktowych regularnie, istnieje większa szansa na to, że dzieci także polubią to rozwiązanie. Pod wieloma względami soczewki są dla nich bardziej korzystne, niż okulary! Przede wszystkim pozwalają na nieograniczone możliwości do wykonywania wszelkich aktywności sportowych, czy to pływania, czy zabawy na podwórku, czy też grania w piłkę nożną czy siatkówkę bez ryzyka rozbicia okularów. Co więcej, jeśli dziecko ma znaczną wadę wzroku, soczewki kontaktowe pomogą mu ją zaakceptować, nie narażając na docinki rówieśników dotyczących np. grubych szkieł korekcyjnych. Poza tym, dziecko nauczy się uważniejszego dbania o higienę oczu i odpowiedzialności.

Czy soczewki kontaktowe dla dzieci są bezpieczne?

Od kiedy można nosić soczewki kontaktowe?

Jeśli chodzi o kwestie techniczne i materiał, z jakich wykonane są soczewki kontaktowe, są one bezpieczne dla każdego użytkownika, bez względu na wiek, pod warunkiem, że nabywa się je z zaufanego źródła, m.in. z renomowanych firm i specjalistycznych sklepów. Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe o różnych typach i przeznaczone dla różnych wad wzroku, m.in. soczewki kontaktowe miesięczne, jednodniowe czy całodobowe, a także soczewki kontaktowe sferyczne, toryczne i progresywne. Szacuje się, że odpowiedni wiek na rozpoczęcie korzystania z soczewek przypada między szóstym a ósmym rokiem życia, kiedy dziecko rozumie już, dlaczego zachowanie odpowiedniej higieny oka jest ważne oraz potrafi nauczyć się prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewki. Zdecydowanie polecamy wizytę u optometrysty, który dokładnie zbada parametry oka i dopasuje do niego soczewki – w niektórych salonach optycznych oferuje się tzw. soczewki testowe, dzięki którym można sprawdzić, czy produkt jest wygodny i dobrze dobrany. Warto mieć też na uwadze, że dzieci szybko rosną i w krótkim czasie ich wada wzorku może ulec zmianie. To duży plus używania przez nie soczewek kontaktowych, ponieważ pozwala na szybkie reagowanie i korygowanie wzroku, co przedstawia się korzystanie także ze strony finansowej. Noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci jest bezpieczne, pod warunkiem, że nauczą się one właściwej pielęgnacji soczewek, ich wkładania i zdejmowania, a także sygnalizowania rodzicowi sytuacji, w których czują dyskomfort. Warto towarzyszyć dziecku podczas wyrabiania nowych nawyków, np. podczas wieczornej rutyny razem z dzieckiem wymieniać płyn do soczewek w pojemniczku i odkładać do niego soczewki. Na początek dla dzieci poleca się używanie soczewek kontaktowych jednodniowych, a w miarę, jak dziecko przyzwyczaja się do ich użytkowania, można przejść na soczewki miesięczne.

Soczewki kontaktowe dla nastolatków – zalety

Do noszenia soczewek kontaktowych warto namawiać także starsze dzieci i nastolatków. Dojrzewanie jest okresem w życiu, które stawia przed młodym człowiekiem wiele wyzwań, związanych także z akceptacją własnego wyglądu, a soczewki mogą być w tym procesie pomocne. Pozwalają także na prowadzenie aktywnego trybu życia i próbowaniu różnych dyscyplin sportowych bez ograniczeń, a także na eksperymentowanie z makijażem i fryzurami – tutaj można próbować z soczewkami kontaktowymi kolorowymi od sprawdzonego producenta.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Od kiedy można nosić soczewki kontaktowe?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Od kiedy można nosić soczewki kontaktowe?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.