DZIAŁY

Twoje dziecko jest na etapie uczenia się czytania? W tym może pomóc nauka poprzez dzielenie wyrazów na sylaby. Dla jednego dziecka może to być prostsze i załapie bez pomocy, a drugie będzie potrzebować ćwiczeń. Sprawdź, jak podzielić wyrazy na sylaby i przekazać to rosnącemu małemu człowiekowi.

Podziel wyrazy na sylaby – trzymaj się tych zasad

W naszym języku występuje kilka ważnych zasad w przypadku nauki dzielenia wyrazów na sylaby. By nauka szła szybko i sprawnie należy ich przestrzegać, a podstawą jest to, aby zapamiętać, że wyraz dzielimy dokładnie na tyle sylab, ile ma samogłosek.Jeśli pomiędzy samogłoskami widzimy przynajmniej jedną spółgłoskę, to nie separujemy jej od następnej samogłoski. W przypadku większej liczby spółgłosek, nie oddzielamy ostatniej od następującej samogłoski. Reguła ta jednak nie działa zawsze i istnieje kilka odstęp, czyli:

    • nie dzielimy liter z jedną głoską – dzie-lić/dzieli-ić,

    • nie dzielimy wyrazów jednosylabowych – ser, noc, but, sok, oko,
    • podzielamy dwie takie same spółgłoski – wan-na, pod-da-sze, za-kon-ni-ca,
    • dzielimy słowo zawierające grupę kilku spółgłosek w dowolnym wybranym miejscu – bab-ka bądź ba-bka,
    • należy oddzielać spółgłoskę pojedynczą, która stoi między samogłoskami – ma-lu-nek,
    • uwzględniamy granicę między przedrostkami (przed-, roz-, nie-) – przed-szko-le, roz-ba-wić,
    • nie rozbijamy głosek au oraz eu, jeśli wymawiamy je jednosylabowo. Kiedy „u” brzmi jak „ł”. – pau-za lub hy-drau-lik.

Pamiętają o tym, że nauka dzielenia na sylaby wymaga czasu. Nikt od razu nie jest mistrzem w żadnej dziedzinie!

Jak dzielimy na sylaby – najlepsze ćwiczenie

Jedno z najlepszych ćwiczeń, które uczy dzielenia wyrazów na sylaby to zabawa nazywana „sylabowy wąż”. Wystarczy na samym początku wybrać dowolną spółgłoskę, będzie ona głównym elementem w ćwiczeniu. Przykładem może być tutaj spółgłoska „p”, od niej tworzymy sylabę, a następnie dokładamy drugą spółgłoskę z samogłoską. Powinno to wyglądać jak poniżej:
p-a-da…(pa-da), p-u-ma…(pu-ma), p-o-l-e…(po-le)
Wraz z rozwijaniem swoich umiejętność ćwiczenie to można dowolnie modyfikować poprzez tworzenie wersji na przykład z trzema lub czterema sylabami.

Dziele na sylaby online – możesz zrobić to przez internet

Jeśli masz problem z którymś z wyrazów jego podział na sylaby możesz sprawdzić poprzez internet. W Google znajdziesz kilka fajnych stron internetowych, które szybko podzielą Ci konkretne słowo na sylaby. Nie poświecisz nawet 2 minut, a wynik otrzymasz natychmiastowo. Jedną z takich stron może być esylaby.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak dzielić wyraz na sylaby?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak dzielić wyraz na sylaby?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania