DZIAŁY

W dzisiejszych czasach ekologia to bardzo ważna sprawa. Wiele z nas w swoim codziennym życiu korzysta z eko rozwiązań, a nawet firmy wdrożyły do swoich sklepów papierowe torby, aby wyprzeć z obiegu te wykonane z plastiku. A jak wiadomo plastik to zmora dla naszego środowiska. Zobacz, jak zrobić torbę eko i przyczynić się do dbania o miejsce, w którym żyjemy.

Jaki materiałów potrzebujesz do zrobienia torby eko z koszulki?

Oto lista potrzebnych rzeczy, które musisz mieć, aby wykonać torbę eko:

 • stary t-shirt  w rozmiarze XXL, może być w dowolnym kolorze,
 • koraliki, jeśli chcesz ozdobić spód torby,
 • nożyczki,
 • drucik,
 • igła i nitka, jeśli nie chcesz koralików,

To wszystko co potrzebujesz! Więc wykonanie takiej torby ekologicznej nie będzie niczym skomplikowanym.

Jak zrobić torbę eko z koszulki? 8 kroków

W tych ośmiu krokach wykonasz swoją wielorazową torbę eko ze starego t-shirta, którego już nie nosisz. Wykonaj poniższe czynności krok po kroku:

 1. Wywiń koszulkę na lewą stroną,
 2. Następnie odetnij jeden z rękawów i złóż koszulkę wzdłuż, by obciąć identycznie drugi rękaw,
 3. Nożyczkami powiększ miejsce przez, które przekładamy głowę w koszulce,
 4. Porozciągaj materiał w miejscach, które zostały obcięte tak, aby zaczął się on wywijać,
 5. Teraz dół t-shirta możesz zszyć albo ponacinać go pionowo, tak by powstały frędzle o długości przynajmniej 10 centymetrów,
 6. Wycięte frędzelki, również ponaciągaj na ich końcu,
 7. Kolejnym krokiem jest zawiązanie dwóch supłów, weź frędzel z przodu koszulki i frędzel z tyłu koszuli i zawiąż,
 8. Po wykonaniu supłów możesz nawinąć drewniane koraliki na frędzle za pomocą druta.

Tak wygląda proces zrobienia torby eko ze starego t-shirta. Nie musisz już korzystać na zakupach z plastikowych reklamówek.

Jak zrobić torbę eko? Drugi sposób

Jeśli lubisz trochę dłużej podłubać przy robótkach ręcznych to ten sposób spodoba Ci się zdecydowanie bardziej. Poniżej masz zestawienie wszystkiego co będzie Ci potrzebne do wykonania torby eko.

 • tyle materiału, aby starczyło Ci na stronę zewnętrzną torby oraz na rączki,
 • centymetr krawiecki,
 • nożyczki,
 • nici, żelazko,
 • fizelina,
 • szpilki,
 • wypełnienie,

Na początku z materiału, fizeliny i wypełnienia musisz wyciąć cztery takie same fragmenty o rozmiarze 80×50 cm. Do pierwszego materiału czyli podszewki za pomocą żelazka przyklej fizelinę. Torba, dzięki temu będzie sztywniejsza. Kolejną część wyciętego materiału złóż na pół i zaszyj trzy strony zostawiając górną. Teraz przyszyj podszewkę do wierzchniego materiału torby nie zszywając góry. Ostatnią rzeczą jest wykonanie uchwytów, wyprasowanie ich i  przyszycie do torby.

DIY

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zrobić torbę eko?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zrobić torbę eko?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania