Kobieta
Czytany poradnik
Gdzie zgłosić dziecko po urodzeniu?
0

Gdzie zgłosić dziecko po urodzeniu?

AUTOR:  Agnieszka Szarak31 maja 2018

Pojawił się nowy członek rodziny! Radości nie ma końca i z pewnością Twoją uwagę zajmuje wszystko prócz nudnych formalności. Niestety trzeba przez nie przejść, ale żeby nie marnować czasu, poradzimy Ci, gdzie zgłosić dziecko po urodzeniu.

Niestraszne formalności

Jeżeli na słowo biurokracja reagujesz stanami lękowymi, spokojnie. Nie będzie aż tak źle. Zostanie rodzicem to przede wszystkim radość i właśnie na tym się skup. Po urodzeniu dziecka szpital ma obowiązek zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego. Żeby to zrobić, ma na to 14 dni. W tym samym czasie świeżo upieczony tata lub mama również musi zgłosić się do USC z dowodami osobistymi rodziców oraz skróconym aktem zawarcia małżeństwa. Jeżeli dziecko nie było urodzone w szpitalu, załatwieniem aktu urodzenia musisz zająć się osobiście. Zrobisz to od ręki, więc nie ma co się martwić.

A co w sytuacji, gdy matka jest panną? Wówczas potrzebny będzie jej odpis aktu urodzenia. Jeśli dziecko nie jest urodzone w związku małżeńskim, formalnie nie ma ono ojca. Żeby jednak figurował on w dokumentacji, ojciec może uznać dziecko za zgodą matki i zrobić to przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego bądź sądem opiekuńczym.

Dziecko a pesel

Ta procedura nie jest czasochłonna, a w dodatku bardzo prosta. Będzie Ci potrzebny odpis aktu małżeństwa lub akt urodzenia dziecka. Ewentualnie możesz też zabrać jego książeczkę zdrowia. Z potrzebnymi dokumentami udaj się do urzędu gminy albo dzielnicy, w której będzie mieszkać dziecko. Właśnie tam urzędnik wypisze numer pesel na jednym z przyniesionych przez Ciebie dokumentów oraz pobierze za to opłatę w wysokości 5 zł.

Sprawa zameldowania

W tym przypadku będziesz potrzebować oryginału odpisu skróconego aktu urodzenia swojej pociechy. Gdy już go masz, udaj się do biura meldunkowego dzielnicy, w której mieszkają rodzice lub jedno z nich. Jeżeli dziecko ma być zameldowane w miejscu zamieszkania ojca, będzie potrzebna obecność matki. W odwrotnej sytuacji wystarczy tylko ona. Co więcej, meldując nowego lokatora, nie jest wymagana żadna opłata.

A może becikowe?

Wraz z narodzinami dziecka jest mnóstwo szczęścia, emocji i uśmiechu, ale też wydatków. Dlatego warto pamiętać o przysługującym Ci becikowym. Należy się ono prawnemu opiekunowi maluszka, a więc może się o nie ubiegać zarówno matka, jak i ojciec. Becikowe to jednorazowa zapomoga po urodzeniu dziecka. Żeby ją otrzymać, będziesz potrzebować dowodu osobistego, odpisu aktu urodzenia swojego maleństwa i swojego oświadczenia, że becikowe nie zostało jeszcze pobrane. W celu uiszczeniu formalności udaj się do urzędu gminy lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Na złożenie dokumentów masz 3 miesiące od narodzin dziecka.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze