DZIAŁY

Pojawił się nowy członek rodziny! Radości nie ma końca i z pewnością Twoją uwagę zajmuje wszystko prócz nudnych formalności. Niestety trzeba przez nie przejść, ale żeby nie marnować czasu, poradzimy Ci, gdzie zgłosić dziecko po urodzeniu.

Niestraszne formalności

Jeżeli na słowo biurokracja reagujesz stanami lękowymi, spokojnie. Nie będzie aż tak źle. Zostanie rodzicem to przede wszystkim radość i właśnie na tym się skup. Po urodzeniu dziecka szpital ma obowiązek zgłosić ten fakt w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego. Żeby to zrobić, ma na to 14 dni. W tym samym czasie świeżo upieczony tata lub mama również musi zgłosić się do USC z dowodami osobistymi rodziców oraz skróconym aktem zawarcia małżeństwa. Jeżeli dziecko nie było urodzone w szpitalu, załatwieniem aktu urodzenia musisz zająć się osobiście. Zrobisz to od ręki, więc nie ma co się martwić.

A co w sytuacji, gdy matka jest panną? Wówczas potrzebny będzie jej odpis aktu urodzenia. Jeśli dziecko nie jest urodzone w związku małżeńskim, formalnie nie ma ono ojca. Żeby jednak figurował on w dokumentacji, ojciec może uznać dziecko za zgodą matki i zrobić to przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego bądź sądem opiekuńczym.

Dziecko a pesel

Ta procedura nie jest czasochłonna, a w dodatku bardzo prosta. Będzie Ci potrzebny odpis aktu małżeństwa lub akt urodzenia dziecka. Ewentualnie możesz też zabrać jego książeczkę zdrowia. Z potrzebnymi dokumentami udaj się do urzędu gminy albo dzielnicy, w której będzie mieszkać dziecko. Właśnie tam urzędnik wypisze numer pesel na jednym z przyniesionych przez Ciebie dokumentów oraz pobierze za to opłatę w wysokości 5 zł.

Sprawa zameldowania

W tym przypadku będziesz potrzebować oryginału odpisu skróconego aktu urodzenia swojej pociechy. Gdy już go masz, udaj się do biura meldunkowego dzielnicy, w której mieszkają rodzice lub jedno z nich. Jeżeli dziecko ma być zameldowane w miejscu zamieszkania ojca, będzie potrzebna obecność matki. W odwrotnej sytuacji wystarczy tylko ona. Co więcej, meldując nowego lokatora, nie jest wymagana żadna opłata.

A może becikowe?

Wraz z narodzinami dziecka jest mnóstwo szczęścia, emocji i uśmiechu, ale też wydatków. Dlatego warto pamiętać o przysługującym Ci becikowym. Należy się ono prawnemu opiekunowi maluszka, a więc może się o nie ubiegać zarówno matka, jak i ojciec. Becikowe to jednorazowa zapomoga po urodzeniu dziecka. Żeby ją otrzymać, będziesz potrzebować dowodu osobistego, odpisu aktu urodzenia swojego maleństwa i swojego oświadczenia, że becikowe nie zostało jeszcze pobrane. W celu uiszczeniu formalności udaj się do urzędu gminy lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Na złożenie dokumentów masz 3 miesiące od narodzin dziecka.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Gdzie zgłosić dziecko po urodzeniu?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Gdzie zgłosić dziecko po urodzeniu?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania