DZIAŁY

Oczekiwanie na okres może być w wielu sytuacjach stresujące, zwłaszcza jeśli miesiączka ma się pojawić w nieodpowiednim momencie lub się spóźnia. Jak wywołać okres? Poznaj nasze domowe sposoby na wywołanie miesiączki!

Jak wywołać miesiączkę? Dlaczego okres się spóźnia?

Nieregularny lub spóźniający się bez powodu okres to problem, który dotyczy wielu kobiet. Spóźniający się okres, nie dość, że niepokoi, to jeszcze powoduje wydłużenie się PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Problem ze spóźniającym się okresem może wynikać z zakłóconej gospodarki hormonalnej, problemów psychologicznych, chorób ustrojowych lub infekcji intymnych. Mogą się kryć za nim poważniejsze problemy jak np. niewydolność jajników, endometrioza lub torbiel. Może też wynikać z całkiem błahych przyczyn, np. nieodpowiedniej diety, braku snu, przemęczenia lub stresu. Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?

Jak wywołać okres? Domowe sposoby na wywołanie miesiączki

Jak wywołać okres domowymi sposobami? Oto sposoby na spóźniający się okres!

#1 Gorąca kąpiel

Jak wywołać okres? Gorąca kąpiel

Jak wywołać okres domowym sposobem? Może w tym pomóc gorąca kąpiel albo sauna. Gorąca temperatura poprawi krążenie krwi i zwiększy jej przepływ, co wpłynie także na przyspieszenie wystąpienia krwawienia. Oczywiście nie należy przesadzać z temperaturą wody, bo można się poparzyć lub przedobrzyć i wywołać krwotok.

#2 Wysiłek fizyczny

Jak wywołać okres? Wysiłek fizyczny

Intensywny wysiłek fizyczny także może wpłynąć na to, że przyspieszymy okres. Zwłaszcza czynności, które angażują mięśnie brzucha, takie jak np. bieganie po stopniach, skakanie na trampolinie czy aerobik. Należy jednak zachować umiar i się nie przetrenować, by nie doprowadzić do zupełnie odwrotnej sytuacji, czyli zaniku miesiączki.

#3 Seks

Jak wywołać okres? Seks

Podobnie jak wysiłek fizyczny, także seks może wpłynąć na przyspieszenie okresu. Ta aktywność fizyczna, która rozluźnia całe ciało i przyczynia się do wytwarzania w naszym organizmie endorfin. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonane co do skuteczności tego sposobu, warto go wypróbować razem z partnerem! A nóż uda się wywołać z jego pomocą miesiączkę?

#4 Ciepłe okłady

Jak wywołać okres? Ciepłe okłady

Podobnie jak ciepła kąpiel, czy sauna, także ciepłe okłady na podbrzuszu, np. z termoforu, mogą przyspieszyć okres. Jak wywołać miesiączkę? Można masować lekko podbrzusze termoforem. Taki masaż brzucha sprawdzi się także wtedy, gdy już mamy okres i odczuwamy silne dolegliwości bólowe.

Zioła na wywołanie miesiączki

W przyspieszaniu miesiączki może pomóc także ziołolecznictwo. Najbardziej znane zioła na wywołanie okresu to:

  • krwawnik,
  • dziurawiec,
  • imbir,
  • lawenda,
  • rozmaryn,
  • nagietek.

Rośliny te znajdziemy w formie suszu do zaparzenia w praktycznie każdym sklepie zielarskim, działają one rozkurczowo na naczynia krwionośne oraz mięśnie macicy.

Popularne zioła na przyspieszenie okresu, które stosowały nasze babcie to także czarna malwa. Napar z kwiatów czarnej malwy może jednak przyczynić się do tego, że krwawienie będzie dłuższe i bardziej obfite.

Sposoby na spóźniający się okres

Jakie jeszcze sposoby wywołania miesiączki warto wypróbować? Wiele kobiet uważa, że aby wywołać wcześniej okres, można zażyć dwie tabletki aspiryny. Lek ten rozrzedza krew i może wywoływać krwawienie. Z aspiryną należy jednak uważać, przedawkowanie może doprowadzić do krwotoku, lek ten, stosowany w nadmiarze, uszkadza również wątrobę.

Inne sposoby na wywołanie okresu to sięgnięcie po lampkę czerwonego wina. Relaksujące i rozkurczające działanie tego trunku jest co prawda potwierdzone, jednak nie zbadano dotąd wpływu czerwonego wina na przyspieszanie miesiączki.

Przyspieszanie okresu NOSPA

Wiele kobiet zastanawia się, czy da się wywołać okres za pomocą tabletek NOSPA. NOSPA na wywołanie okresu jednak nie za bardzo się sprawdzi. Lek ten działa rozkurczowo i może wspomóc, gdy okres jest bardzo bolesny, natomiast nie ma wpływu na pojawienie się miesiączki.

Co jeszcze można zrobić? Jak wywołać okres?

Wśród skutecznych, lecz nienaturalnych sposobów na wywołanie miesiączki i sterowanie cyklem menstruacyjnym, najprostszy to zażycie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jak wywołać wcześniej okres? Wystarczy odstawić tabletki, które stosujemy na co dzień. W podobny sposób można opóźniać okres, wystarczy, że przyjmie się kolejny blister tabletek, z pominięciem 7 – dniowej przerwy.

Inne, choć niesprawdzone jak dotąd, sposoby na wywołanie miesiączki to:

  • jedzenie czerwonego mięsa,
  • jedzenie marchwi, dyni, brzoskwiń,
  • ograniczenie soli w posiłkach.

Pamiętaj: zanim postanowisz, że chcesz wywołać okres, zawsze sprawdź, czy brak miesiączki nie jest wywołany ciążą. Jeśli w Twoim ciele rozwija się dziecko, niektóre sposoby na wywołanie miesiączki mogłyby mu zaszkodzić! Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie brak okresu, mimo że nie jesteś w ciąży, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może to być oznaka poważnej choroby!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wywołać okres?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wywołać okres?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania