DZIAŁY

Menopauza zazwyczaj pojawia się między 45., a 50. rokiem życia i jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu kobiety. Jeśli jednak wystąpi znacznie wcześniej, może budzić uzasadniony niepokój. Nie zawsze przyczyną jest jakaś choroba, coraz częściej winowajcą jest stres.

Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza jest okresem przejściowym, zachodzącym u kobiet pod wpływem zanikania czynności jajników. Proces ten rozpoczyna się najczęściej po ukończeniu 50. roku życia i przebiega stopniowo. Dolegliwości, jakie wówczas się pojawiają, wynikają z nieodwracalnych zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie kobiety. W okresie rozrodczym hormony płciowe (progesteron i estrogeny), wydzielane przez przysadkę mózgową znajdują się w równowadze. W okresie klimakterium, kiedy jajniki przestają wytwarzać jajeczka, równowaga ta ulega zachwianiu. Procesowi temu towarzyszą często uderzenia krwi do głowy, wahania nastroju, nadmierne pocenie się, wysuszenie skóry, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, napadowe drżenie rąk, trudności z zasypianiem, nadwaga, osteoporoza. Niektóre kobiety (ok. 30%) przechodzą klimakterium bardzo ciężko. Występują u nich trudności z koncentracją, zaburzenia pamięci, bóle i zawroty głowy, bóle piersi, stawów i mięśni, omdlenia, wzdęcia, alergie, wypadanie włosów, nietrzymanie moczu, depresja.

Co może przyspieszyć menopauzę?

Wcześniejsza menopauza może być spowodowana wieloma czynnikami:

  • genetycznymi,
  • chorobami tarczycy,
  • niedożywieniem lub anemią,
  • niezdrowym trybem życia (przemęczeniem, paleniem papierosów, piciem alkoholu),
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • chemioterapią,
  • chorobami układu pokarmowego,
  • przyjmowaniem niektórych leków (podczas leczenia zespołu policystycznych jajników, endometriozy czy mięśniaków macicy).

Okazuje się również, że coraz częściej przyczyną przyspieszenia klimakterium jest życie w ciągłym stresie.

Dlaczego stres może przyśpieszyć menopauzę i jaki ma wpływ na jej intensywność?

Jak stres wpływa na organizm?

Jak wykazały badania, osoby narażone przez dłuższy okres czasu na stres, zaczynają mieć problemy zdrowotne. Objawy mogą być różne i nieraz pojawiają się dopiero po kilku latach. Występowanie chorób na podłożu stresowym dotyczy najczęściej osób na odpowiedzialnych stanowiskach, które najczęściej cierpią na wrzody żołądka i zawał serca. Jednak coraz szybsze tempo życia i pogoń za pieniądzem, a co za tym idzie, brak czasu na relaks i odpoczynek, sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na bóle głowy, bezsenność, niestrawność, czy brak apetytu – które są typową reakcją na stres. Skutki przewlekłego stresu u różnych osób są różne. Należą do nich przede wszystkim: osłabienie układu odpornościowego, nadciśnienie tętnicze, choroby wieńcowe, choroby układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, biegunki), siwienie i wypadanie włosów, otyłość, nerwice, choroby autoimmunologiczne itp.

Jaki jest wpływ stresu na menopauzę?

Stres nasila zaburzenia hormonalne, przez co może przyspieszyć menopauzę. Wywołuje reakcje nerwowe i wpływa na napięcie mięśni. Może zwiększyć intensywność objawów menopauzy i spowodować kołatanie serca, ból głowy, szumy w uszach oraz zwiększyć ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo zaostrza problemy z równowagą psychiczną, wywołując napady lęku i problemy z zasypianiem.

Jak leczyć wczesną menopauzę?

Niedobór hormonów płciowych zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i osteoporozy, dlatego najczęściej lekarze stosują terapię hormonalną, która pozwala zatrzymać wygasanie czynności jajników i przywrócić owulacje i miesiączki. Przedwczesna menopauza może być również leczona alternatywnie – zaleca się przyjmowanie fitosterolów roślinnych, które są dostępne w aptekach bez recepty, stosowanie diety bogatej w fitozwiązki oraz aktywność fizyczną. Dolegliwości towarzyszące klimakterium leczy się objawowo (na suchość skóry bardzo dobrze wpływają preparaty bioderma).

Niniejszy poradnik pod tytułem "Dlaczego stres może przyśpieszyć menopauzę i jaki ma wpływ na jej intensywność?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Dlaczego stres może przyśpieszyć menopauzę i jaki ma wpływ na jej intensywność?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania