DZIAŁY

Rozszerzanie diety niemowlaka to dla wielu rodziców bardzo stresujący temat. Co jako pierwsze wprowadzić do diety dziecka? Po jakim czasie? O czym szczególnie pamiętać? Sprawdź i pozbądź się wszystkich wątpliwości.

Kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka?

Rozszerzanie diety dla niemowlaka najlepiej zacząć między czwartym, a szóstym miesiącem życia dziecka. Trzeba również pamiętać, by stopniowo zmieniać konsystencję podawanych dań. Zwłaszcza po szóstym miesiącu, gładkie puree powinno zostać zastąpione przez danie z małymi grudkami, a następnie przez produkty posiekane lub rozdrobnione oraz takie, które dziecko może jeść samodzielnie rączkami, ponieważ podczas rozszerzania diety dziecko uczy się gryźć i żuć.

Z jakich produktów powinna się składać dieta dla niemowlaka?

Warzywa

Szukając produktów, którymi można rozszerzyć dietę niemowlaka, najlepiej postawić na warzywa. Do przygotowywania pierwszych dań najlepiej wybrać marchewkę, ziemniaka lub dynię. W kolejnych tygodniach nowej diety można zacząć wprowadzać kolejne warzywa, np. ogórek lub brokuły. Należy jednak, zwłaszcza w początkowych tygodniach, unikać podawania warzyw, które wywołują wzdęcia, np. kapusty, cebuli i warzyw strączkowych oraz takich, które mogą wywołać alergie, np. pomidorów.

Owoce

Pierwszym owocem, z jakim będzie miało styczność niemowlę, powinno być jabłko. Nie należy jednak żeby nie przekraczać dziennej dawki 150 g soku owocowego lub przecieru. Dietę dla niemowlaka, w pierwszej kolejności powinno się wzbogacić o owoce z polskich sadów, np. jabłka, morele czy gruszki. Należy unikać cytrusów i uważać na truskawki, które są silnie alergizujące.

Kaszki i kleiki

Najlepiej wprowadzić je do jadłospisu po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Wzbogacają one dietę niemowlaka w żelazo i witaminy.

Mięso

Dieta dla niemowlaka, zwłaszcza w dalszych etapach jej rozszerzania, powinna być bogata w mięso. Na początku należy podawać mięso chude, jak kurczak, cielęcinę czy królik. Dzieci powinny również jeść jaja i ryby.

Produkty mleczne

Z uwagi na zawartość krowie mleka, należy po nie sięgnąć dopiero po około 11 – 12 miesiącach. Powinny to być, np. jogurty, kefiry i twarożki. Czyste krowie mleko, powinno pojawić się w diecie niemowlaka dopiero po 2. roku życia.

Najważniejsze zasady diety dla niemowlaka

1. Produkty wprowadzaj pojedynczo i stopniowo.
2. Nie używaj soli ani cukru.
3. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Daj mu czas na przystosowanie się do zmian

Niniejszy poradnik pod tytułem "Dieta dla niemowlaka – co każdy rodzic powinien wiedzieć" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Dieta dla niemowlaka – co każdy rodzic powinien wiedzieć" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania