Kobieta
Czytany poradnik
Dieta dla niemowlaka – co każdy rodzic powinien wiedzieć
0

Dieta dla niemowlaka – co każdy rodzic powinien wiedzieć

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk12 lipca 2019

Rozszerzanie diety niemowlaka to dla wielu rodziców bardzo stresujący temat. Co jako pierwsze wprowadzić do diety dziecka? Po jakim czasie? O czym szczególnie pamiętać? Sprawdź i pozbądź się wszystkich wątpliwości.

Kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka?

Rozszerzanie diety dla niemowlaka najlepiej zacząć między czwartym, a szóstym miesiącem życia dziecka. Trzeba również pamiętać, by stopniowo zmieniać konsystencję podawanych dań. Zwłaszcza po szóstym miesiącu, gładkie puree powinno zostać zastąpione przez danie z małymi grudkami, a następnie przez produkty posiekane lub rozdrobnione oraz takie, które dziecko może jeść samodzielnie rączkami, ponieważ podczas rozszerzania diety dziecko uczy się gryźć i żuć.

Z jakich produktów powinna się składać dieta dla niemowlaka?

Warzywa

Szukając produktów, którymi można rozszerzyć dietę niemowlaka, najlepiej postawić na warzywa. Do przygotowywania pierwszych dań najlepiej wybrać marchewkę, ziemniaka lub dynię. W kolejnych tygodniach nowej diety można zacząć wprowadzać kolejne warzywa, np. ogórek lub brokuły. Należy jednak, zwłaszcza w początkowych tygodniach, unikać podawania warzyw, które wywołują wzdęcia, np. kapusty, cebuli i warzyw strączkowych oraz takich, które mogą wywołać alergie, np. pomidorów.

Owoce

Pierwszym owocem, z jakim będzie miało styczność niemowlę, powinno być jabłko. Nie należy jednak żeby nie przekraczać dziennej dawki 150 g soku owocowego lub przecieru. Dietę dla niemowlaka, w pierwszej kolejności powinno się wzbogacić o owoce z polskich sadów, np. jabłka, morele czy gruszki. Należy unikać cytrusów i uważać na truskawki, które są silnie alergizujące.

Kaszki i kleiki

Najlepiej wprowadzić je do jadłospisu po ukończeniu przez dziecko 6. miesiąca życia. Wzbogacają one dietę niemowlaka w żelazo i witaminy.

Mięso

Dieta dla niemowlaka, zwłaszcza w dalszych etapach jej rozszerzania, powinna być bogata w mięso. Na początku należy podawać mięso chude, jak kurczak, cielęcinę czy królik. Dzieci powinny również jeść jaja i ryby.

Produkty mleczne

Z uwagi na zawartość krowie mleka, należy po nie sięgnąć dopiero po około 11 – 12 miesiącach. Powinny to być, np. jogurty, kefiry i twarożki. Czyste krowie mleko, powinno pojawić się w diecie niemowlaka dopiero po 2. roku życia.

Najważniejsze zasady diety dla niemowlaka

1. Produkty wprowadzaj pojedynczo i stopniowo.
2. Nie używaj soli ani cukru.
3. Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Daj mu czas na przystosowanie się do zmian

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze