DZIAŁY

Siódmy tydzień ciąży to okres ważnych zmian zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Chociaż niewiele widać z zewnątrz, w środku Twoje ciało przygotowuje się do rozwoju Twojego maleństwa przez następne kilka miesięcy. Każda zmiana i kolejny charakterystyczny symptom przybliża Cię o krok do spotkania z dzieckiem.

Jakie zmiany przechodzi Twoje dziecko w siódmym tygodniu?

Twoje maleństwo wciąż rośnie w niezwykłym tempie, a jego zarodkowa forma powoli zaczyna przekształcać się w prawdziwą małą osobę. To moment, w którym pojawiają się pierwsze zarysy rączek i nóżek oraz usłyszysz bijące serce. Niesamowite, prawda? Dziecko, ma też malutki ogon, który już niedługo zniknie.

Co ciekawe, do siódmego miesiąca wykształciły się nerki, które przeszły już trzykrotną przemianę, a w tym tygodniu zostaną ostatecznie ukształtowane. Szykują się do wytwarzania moczu, który w najbliższych tygodniach dziecko zacznie wytwarzać. Stanie się on częścią płynu owodniowego.

Pod względem wielkości Twoje dziecko ma teraz około 1 cm wzrostu i jest niewiele większe od małej fasoli, kołyszącej się w Twoim łonie.

Ty w siódmym tygodniu

Siedem tygodni już minęło, więc pierwsze objawy ciąży masz już pewnie za sobą. Pogodziłaś się już z nudnościami po przebudzeniu lub innymi wcześniejszymi oznakami ciąży opisanymi w poprzednim artykule z tej serii. Staraj się unikać rzeczy, które źle na Ciebie wpływają w tych wczesnych tygodniach – niektóre choroby, takie jak różyczka i parwowirus (znane również jako schwytane policzki) są głównie zbierane poprzez kontakt z dziećmi – więc uważaj! Powinnaś także zachować ostrożność zbliżając się do zwierząt w tym momencie ciąży – owce i jagnięta mogą być nosicielami infekcji, które powodują poronienie, a tacki na kocie ściółki (w zasadzie kot) mogą powodować toksoplazmozę, infekcję pasożytniczą.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś to  najwyższa pora na pierwszą wizytę u lekarza rodzinnego lub położnego. Pomyśl jakie pytania mogłabyś zadać, lub o rzeczach, które możesz potrzebujesz wiedzieć- pamiętaj, że nic nie będzie wydawać się „głupim” lub nieistotnym zapytaniem. Twoja odporność na różyczkę zostanie sprawdzona podczas Twojej wizyty u lekarza. Jeśli masz obecnie kontakt z chorym na te lub inne choroby zadbaj o to, aby o wynikach dowiedzieć się jak najszybciej.

Zobacz także co warto wiedzieć o 6 tygodniu ciąży.

Niniejszy poradnik pod tytułem "7 tydzień ciąży – porady dla kobiet" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "7 tydzień ciąży – porady dla kobiet" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania