DZIAŁY

Nikogo nie zdziwi fakt, że witaminy mają wielokierunkowe działanie na organizm i są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Najpopularniejsza na świecie witamina to kwas askorbinowy. Co jej zawdzięczamy i jaką rolę odgrywa w naszym organizmie? Podpowiadamy.

Witamina C i jej funkcje

Witamina C należy do grupy, która pełni szereg funkcji w organizmie. Utrzymuje zdrowe dziąsła oraz przeciwdziała pojawieniu się szkorbutu. Bierze udział w syntezie kolagenu, dzięki czemu przyśpiesza gojenie się ran. Jest bardzo ważna w procesach metabolicznych, np. odgrywa dużą rolę w przemianie węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Istotną kwestią jest to, że kwas askorbinowy zwalnia proces starzenia skóry oraz według niektórych badań, ma właściwości przeciwnowotworowe. W przypadku dzieci ważną kwestią jest to, że witamina C aktywnie uczestniczy w procesie budowy kości, a jej niedobór może oznaczać częste złamania. 

Warto dostarczać sobie jej odpowiednią ilość w pożywieniu. Witamina C występuje w owocach cytrusowych, takich jak pomarańcza, kiwi, grejpfrut. Jej naturalnym źródłem są również brokuły, papryka oraz kalafior. 

Ważne jest zadbanie o jej prawidłowa ilość w organizmie, ponieważ to witamina C zwiększa przyswajalność żelaza oraz ma istotny wpływ na poziom stężenia glukozy we krwi. Zapotrzebowanie na kwas askorbinowy to bardzo indywidualna kwestia. Zależy od płci, wieku, trybu życia oraz bezpośrednio ma związek ze stanem fizjologicznym człowieka. Bardziej potrzebują jej kobiety w ciąży, a także osoby narażone na długotrwały stres. Niedobór witaminy C może wynikać z nieodpowiedniej diety. Jego skutkiem są skłonność do krwawień, np. dziąseł, stany zapalne w jamie ustnej, ból mięśni oraz duże problemy z gojeniem się ran. Na starcie alarmujące powinny być dla nas również zmęczenie i zły nastrój, dlatego gdy zauważymy u siebie takie stany, warto sięgnąć po produkty z dużym źródłem występowania witaminy C.

Witamina C, a przeziębienie

Przeziębienie to inaczej infekcja górnych dróg oddechowych. Badania wykazują, że witamina C jest w stanie skrócić czas trwania choroby, ale nie jest panaceum i złotym środkiem na to, aby doprowadzić do końca choroby. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie jasno mówi, że kwas askorbinowy ma duży wpływ na odporność. Warto zaznaczyć, że dzieje się tak w momencie, gdy witaminę C przyjmujemy regularnie, czy to w odpowiedniej dawce owoców i warzyw, czy w suplementach. W momencie infekcji dla złagodzenia objawów dobrym pomysłem jest sięgnięcie po leki na przeziębienie, które szybciej pomogą nam dojść do zdrowia i pozbyć się z organizmu śladów choroby. 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Witamina C: co musisz o niej wiedzieć?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Witamina C: co musisz o niej wiedzieć?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania