DZIAŁY

Nieodłącznym elementem ciepłych wieczorów są nie tylko długie rozmowy, spacery oraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale i atakujące owady. Poznaj skuteczne metody na komary i zobacz jak zabezpieczyć się przed ich ugryzieniami!

Skuteczne metody na komary

Komary są dosyć niepozorne, jednak dźwięk, który wydają jest niesamowicie irytując i potrafi wyprowadzić z równowagi. Poza samym sygnałem dźwiękowym, ugryzienia, które zostawia na naszej skórze nie tylko swędzą, ale i często puchną lub po prostu bolą. Komary są niestety nieodłącznym elementem wypadów nad wodę,  spacerów po lesie, grillów lub ogólnie rzecz biorąc – ciepłych wieczorów. Przed rozpoczęciem się ciepłych dni, warto poznać skuteczne metody na komary i sposoby jak je odstraszyć!

1. Olejki eteryczne

Komary są bardzo wrażliwe na zapach, więc olejki eteryczne świetnie sprawdzą się jako odstraszacz. Można wlać odrobinę do specjalnego podgrzewacza i postawić w widocznym miejscu. Kominek z olejkiem nie tylko będzie ładną dekoracją, skutecznym odstraszaczem komarów ale i sprawi, że w pomieszczeniu będzie przyjemnie pachniało.

Najlepiej sprawdzą się olejki cytrusowe oraz lawendowy.

2. Rośliny

Komary nie lubią najbardziej pelargonii, bazylii, mirtu oraz kocimiętki, dlatego jeśli mamy ogród, balkon lub szeroki parapet, posadźmy takie rośliny, a na pewno dadzą one nam ochronę przed tymi stworzeniami.

3. Warzywa

Odstraszyć komarzy również możemy za pomocą cebuli i czosnku.  Najlepiej pokroić te warzywa w plastry lub po prostu rozdrobnić i położyć na stole lub parapecie, jednak warto również pamiętać o ich intensywnym zapachu, który może być dla nas uciążliwym. Niemniej jest to skuteczna i naturalna metoda.

4. Ocet

Ocet nie tylko świetnie sprawdza się przy usuwaniu plam, ale i odstrasza komary. Jego dosyć intensywny oraz specyficzny zapach działa odrzucająco na te owady. Połóż gąbkę lub szmatkę nasączoną octem na parapecie lub stole i ciesz się wieczorem bez komarów.

5. Dym

Komary, a właściwie wszystkie owady nie lubią dymu, dlatego palenie czegokolwiek skutecznie je odstrasza. W przypadku siedzenia na dworze jest to świetna metoda, której jednak nie poleca się stosować w zamkniętych pomieszczeniach. W tym przypadku bardzo skutecznie działa palenie zmielonej kawy. Wystarczy kupić paczkę najtańszej kawy, wysypać odrobinę na sreberko i po prostu zapalić. Kawa będzie się tliła, a dym skutecznie odstraszy komary.

6. Środki owadobójcze

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele środków – zarówno tych w sprayu, spiralek, wkładanych do kontaktu, działających na ultradźwięki czy specjalnych lampek. Wybór jest ogromny i pozwala nam na dobranie odpowiedniego do naszych potrzeb środka na komary.

W przypadku stosowania sprayów na komary, należy zachować szczególną ostrożność – są to środki silne i bardzo toksyczne, dlatego unikajmy psikania ich bezpośrednio w okolicę oczu i ust oraz rozpylania ich w małych pomieszczeniach.

7. Opaski na rękę

Bransoletki mają w sobie substancję, która skutecznie odstrasza komary, jednak nie dostaje się ona do naszej skóry, przez co jest bezpieczna oraz bardzo funkcjonalna. Zapewni nam ochronę bez podrażnienia oraz reakcji alergicznych.

8. Świeczki zapachowe

Na rynku dostępne są specjalne świeczki zapachowe, które nie tylko będą ładnie wyglądać oraz przyjemnie pachnieć, ale i zapewnią nam ochronę przed atakiem komarów. Sprawdzą się one zarówno w domu jak i poza nim, jednak wiadomo, należy monitorować ich palenie się.

9. Kadzidełka

Dym i ostry zapach – to coś, czego komary nienawidzą, dlatego palenie specjalnych indyjskich kadzidełek skutecznie je odstraszy i zapewni nam spokój od tych owadów.

10. Moskitiery

Moskitiery, czyli ochronne sitaki zakładane na okna oraz balkony nie wyglądają najlepiej, jednak są dosyć skuteczną metodą odgrodzenia się od owadów oraz innych nieproszonych gości.

Sprawdź także te poradniki: 5 sposobów na obronę przed komarami oraz Komary – jak je odstraszyć.

Skuteczne metody na komary  – czego unikać

1. Zapach

Komary przyciąga zapach – słodki, kwiatowy, czyli taki, który doskonale pasuje do ciepłych dni. Niestety, dla własnego dobra, lepiej nie używać kwiatowych lub owocowych perfum przed wyjściem na spacer.

2. Pot

Komary wyczuwają ludzki pot i bardzo je do niego ciągnie. Pomimo iż  wysiłek fizyczny na łonie natury jest bardzo zdrowy, to lepiej unikać go w momencie, kiedy nie chcemy narazić się na ugryzienia komarów lub wtedy, kiedy nie użyjemy żadnego środka odstraszającego  te owady.

3. Ciemne ubrania

Może i wyda się to dosyć niemożliwe, jednak komary przyciągają ciemne ubrania. Dlatego na wieczorne spacery po lesie lub wypady nad wodę lepiej ubrać coś jasnego, tak na wszelki wypadek, żeby uniknąć pogryzienia.

Zobacz również muchy – jak z nimi walczyć oraz rybiki cukrowe – domowe sposoby na ich zwalczanie

Niniejszy poradnik pod tytułem "Skuteczne metody na komary" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Skuteczne metody na komary" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania