DZIAŁY

Po porodzie nadchodzi czas na powrót do domu. Noworodek w domu może być dla początkujących rodziców prawdziwym wyzwaniem. Jeśli niebawem pojawi się w twojej rodzinie noworodek, warto wiedzieć, jak się do tego przygotować? Dziś podpowiemy jak przygotować się na noworodka w domu.

Noworodek w domu – pokój

Na początek noworodek w domu większość dnia spędza na spaniu. Jednak czuwanie nad nim w tym czasie jest bardzo ważne. Dziecko po narodzinach nagle pożegnało się z ciepłem i bezpieczeństwem, jakie odczuwało przez dziewięć miesięcy w czasie życia płodowego. Po narodzinach noworodek w domu potrzebuje jak najwięcej ciepła i bliskości matki. Dlatego warto zamontować łóżeczko dziecka w pobliżu łóżka rodziców. To pozwoli na bezpieczny sen dziecka i spokojny sen rodziców.

Noworodek w domu – czystość

To, co wydaje się oczywiste, nie dla wszystkich takie jest. Noworodek w domu wcale nie musi oznaczać sterylnego porządku i czystości. To prawda, że dziecko powinno przebywać w czystych pomieszczeniach, ale brak zwierząt, drobinek kurzu nie oznacza od razu, że noworodek może zachorować. Takie naturalne warunki są dla małego dziecka najlepsze. Jeśli od początku swojego życia dziecko jest odizolowane od zwierząt, kurzu i innych alergenów, to istnieje duże ryzyko, że w przyszłości pojawią się u niego alergie na czynniki, z którymi nie miało żadnego kontaktu.

Noworodek w domu – spokój i podział obowiązków

Po porodzie noworodek w domu może sprawiać, że rodzice się stresują. Pamiętaj jednak, że jako mama nie możesz brać wszystkich obowiązków na siebie. Po porodzie jesteś w fazie połogu, co oznacza, że musisz odpoczywać i nabierać sił. Potrzebna ci będzie pomoc partnera. Jeśli nie możesz liczyć na jego pomoc, szukaj wsparcia u najbliższych. Pomoc będzie ci teraz najbardziej potrzebna. Teraz liczysz się ty i dziecko, a w czasie połogu może zabraknąć ci sił na podstawowe czynności, a co dopiero na opiekę nad noworodkiem i utrzymanie porządku w domu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Noworodek w domu – jak się przygotować?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Noworodek w domu – jak się przygotować?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.