DZIAŁY

Czy powiększenie rodziny musi równać się z pozbyciem się naszego czworonożnego przyjaciela, a dziecko małe dziecko uniemożliwia zakupienie psa? Niekoniecznie. Wystarczy zastosować się do kilku zasad, by nasz maluszek i pies zostali najlepszymi przyjaciółmi.

Niemowlę i pies – najważniejsze zasady

1. Zadbaj o zdrowie psa

Zanim w domu pojawi się niemowlę, bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować do tego psa pod względem zdrowotnym. Pamiętaj, aby zadbać o wszystkie niezbędne szczepienia, odrobaczenie zwierzaka i wyleczenie wszelkich dolegliwości.

2. Odzwyczaj psa od siebie

Jeżeli Twój pies jest przyzwyczajony do spędzania z Tobą każdej minuty dnia, to zanim w domu pojawi się nowy członek rodziny, koniecznie musisz to zmienić. Naucz psa, że w ciągu dnia, nawet kiedy jesteś w domu, są momenty, w których opiekun jest dla niego niedostępny.

3. Naucz psa odpowiedniego zachowania na spacerze

Spacery z psem i dziecięcym wózkiem nie należą do łatwych. Zwłaszcza, jeżeli pies był do tej pory przyzwyczajony do szybkich przebieżek lub jeżeli nie nauczył się chodzenia na luźnej smyczy. Zabierając na spacer psa i dziecko, nie możesz pozwolić sobie na to, by pies ciągle Cię szarpał i ciągną za smycz, dlatego koniecznie trzeba wypracować z nim odpowiedni sposób chodzenia na smyczy i zachowywania się na spacerze. Pomogą w tym przede wszystkim regularne treningi.

4. Przyzwyczaj psa do dziecka

Jeszcze zanim dziecko pojawi się w domu, przyzwyczaj psa do obecności małego człowieka. Możesz chodzić po domu z zawiniętym w kocyk pluszakiem lub lalką. Brzmi nieco absurdalnie, ale dzięki temu pies nauczy się, że trzymasz na rękach coś małego i z czasem pies przestanie się tym interesować. W przeciwnym wypadku, ciekawski zwierzak, chcąc sprawdzić co masz na rękach lub w chuście może zrobić krzywdę zarówno Tobie, ale przede wszystkim dziecku.

5. Nie zostawiaj dziecka samego z psem

To najważniejsza zasada bezpiecznego współżycia psa z dzieckiem. Nie ważne jak dobre są ich relacje – pod żadnym pozorem nie zostawiaj małego dziecka z psem bez opieki. Pamiętaj, że pies to zwierzę i kieruje się instynktem, a to oznacza, że nawet najspokojniejszy może pokazać zęby. W najlepszym przypadku skończy się to tym, że dziecko zacznie bać się psa, w najgorszym – zrobieniem krzywdy dziecku.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Niemowlę i pies – poradnik zakupowy dla rodzica" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Niemowlę i pies – poradnik zakupowy dla rodzica" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.