DZIAŁY

Szukasz nowej pary okularów, ale nie wiesz, jak odczytać receptę na okulary? Po badaniu wzroku wydawana jest recepta na okulary, z konkretnymi informacjami na temat wzroku i potrzeb korekcyjnych. Z taką receptą w ręku jesteś gotowy, aby kupić idealnie dopasowane okulary. Co oznaczają skróty i nazwy zawarte na recepcie ?

Tajemnice recepty na okulary

Przede wszystkim – należy wyjaśnić znaczenie symboli OP i OL. Dotyczą one – odpowiednio – oka prawego i lewego. Kolejne wymagające wyjaśnienia terminy to:

  • moc szkieł okularów mierzona jest w dioptriach i wyraża głębokość wady wzroku. Dioptrie mogą przyjmować wartość dodatnią lub ujemną, a moc soczewek okularowych dopasowywana jest w taki sposób, aby idealnie skorygować zdiagnozowaną wadę wzroku i zapewnić ostre widzenie. Moc szkła okularów definiuje, czy okulary przeznaczone są do widzenia w bliży czy do dali – okulary do bliży pozwalają na wykonywanie czynności bliskich, takich jak czytanie, a z kolei okulary do dali pozwalają wykonywać codzienne czynności i sprawnie funkcjonować podczas chodzenia czy prowadzenia samochodu,
  • cylinder to parametr szacujący moc cylindra i dotyczący soczewek korygujących astygmatyzm, czyli soczewek torycznych. Moc cylindra – podobnie jak moc sferyczna – wyrażana jest dioptriach.
  • oś to kolejny parametr zarezerwowany wyłącznie dla soczewek torycznych; dotyczy on ustawienia cylindra w oprawie i może przyjmować wartości od 0 do 180 stopni,
  • odległość źrenic (PD) wyraża odległość między środkiem źrenicy jednego oka do środka źrenicy drugiego oka, wartość ta podawana jest w milimetrach.

W oparciu o wszystkie te parametry, określone podczas badania wady wzroku, możliwe jest perfekcyjne dopasowanie szkieł okularów, tak jak opisano na stronie https://www.wokularach.pl/jak-wybrac-parametry-szkiel. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe skorygowanie wady wzroku oraz zahamowanie pogłębienia się wady.

Właściwości szkieł okularowych

Jakie szkła do okularów należy wybrać?

Parametry zawarte na recepcie okularowej nie są jedynymi, które wpływają na komfort użytkowania okularów. Poza optyczną charakterystyką szkieł, istotne są także dodatkowe właściwości szkieł okularów, przy czym pomocne mogą być wskazówki ze strony https://www.wokularach.pl/jakie-szkla-do-okularow-wybrac. Jednym z takich dodatkowych parametrów jest indeks soczewki, czyli współczynnik załamania światła materiału. Im wyższy indeks soczewki, tym cieńsze szkło okularów. A to oznacza, że okulary są lżejsze i wygodniej je nosić. Podstawowy indeks soczewki, dla wady wzroku nie większej niż 3 dioptrie, wynosi 1,5, ale przy większych wadach indeks wzrasta, a soczewki mogą być dzięki temu cieńsze. Wyższa moc okularów oznacza zazwyczaj grubsze szkła, jednak przy wyborze okularów o wyższym indeksie ten problem znika, soczewka jest lżejsza, a i jej wygląd zyskuje na elegancji.

Powłoka blue control to rozwiązanie dedykowane osobom spędzającym dużo czasu przed ekranem komputera. Powłoka ta redukuje negatywny wpływ emitowanego przez sprzęt elektryczny światła niebieskiego na oczy. Dodatkowa korzyść to lepszy kontrast i doskonała ostrość widzenia.

Każdy, kto planuje nabyć okulary powinien rozważyć wzbogacenie szkieł okularów o powłokę antyrefleksową. Pozwala ona na wyeliminowanie dokuczliwych odblasków, co wpływa korzystnie na ostrość widzenia. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie u osób pracujących przed komputerem czy kierowców. Kierowcy mogą skorzystać z jeszcze jednego udogodnienia – powłoki drive. Cechuje się ona wysokim stopniem polaryzacji, redukuje odblaski i ryzyko oślepienia. Pochłania ona lub odbija niepożądane na drodze zakresy światła widzialnego, takie jak LEDy czy halogeny.

Kolejne przydatne rozwiązanie to powłoka fotochromowa, wykazująca zdolność do zaciemnienia pod wpływem promieniowania UV. Dzięki temu zapewniona jest ochrona oczu przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Przydatne mogą ponadto okazać się powłoki ułatwiające utrzymanie okularów w czystości, czyli powłoka oleofobowa chroniąca przed tłustymi zabrudzeniami, a także powłoka hydrofobowa odpychająca cząsteczki wody.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jakie szkła do okularów należy wybrać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jakie szkła do okularów należy wybrać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania