DZIAŁY

Chcesz się dowiedzieć, czy wypozycjonowanie strony internetowej bez udziału agencji SEO jest możliwe? Udowadniamy, że tak! Sprawdź jak wypozycjonować stronę w Google. To wcale nie jest takie trudne!

Pozycjonowanie strony – na czym polega?

Wypozycjonowanie strony, czyli inaczej pozycjonowanie SEO lub optymalizacja SEO to szereg działań, mających na celu zwiększyć rozpoznawalność marki w sieci. Jest to możliwe dzięki poprawieniu pozycji witryny w rankingu wyszukiwarek internetowych, w tym także tej najpopularniejszej, czyli Google.

Poza Google, w gronie najpopularniejszych na świecie wyszukiwarek internetowych znajdują się także Bing, Yahoo, Baidu, Yandex, Nekst oraz Duck Duck Go, jednak gigant z Mountain View posiada obecnie około 90% światowego rynku SEO. Jeśli więc chcemy zdobyć przewagę konkurencyjną w sieci, warto postawić na wypozycjonowanie strony właśnie pod kątem wyszukiwarki internetowej Google.

Jak wypozycjonować stronę w Google?

Jak wypozycjonować stronę w Google? Na poprawę wyniku w rankingu wyników wyszukiwania Google mają wpływ dwa czynniki:

  • on-site SEO (optymalizacja on-site) – to wszystkie działania, które są wykonywane bezpośrednio na stronie – np. tworzenie wartościowej treści, optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych, linkowanie wewnętrzne, optymalizacja techniczna w celu przyspieszenia czasu ładowania witryny,
  • off-site SEO (optymalizacja off-site) – to działania wykonywane poza pozycjonowaną stroną, np. link building, czyli pozyskiwanie linków z zewnętrznych domen, tworzenie wizytówek w mapach Google, pozycjonowanie z uwzględnieniem lokalizacji, udostępnianie treści w Social Media lub publikowanie wpisów gościnnych.

Poniżej omawiamy po kolei działania związane z optymalizacją SEO, zarówno on-site, jak i off-site. Na początku jednak warto zacząć od podstaw, czyli fraz kluczowych.

Jak wypozycjonować stronę – czym są frazy kluczowe?

Główny cel pozycjonowania SEO to zapewnienie firmie wysokiego wyniku w rankingu Google dla określonej frazy kluczowej, innymi słowy, jeśli konsument wpisze w Google konkretne zapytanie lub nazwę produktu, nasza strona wyświetli mu się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, co znacznie zwiększy szanse na to, że wybierze właśnie naszą ofertę!

Te wpisywane w Google wyrazy to właśnie frazy kluczowe / słowa kluczowe, pod których kątem będziemy pozycjonować witrynę. Wyróżniamy frazy kluczowe:

  • ogólne – są one zbudowane z 1 lub 2 słów i odnoszą się do ogólnej nazwy danego produktu – nie warto opierać strategii pozycjonowania tylko i wyłącznie na nich!
  • long tail – słowa kluczowe z długim ogonem to frazy złożone z więcej niż 2 wyrazów, są one dość szczegółowe i często dotyczą konkretnego produktu – zdecydowanie warto na nie pozycjonować witrynę!
  • branżowe – w tym przypadku słowa kluczowe stanowią wyrażenia związane z daną branżą,
  • problemowe – to frazy kluczowe, które opisują jakieś problemy, na które natrafiają internauci – pozycjonowanie na nie pomaga im znaleźć rozwiązanie. Dobrym przykładem jest fraza rozpoczynająca się od słów „nie działa”. W ten sposób możemy zidentyfikować najczęstsze problemy naszych konsumentów i pomóc im je rozwiązać.

Jak wypozycjonować stronę – czym są frazy brandowe?

Poza wymienionymi powyżej istnieje jeszcze jeden typ fraz kluczowych. Są to tzw. frazy brandowe – to frazy, w których pojawia się nazwa firmy / marki / produktów / osoby. Do czego można je wykorzystać? Z ich pomocą można wypozycjonować sklep internetowy, który jest dystrybutorem produktów danej marki i dotrzeć do klientów, którzy znają dane produkty lub polecono im produkty konkretnej marki.

Takie wypozycjonowanie strony ma sens, ponieważ istnieje duża szansa, że zainteresowany marką klient dokona zakupu! Nie jest jednak łatwe, ponieważ zaniedbanie działań związanych z pozycjonowaniem może doprowadzić do tego, że nie nasz sklep, a partnerzy biznesowi zajmą pierwsze pozycje w rankingu wyników wyszukiwania Google.

Jak wypozycjonować stronę w Google? Co wyświetla się internautom po wpisaniu danego żądania w Google?

Po wpisaniu danej frazy kluczowej w Google (np. kosmetyki organiczne, karma dla psa, telewizor z funkcją WiFi) na samej górze wyświetla nam się płatna reklama w Google Ads oraz mapka Google z firmami, które znajdują się najbliżej nas. Pozycje z mapki to firmy, które zajmują pierwsze trzy miejsca w rankingu wyników wyszukiwania Google.

Tuż pod wynikami płatnymi i mapką Google zaczyna się prawdziwa rywalizacja, czyli naturalne i organiczne wyniki wyszukiwania, bez uwzględnienia lokalizacji. Jak trafić w to miejsce ze swoimi usługami / produktami?

Jak wypozycjonować stronę

Jak wypozycjonować stronę 2020? Jeśli znamy techniki White Hat SEO i jesteśmy na bieżąco ze zmianami, które zachodzą w Google, to wcale nie jest takie trudne. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, jeśli chodzi o wypozycjonowanie strony.

Pozycjonowanie w Google – analiza konkurencji

Analiza konkurencji powinna stanowić pierwsze i najważniejsze działanie, zanim w ogóle wejdziemy na rynek z nowym produktem lub usługą. Jest ważna także w kontekście pozycjonowania SEO, ponieważ dzięki niej można przeanalizować, jakiego rodzaju witryny rankują wysoko i co i w jaki sposób publikuje konkurencja, która osiąga najlepsze wyniki w rankingu.

Pozycjonowanie w Google – audyt SEO

Regularny audyt SEO (zarówno standardowy, jak i mobile) jest konieczny, by mierzyć skuteczność naszej witryny. To badanie struktury strony oraz elementów, które są widoczne dla użytkowników. Audyt można wykonać za pomocą darmowych narzędzi online, takich jak np. Google PageSpeed Insights lub zlecić go profesjonalnej agencji SEO. Która z tych opcji jest lepsza? Decyzja należy do Ciebie. Zlecając audyt agencji SEO (np. nam), możesz liczyć na kompleksową i dedykowaną analizę, dzięki której opracujesz odpowiednią strategię, która pozwoli na zwiększenie skuteczności pozycjonowania i zapewni Ci wysokie pozycje w Google.

Pozycjonowanie w Google – definiowanie fraz kluczowych

Analiza strony pod kątem słów kluczowych polega na dobraniu takich fraz, które, po wpisaniu w Google, pozwolą potencjalnym klientom natrafić na naszą firmę. Frazy te powinny więc odzwierciedlać oferowane produkty i usługi.

Jak zdefiniować frazy kluczowe dla witryny? W tym celu mogą być pomocne takie narzędzia jak planner słów kluczowych Google czy answerthepublic. Dzięki nim można wybrać wartościowe frazy i pozycjonować na nie witrynę. W dobieraniu słów kluczowych mogą pomóc także sugestie wyświetlane przez Google podczas wpisywania w wyszukiwarkę oraz narzędzie Google Trends.

Jak wypozycjonować stronę w Google?

Pozycjonowanie stron w Google za pomocą podpowiedzi.

Spróbujmy np. z frazą problemową, zaczynającą się od słów „nie działa”:

Jak wypozycjonować stronę używając wyszukiwarki Google

Aby skorzystać z narzędzia Keyword Planner Google, wystarczy wpisać interesującą nas frazę. W odpowiedzi otrzymamy tabelę z miesięczną liczbą wyszukiwań wpisanego słowa, listę powiązanych fraz oraz sugerowane stawki CPC. W ten sposób można sprawdzać potencjał do 1000 fraz kluczowych naraz i filtrować je pod kątem takich zmiennych jak język, wyszukiwarka, czy wykluczające słowa kluczowe.

Jak wypozycjonować stronę w Google?

Pozycjonowanie strony w Google za pomocą narzędzia Google Ads.

Linkowanie polega na pozyskiwaniu przychodzących (zewnętrznych) linków dla witryny oraz budowaniu linkowania wewnętrznego, czyli linków w obrębie strony internetowej.

Linki zewnętrzne to hiperłącza, które kierują z jednej strony do drugiej, jeśli zostały one opatrzone atrybutem follow, mogą przekazywać moc SEO dalej i pozycjonować stronę docelową.

Takie linki można pozyskać z:

  • artykułów sponsorowanych,
  • katalogów stron,
  • naturalnych linków,
  • płatnych reklam,
  • publikacji eksperckich,
  • stron zapleczowych.

Linkowanie wewnętrzne polega na budowaniu linkowania pomiędzy podstronami w obrębie jednej domeny. Taki link building wpływa na pozycjonowanie konkretnej podstrony i przekierowanie czytelnika z artykułu A do artykułu B o zbliżonej tematyce lub rozwijającego dane zagadnienie. Budując linki wewnętrzne, należy pamiętać o tym, by były one naturalne, tak, by nie zostały uznane przez Google za SPAM.

Pozycjonowanie w Google – monitorowanie pozycji SEO

Branża SEO zmienia się z roku na rok, warto więc monitorować w trybie ciągłym ruch na stronie, by móc szybko reagować na zmieniające się zasady i algorytmy. Narzędzia takie jak np. SeoStation pomogą sprawdzić, na której pozycji w Google znajduje się witryna oraz zasygnalizują nam spadek lub wzrost w rankingu wyszukiwania Google.

Warto także dokładnie zapoznać się z wytycznymi Google dla webmasterów i zgodnie z nimi planować strategię pozycjonowania. Stosując się do tych ogólnych wskazówek i pozycjonując zgodnie z zasadami White Hat SEO, można znacznie ułatwić Google zindeksowanie witryny i poprawić jej pozycję w rankingu wyników wyszukiwania.

Pozycjonowanie w Google – optymalizacja techniczna

Poza aspektami związanymi z frazami kluczowymi, czy linkami, ważna jest także optymalizacja techniczna strony. Aby strona była faworyzowana przez algorytmy Google, powinna:

  • być responsywna, czyli zgodna z urządzeniami mobilnymi,
  • szybko się ładować – ten parametr można sprawdzić w ramach audytu SEO.

Nawigacja po stronie nie powinna sprawiać problemów użytkownikom, ważne są także wykorzystane technologie (np. AMP, czytaj więcej tu i tu o AMP) oraz optymalizacja kodu strony.

Pozycjonowanie w Google – optymalizacja treści

Gdy już dobraliśmy odpowiednie frazy kluczowe dla danej branży, należy pod ich kątem zoptymalizować publikowane na stronie internetowej treści. Jeśli chodzi o artykuły tematyczne, słowo kluczowe powinno się znaleźć w tytule, we wstępie, w meta description, a także powinno wystąpić kilka razy w dalszej treści (w tym także w nagłówkach wyższego rzędu).

Optymalizacja treści to także modyfikacja tekstu pod kątem jego czytelności. W tym celu stosuje się podział tekstu na rodziały i podrozdziały, punktory oraz akapity. Te wszystkie aspekty są ważne nie tylko dla wygody czytelników, ale i dla robotów Google!

Pozycjonowanie w Google – publikacja artykułów sponsorowanych

Artykuły sponsorowane to sposób na pozyskanie dla witryny cennych linków zewnętrznych. Takie artykuły można po prostu kupić – wystarczy skontaktować się z właścicielem danego serwisu lub portalu.

Zamawiając publikacje sponsorowane, należy pamiętać o tym, żeby cechowały się one wysoką jakością napisania oraz były zoptymalizowane pod kątem SEO. Im lepsza, merytoryczna i ciekawa publikacja, tym więcej udostępnień. Jakość tekstu wpływa także na czas wizyty na stronie oraz zwiększa szanse na przekierowanie czytelnika na Twoją witrynę.

Pozycjonowanie w Google – tworzenie wartościowego contentu

Tworzenie wartościowego contentu wpływa pozytywnie na wiele aspektów, nie tylko na pozycjonowanie SEO. Ma ono na celu umocnić wizerunek Twojej firmy i Twoich pracowników jako ekspertów w danej dziedzinie. Takie treści możesz tworzyć samodzielnie lub zlecić je profesjonalnym copywriterom. Najkorzystniejsze jest nawiązanie współpracy z jednym dobrym copywriterem, który zna Twoją branżę lub przeszkolenie takiej osoby i długofalowa współpraca. Wtedy poziom publikowanych treści na pewno będzie wysoki, ponieważ copywriter będzie na bieżąco z nowościami dotyczącymi Twoich produktów i usług.

Jak szybko wypozycjonować stronę w Google?

Jak szybko wypozycjonować stronę w Google? Spieszymy z odpowiedzią – to nie jest możliwe! Pozycjonowanie stron w Google to skomplikowany i czasochłonny proces, który wymaga sporego zaangażowania, cierpliwości oraz wytrwałej pracy. Żadna agencja SEO nie jest w stanie szybko wypozycjonować strony swojego klienta, ponieważ działania SEO wymagają odpowiedniej strategii i długofalowej współpracy na wielu płaszczyznach kampanii marketingowej.

Pamiętaj:

Wypozycjonowanie strony w Google to potężne narzędzie marketingowe – nieodpowiednio używane, może narazić firmę na wielkie straty – jeśli myślisz o współpracy z agencją SEO, wybieraj dobrze! W Sirius Pro znajdziesz uczciwe podejście do klienta i przejrzyste warunki współpracy Takiej wiedzy nie zdobędziesz nigdzie indziej w polskim internecie!

Jak dobrze wypozycjonować stronę WordPress?

Jak wypozycjonować stronę WordPress w Google.We wpisie poświęconym zagadnieniu, jak dobrze wypozycjonować stronę, nie mogło zabraknąć wzmianki o najlepszym systemie CMS – WordPress. Systemy zarządzania treścią są bowiem przyjazne nie tylko dla użytkowników, ale i dla robotów Google.

WordPress to darmowa platforma oparta na licencji open source, którą pozycjonuje się dość łatwo w porównaniu z innymi systemami CMS (np. Joomla). Wystarczy znajomość platformy WordPress i odrobina pracy, by Twoja witryna znalazła się nawet w TOP10 wyników wyszukiwania Google!

Jak dobrze wypozycjonować stronę w WordPress? Zasady są tutaj podobne jak w przypadku pozycjonowania strony w Google. Na początku należy ustawić tytuł witryny, jej opis oraz odpowiedni adres URL. Powinny one być powiązane z nazwą domeny i zawierać nie tylko nazwę firmy, ale i ważne dla naszej branży słowa kluczowe. Opis witryny nie powinien przekraczać 160 znaków, a adres URL powinien być łatwy do zapamiętania.

Co jeszcze jest ważne? Jak dobrze wypozycjonować stronę? Kluczowe jest regularne publikowanie wartościowych treści oraz ich odpowiedna optymalizacja pod kątem słów kluczowych. Może w tym pomóc specjalna wtyczka WordPress Yoast SEO.

Jak wypozycjonować stronę w Google za pomocą Yoast SEO

Z pomocą Yoast SEO można analizować treść pod kątem SEO, definiować meta tytuły i opisy oraz sprawdzać, jak wpis będzie się wyświetlać w wynikach wyszukiwania.

Jak wypozycjonować stronę w Google?

Pozycjonowanie strony w Google za pomocą Yoast SEO.

Wypozycjonowanie strony w WordPress

Aby strona utworzona w WordPress została doceniona przez Google, warto wybierać lekkie szablony, tak, by strona ładowała się szybko oraz optymalizować ją pod wieloma innymi aspektami, np. konwertować zdjęcia i grafiki (od tego też jest specjalna wtyczka WordPress). Ważna jest także responsywność – WordPress oferuje wiele motywów – darmowych i płatnych, które spełniają to kryterium i wyświetlają się tak samo dobrze zarówno na komputerach, jak i na urządzeniach przenośnych.

Jak dobrze wypozycjonować stronę stworzoną w WordPress? Nie można pominąć znaczenia Social Media – warto zintegrować witrynę z tymi, które są najpopularniejsze, czyli Instagram, Facebook i Twitter. Przydatne mogą być także pluginy reklamowe i powiadomienia typu push – tak – WordPress to wszystko posiada!

Jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu stron WordPress, możesz się śmiało zgłosić się do Sirius Pro lub do nas. Wystarczy, że wyślesz wiadomość, a eksperci z Sirius Pro przedstawią Ci kompleksową ofertę, spersonalizowaną zgodnie z Twoimi potrzebami. Specjalizują się w kreowaniu nowoczesnych stron WordPress i sklepów na WordPress, zarówno na gotowych szablonach, jak i na szablonach dedykowanych. Budują witryny, które osiągają zawrotną szybkość ładowania oraz przynoszą naszym klientom zyski. Zgłoś się do Sirius Pro, a stworzą dla Ciebie najlepszą i unikalną wizytówkę w sieci!

Zobacz koniecznie także poradniki Tworzenie stron WordPress oraz WordPress SEO.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wypozycjonować stronę w Google?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wypozycjonować stronę w Google?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania