DZIAŁY

Tworzenie stron WordPress to zadanie, które można zlecić profesjonalnej agencji lub spróbować samemu stworzyć stronę internetową dla swojej firmy. Od czego zacząć? Jak wyglądają poszczególne etapy tworzenia witryny? Oto 10 kroków do własnej strony internetowej!

Tworzenie stron WordPress w 10 krokach

Krok #1 – Pobieranie WordPress

Pobieranie WordPress

Tworzenie stron WordPress zaczyna się od pobrania aktualnej wersji WordPress na dysk twardy komputera. WordPress pobierzecie z oficjalnej strony platformy, wystarczy w tym celu skorzystać z błękitnego przycisku Pobierz WordPress. Pliki można rozpakować w dowolnym wybranym miejscu na dysku twardym.

Krok #2 – Hosting i baza danych

Aby dało się zainstalować WordPress, konieczny będzie serwer www z zainstalowanym interpreterem języka PHP i bazą danych MySQL. Takie rozwiązania oferuje każda nowoczesna firma hostingowa. Jak wybrać dobrze hosting? Możecie sprawdzić tutaj. 

By możliwe było tworzenie stron WordPress, należy przesłać pliki instalacyjne na serwer. W tym celu można skorzystać np. z programu FileZilla.

Kolejne etapy instalacji WordPress to:

  • utworzenie nazwy bazy danych,
  • utworzenie nazwy użytkownika bazy danych,
  • utworzenie hasła dla użytkownika bazy danych.

Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych danych wystarczy kliknąć przycisk Uruchomienie instalacji.

Krok #3 – Instalacja WordPress

Instalator WordPress jest bardzo łatwy w obsłudze i intuicyjny. Aby zainstalować WordPress, wystarczy dosłownie 5 minut. Dane, które należy podać na tym etapie to:

  • tytuł strony internetowej,
  • nazwa użytkownika,
  • hasło,
  • adres e-mail.

Po wprowadzeniu wszystkich powyższych informacji możemy przystąpić do właściwej instalacji, a następnie, zalogować się po raz pierwszy do kokpitu WordPress.

Instalacja WordPress

Krok #4 – Konfiguracja ustawień ogólnych

O ile instalacja WordPress trwa 5 minut, o tyle jego konfiguracja może niedoświadczonym użytkownikom zająć nieco więcej czasu. Po zalogowaniu się do Panelu Administratora należy przejść do ustawień ogólnych, by dostosować opcje witryny do swoich potrzeb. To właśnie tam utworzymy tytuł strony, który będzie się wyświetlał w Google. Z tego poziomu skonfigurujemy także adres URL witryny oraz utworzymy jej opis.

Krok #5 – Konfiguracja ustawień pisania

Konfiguracja Ustawień Pisania

Krok piąty to konfiguracja ustawień pisania. W tej sekcji możemy ustawić formatowanie oraz domyślne kategorie i format wpisów. Dodatkowe opcje, jakie oferuje WordPress to także skryptozakładka Press This oraz Publikacja wpisów przez e-mail. Korzystając z tego okna, możemy także wprowadzić adresy usług aktualizacji.

Krok #5 – Konfiguracja ustawień czytania

Konfiguracja ustawień czytania

Następny krok to konfiguracja ustawień czytania. Na tym etapie można ustawić sposób wyświetlania wpisów i stron. Na stronie głównej mogą się wyświetlać ostatnie publikowane wpisy lub statyczna strona, zależnie od preferencji użytkownika.

Skonfigurować można także:

  • ilość wyświetlanych wpisów,
  • prezentowanie newsów w kanałach nowości.

Jeśli jeszcze pracujemy nad naszą witryną i nie chcemy, by była ona indeksowana, możemy skorzystać z opcji Nie pozwalaj wyszukiwarkom indeksować swojej witryny. Po ukończeniu prac należy włączyć opcję.

Krok #6 – Konfiguracja ustawień dyskusji

Konfiguracja ustawień dyskusji

Konfiguracji podlegają także ustawienia dyskusji. W tym panelu możemy zezwolić czytelnikom na komentowanie, ustawić powiadomienia e-mail o nowych komentarzach oraz wymóc na użytkownikach, by przed zostawieniem komentarza zalogowali się na stronie.

Krok #7 – Konfiguracja motywu

WordPress to platforma CMS, która oferuje swoim użytkownikom bardzo bogaty zestaw motywów. Najprostsze z nich są darmowe, natomiast za motywy Premium, które są bardziej profesjonalne i często zawierają już wbudowane wszystkie niezbędne wtyczki, trzeba zapłacić.

Interesujący nas motyw WordPress można pobrać stąd, a następnie zainstalować go z poziomu Panelu Administracyjnego. Warto wcześniej wyświetlić podgląd motywu, a także zapoznać się z najważniejszymi informacjami technicznymi na jego temat.

Krok #8 – Optymalizacja techniczna, wtyczki

Gdy już wybraliśmy motyw WordPress, kolejny etap to optymalizacja techniczna i instalacja niezbędnych wtyczek. Spośród nich najpopularniejsze wtyczki na start to:

  • Akismet – wtyczka chroni przed spamem w komentarzach,
  • Google Analytics – to wtyczka, która pozwala monitorować aktywność czytelników,
  • JetPack – to rozbudowana wtyczka, która umożliwia tworzenie i śledzenie statystyk, publikowanie wpisów w mediach społecznościowych, wstawianie formularzy kontaktowych, uruchomienie subskrypcji oraz konfigurację poszczególnych widgetów na stronie,
  • WordPress Yoast SEO – to wtyczka, która ułatwia pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach,
  • WooCommerce – wtyczka ta jest szczególnie przydatna, jeśli chcemy założyć e-sklep.

Krok #9 – Optymalizacja SEO

Zanim przystąpimy do tworzenia pierwszych wpisów w WordPress, warto poświęcić dłuższą chwilę na optymalizację witryny pod kątem SEO. Dzięki temu witryna, którą stworzymy, będzie się wyświetlała wysoko w rankingach wyszukiwań Google.

Optymalizacja WordPress SEO to złożony proces, polega ona na dobraniu dla witryny odpowiedniego:

  • tytułu,
  • opisu.

Aby użytkownicy trafiali na naszą stronę, elementy te powinny być zgodne ze słowami kluczowymi dla danej branży.

Kolejne etapy optymalizacji SEO to:

  • optymalizacja grafik – zdjęć i ilustracji,
  • optymalizacja treści wpisów – przed publikacją pierwszych wpisów warto zapoznać się z zasadami White Hat SEO i tworzyć je od samego początku poprawnie, nie tylko pod kątem merytorycznym.

Krok #10 – Pierwszy wpis

Dodawanie wpisów WordPress

Ostatni krok, jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych w WordPress to redagowanie i publikacja wpisów. Mając na uwadze zasady White Hat SEO, możemy przystąpić do tworzenia wpisów. Aby dodać nowy wpis, wchodzimy do Kokpitu, a następnie klikamy Dodaj -> Dodaj nowy wpis.

Najważniejsze elementy, które należy wprowadzić do edytora to:

  • tytuł wpisu,
  • treść wpisu.

Tworząc wpis, możemy zadecydować, czy zapiszemy go jako szkic, czy od razu opublikujemy. Opcje, do których mamy dostęp to także:

  • przyporządkowanie wpisu do odpowiedniej kategorii,
  • ustawienie widoczności wpisu (prywatny / publiczny),
  • wprowadzenie tagów dla wpisu,
  • wstawienie obrazka wyróżniającego.

Jeśli zainstalowaliśmy wtyczkę Yoast SEO, przed publikacją wpisu możemy także zoptymalizować go pod kątem SEO. Wtyczka podpowie nam, z jaką częstotliwością należy użyć fraz kluczowych oraz gdzie je umieścić w tekście. Umożliwi także wprowadzenie odpowiedniego meta description.

Optymalizacja SEO

Gdy treść wpisu jest już gotowa, nie pozostaje nam nic innego, jak kliknąć na charakterystyczny niebieski przycisk – Opublikuj/Zaplanuj.

Tworzenie stron WordPress – dlaczego akurat WordPress?

Zastanawia Cię, dlaczego warto postawić na tworzenie stron WordPress? Platforma ta nie bez powodu zyskała tak ogromną popularność. Jest darmowa, nowoczesna, łatwa w obsłudze i bardzo funkcjonalna. WordPress oferuje swoim użytkownikom obszerną bazę wtyczek oraz motywów, umożliwia także łatwą optymalizację witryny pod kątem SEO. Odpowiednio skonfigurowany, WordPress jest także bezpieczny. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, polecamy poradnik ekspercki o WordPress, który ukazał się w naszym portalu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Tworzenie stron WordPress w 10 krokach" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Tworzenie stron WordPress w 10 krokach" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania