DZIAŁY

Zapewne nie raz zdarzyło wam się, że mieliście mało wolnej przestrzeni na dysku systemowym i potrzebowaliście zmienić miejsce przechowywania swoich plików m.in. dla przeglądarki internetowej.

Zarówno Google Chrome jak i inne przeglądarki internetowe, zapisują swoje pliki na dysku Windows oznaczanym literą C. Gdy ilość wolnego miejsca na partycji systemowej maleje i jest bliska zeru, niemożliwe staję się czasami nawet przeglądanie internetu.

Co gorsze, Google Chrome potrafi w trakcie kilkugodzinnego seansu internetowego porwać nam nawet kilkanaście GB wolnego miejsca z dysku, dlatego rozwiązanie to, będzie szczególne przydatne dla osób pracujących m.in. na dyskach SSD z mniejszą ilością wolnego miejsca lub komputerach terminalowych.

Zmiana lokalizacji plików Google Chrome

Istnieje prosty, ale skuteczny sposób, który pozwala wymusić na Google Chrome, aby zapisywało swoje tymczasowe pliki oraz ustawienia w lokalizacji innej niż dysk C. Aby tego dokonać należy do skrótu (umieszczonego np. na pulpicie) dodać krótką komendę. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na skrót, wybieramy Właściwości i wprowadzamy w polu Element docelowy na samym końcu poniższą komendę:

--disk-cache-dir="d:\cache"

W tym momencie, po uruchomieniu tak zmodyfikowanego skrótu Google Chrome zacznie zapisywać swoje pliki tymczasowe na dysku D w katalogu cache. Jeżeli chcemy zdefiniować maksymalny rozmiar folderu cache, możemy dodać na końcu komendy:

--disk-cache-size=104857600

Polecenie to określi maksymalny, łączny rozmiar plików tymczasowych dla Google Chrome. Możemy także podobną czynność wykonać dla ustawień Google Chrome. W tym celu na samym końcu dodajemy następującą komendę:

--user-data-dir="d:\settings"

Wymusi ona na Google Chrome dodatkowo przechowywanie ustawień w podanej lokalizacji, innej niż dysk systemowy.

Pamiętajmy jednak, że ustawienia te będą obowiązywały tylko w sytuacji, gdy w celu uruchomienia Google Chrome skorzystamy ze zmodyfikowanego skrótu. Mamy nadzieję, że porada okazała się pomocna!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Zmiana lokalizacji plików tymczasowych i ustawień Google Chrome" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Zmiana lokalizacji plików tymczasowych i ustawień Google Chrome" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.