DZIAŁY

Nauka czystości jest zazwyczaj pierwszym zadaniem, które czeka świeżo upieczonego posiadacza szczeniaka. Nie jest to proces łatwy i przyjemny, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Oto kilka rad, które ułatwią to wyzwanie.

Wyposażenie

Jak psa nauczyć czystości? Zanim przystąpisz do uczenia psa porządku, powinieneś zaopatrzyć się w maty higieniczne, które są wykonane z celulozy pochłaniającej wilgoć oraz zapach, posiadają foliowy spód, co zapobiega rozlewaniu się cieczy. Najważniejsze jest to, by mata była na tyle duża, żeby pies nie miał problemu ze zmieszczeniem się na niej w całości.  Takie maty można kupić w sklepie zoologicznym, lub aptece. Maty higieniczne dla ludzi są tańsze, większe i trwalsze, dlatego je najbardziej polecam. Gazety są najtańszym rozwiązaniem, ale zarazem najmniej trwałym, nie chłoną wilgoci ani zapachu.

Częste spacery

Naukę czystości warto zacząć jak najwcześniej, ok. 6 tygodnia, kiedy szczeniaki zaczynają nawiązywać kontakt z ludźmi. Psiaki załatwiają swoje potrzeby bardzo często, dlatego pamiętaj, aby wychodzić z maluchem co godzinę, maksymalnie co dwie. Szczeniaki najczęściej załatwiają się po posiłkach, po przebudzeniu, skończonej zabawie, w wyniku ekscytacji – to najlepsze momenty, aby zabrać psa na dwór.

Wyznacz miejsce

Na samym początku częste spacery nie wystarczą, konieczne jest rozłożenie wspomnianych mat w wielu miejscach domu. Jeżeli zauważysz, że Twój pies węszy, zachowuje się jakby czegoś szukał – od razu zabierz go na jedną z rozłożonych mat, bo prawdopodobnie chce się załatwić. Z czasem usuwaj maty, na których pies załatwia się rzadziej.

Jak psa nauczyć czystości? Nagradzaj

Psy są oportunistami – za smaczny kąsek są w stanie zrobić wiele, dlatego nagradzaj psa za każdym razem, kiedy zachowa się zgodnie z Twoim oczekiwaniem. Nagrodę trzeba podać szybko, masz na to 3 sekundy.  Po tym czasie pies prawdopodobnie nie będzie wiedział, za co dostał smakołyk. Jeżeli nagradzasz psa jedzeniem, niech to będzie malutki kawałek: wystarczająco duży, aby pies poczuł smak, ponieważ nie chodzi o to, aby się najadł. Nie zawsze nagrodą musi być jedzenie, może to być pogłaskanie, zabawa ulubioną zabawką, czyli to, co sprawia maluchowi radość.

Pomyłki się zdarzają

Co w sytuacji, kiedy nie zdążysz zareagować, a pies już zastawił na Ciebie mokrą pułapkę? Zapomnij o wymierzaniu kar. Po prostu posprzątaj i dokładnie osusz miejsce, aby nie pozostawić zapachu. Jeśli pies poczuje woń moczu, chętniej załatwi w to samo miejsce drugi raz. Kara powoduje strach, który nie sprzyja nauce, ani budowaniu pozytywnych więzi między psem, a jego panem. Wymierzona po 3 sekundach nie będzie skojarzona z popełnioną „zbrodnią”. Nie wsadzaj psiego nosa w odchody, ponieważ wprowadzi to niepotrzebny stres, oraz może spowodować zjadanie odchodów.

Początki nie są łatwe, jednak każdy pies prędzej czy później opanuje sztukę załatwiania swoich potrzeb na dworze. Jako właściciel możesz przyspieszyć ten proces nagradzając szczeniaka za dobre zachowanie, darząc miłością. Uzbrój się w cierpliwość oraz bądź konsekwentny, a szybko zobaczysz rezultaty.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak psa nauczyć czystości" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak psa nauczyć czystości" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.