DZIAŁY

Indyki to ptaki, które są bardzo wymagające jeśli chodzi o ich hodowanie. Przy ich hodowli trzeba zwrócić na kilka ważnych aspektów, aby wszystko przebiegało pomyślnie. Zobacz, jak prawidłowo hodować indyki.

Przy hodowli indyka bardzo ważna jest płeć. Do 6 tygodnia życia indorów na metr kwadratowy powinno być 8, a indyczek 10.

Hodowla indyków – ściółka i światło

Najlepsza ściółka dla indyków to wióry z drewna, które układamy na grubość od 5 do 8 centymetrów. Powierzchnie wyłożonym materiałem należy lekko ubić oraz spryskać preparatem grzybobójczym i dezynfekującym.

Jeśli chodzi o światło to w pierwszym dniu odchowu trwa on 24 godziny i wynosić powinien 100 luxów. W drugim dniu zaczynamy zmniejszanie natężenia i długość dnia świetlnego. Między 6, a 8 dniem dzień świetlny wynosić powinien 12h przy natężeniu 6-10 luxów. W przypadku, gdy w naszym chowie ptaki dziobią się lub zjadają ściółkę natężenie należy zredukować do 3 luxów.

Indyki hodowla – temperatura

Temperatura w dniu wstawienia wynosić powinna od 33-36 stopni Celsjusza. Hodowla indyków jest bardzo wymagająca i są to jedyne ptaki, które mają je, aż tak wysokie pod względem temperatury. Dla indyków temperatura niska, jak i za wysoka może być bardzo niebezpieczna, a jej wahania wywołują u nich silny stres. Stres u indyków wpływa na większą liczbę zachorowań.

Indyk hodowla – małe indyki czyli pisklęta

Metoda odchowu piskląt indyczych to zrobienie kręgów w ściółce o średnicy 4,5 metra. Przebywać w jednym takim kręgu powinno maksymalnie 350 sztuk. Pisklęta można puścić z takich kręgów dopiero w okolicach 7-8 dnia. Każdy krąg musi mieć wyposażenie takie jak:

  • 4 poidła automatyczne.
  • do 6 tacek do paszy,
  • kwokę gazową bądź elektryczną 5,0 kW, którą zawiesza się na około 120 cm nad ściółką

Hodowla indyków opłacalność

Produkcja indyka w Polsce cieszy się powodzeniem. W 2017 roku cena za kilogram wynosiła 5,39 złotych. W 2018 spadła do 4,55zł/kg, ale mimo tej tendencji spadkowej na rynku indyczym panuje stabilizacja i nie małe zainteresowanie chowem. Obecnie Polska jest trzecim krajem na liście wśród państw UE jeśli chodzi o dostarczanie indyków na rynek.

Polacy coraz częściej sięgają w sklepach po inne mięso niż kurczaka, a głównym zainteresowaniem jest właśnie mięso z indyka. Wynika to z rosnącej świadomości konsumenckiej dotyczącej kulinariów. Ludzie poszukują nowości, aby poznać inne walory smakowe, a także zwracają uwagę na walory dietetyczne i zdrowotne.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak hodować indyki" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak hodować indyki" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania