DZIAŁY

Jak adresować kopertę prawidłowo? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zaadresować list, to dobrze trafiłeś. Niniejszy artykuł rozwieje Twoje wszystkie wątpliwości i pokaże Ci, jak wygląda prawidłowe adresowanie kopert.

Jak zaadresować list?

Zasady adresowania kopert są dość proste. Jeśli się z nimi raz zapoznasz i je zapamiętasz, nie będziesz już nigdy mieć z tym problemu. Listy wysyła się w standardowych papierowych kopertach o rozmiarze 110 x 220 cm. W środku takiej koperty najczęściej umieszcza się zgiętą w pół kartkę w formacie A-4, czyli nasz list. Jak adresować kopertę? Z naszymi poradami na pewno się uda to zrobić!

Adresowanie listu, adresowanie koperty – co warto zapamiętać?

Jak poprawnie zaadresować list? Wystarczy zapamiętać, gdzie na kopercie znajduje się nadawca, a gdzie odbiorca przesyłki. Oraz znać dokładne dane adresata, bez tego adresowanie listów się nie uda. Jak wypisać kopertę? Powinny się na niej znaleźć zarówno dane nadawcy, jak i dane adresata.

Jak poprawnie zaadresować list krajowy?

Jak adresować koperty listów, które są wysyłane w obrębie jednego kraju? W Polsce adres nadawcy, czyli osoby, która wysyła list (czyli Ciebie) będzie umieszczony po stronie lewej, a konkretnie w lewym górnym rogu.

Jak adresować kopertę? Wystarczy w górnym lewym rogu wpisać swoje dane, np.:

Jan Kowalski

Ul. Długa 35 / 36

50 – 505, Wrocław

Po co podawać adres nadawcy? W sytuacji, gdy list z jakichś powodów nie dotrze do odbiorcy, Poczta Polska zwróci nam przesyłkę na podany na kopercie adres.

Wypisywanie koperty polega także na podaniu adresu odbiorcy, czyli osoby, która odbiera list. Tak naprawdę to najważniejsza część, jeśli chodzi o adresowanie koperty. Adres odbiorcy wypisuje się w prawym dolnym rogu koperty.

Jak zaadresować kopertę, by Poczta Polska nie miała problemu z dostarczeniem przesyłki? Powinny się znaleźć na niej następujące dane:

  • imię i nazwisko odbiorcy,
  • dokładny adres: ulica wraz z numerem domu/mieszkania,
  • kod pocztowy,
  • miasto.

Oto poprawnie zaadresowana koperta:

Jak adresować kopertę? Poprawnie zaadresowana koperta

Jak adresować kopertę – znaczek

Obojętnie, gdzie byśmy nie wysyłali listu, nie należy zapominać o tym, by nakleić na kopertę znaczek pocztowy. Jego wartość powinna odpowiadać wartości przesyłki, jeśli więc wysyłamy list za granicę, znaczek będzie nieco droższy. Jak prawidłowo zaadresować kopertę? Po jej poprawnym wypisaniu należy nakleić znaczek w prawym górnym rogu, nad danymi nadawcy.

UWAGA: Jeśli nie wiesz, jaki znaczek nakleić na kopertę, najlepiej udaj się z zaadresowaną kopertą do placówki Poczty Polskiej. Pracownik placówki udzieli Ci niezbędnej pomocy i pomoże dobrać odpowiedni znaczek.

Jak prawidłowo zaadresować kopertę, gdy nie znamy kodu pocztowego?

Jeśli nie znamy kodu pocztowego odbiorcy, możemy go sprawdzić na stronie Poczty Polskiej (w tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki kodów pocztowych). Kod pocztowy można także sprawdzić w Google. Wystarczy wpisać daną ulicę i miasto w wyszukiwarkę internetową. Możemy także skorzystać z wyszukiwarek kodów pocztowych online, narzędzia te pomagają znaleźć odpowiedni kod pocztowy po miejscowości, ulicy i województwie.

Jak się adresuje kopertę, gdy wysyłamy list za granicę?

Jak poprawnie zaadresować list, gdy wysyłamy go za granicę? Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju. W lewym górnym rogu, poza podaniem adresu nadawcy, warto także zaznaczyć, skąd wysyłamy list, czyli dopisać nasz kraj:

Jan Kowalski

Ul. Długa 35 / 36

50 – 505, Wrocław

POLAND

Z kolei w prawym dolnym rogu należy dopisać pod adresem odbiorcy jego kraj:

Sz. P. Anna Zielińska

Rue de Fleurs 259 nº 125

75005 Paris

FRANCE

Adres, zarówno nadawcy, jak i odbiorcy należy napisać wyraźnie, drukowanymi literami. Należy także pamiętać o tym, by kupić na poczcie odpowiedni znaczek, który pozwoli nam wysłać przesyłkę do innego kraju. Źle zaadresowany list może nie dotrzeć do odbiorcy, a tego byśmy chyba nie chcieli?

Podpisywanie koperty

Przyjęty powszechnie zwyczaj polega na tym, by listy podpisywać ręcznie. Jednak na kopertach lepiej używać pisma drukowanego, tak, by doręczyciel przesyłki nie miał problemu z rozszyfrowaniem adresu nadawcy oraz odbiorcy.

Jak adresować kopertę, gdy wysyłamy list polecony?

W sytuacji, gdy wysyłamy list polecony, adresowanie wygląda dokładnie tak, jak opisaliśmy powyżej. To, co się zmienia, to fakt, iż wysyłając list polecony, musimy wypełnić na poczcie odpowiedni druczek, w którym trzeba ponownie podać adres nadawcy i odbiorcy oraz zadeklarować, czy życzymy sobie otrzymać powiadomienie o dostarczeniu przesyłki.

Adresowanie kopert do firm

Jak zaadresować list, który wysyłamy do firmy? Prawidłowe adresowanie kopert w przypadku przesyłek firmowych polega na dopisaniu obok danych adresata nazwy firmy. List należy skierować do konkretnej osoby – pracownika danej instytucji lub zaadresować go ogólnie, np. do sekretariatu lub biura danej firmy.

W sytuacji, gdy jednak w przedsiębiorstwie pracuje wielu pracowników, lepiej adresować list z podaniem konkretnej osoby, działu lub wydziału. W korespondencji firmowej, gdy adresujemy przesyłkę do danej instytucji, z reguły pomija się zwrot Szanowny Pan/Pani.

Jak prawidłowo zaadresować kopertę, gdy wysyłamy list motywacyjny?

Jak się adresuje koperty, gdy staramy się o pracę i wysyłamy list motywacyjny? Całkiem podobnie jak w przypadku adresowania kopert do firm. List motywacyjny możemy zaadresować do:

  • konkretnej osoby – np. specjalisty ds. rekrutacji lub prezesa danej firmy,
  • firmy – bez podawania konkretnej osoby, wtedy jednak ryzykujemy, że przesyłka nie dotrze w odpowiednie miejsce, albo dotrze do osoby decyzyjnej z opóźnieniem.

W sytuacji, gdy wysyłamy list motywacyjny razem z CV, ale nie znamy adresu odbiorcy, możemy pozostawić list bez adresata i podpisać kopertę po prostu: Szanowni Państwo. Możemy mieć z tym do czynienia na przykład wtedy, gdy firma poszukująca pracowników korzysta z outsourcingu HR / PR i nie podała w ogłoszeniu o pracy swoich pełnych danych. Wtedy jedyne, czym dysponujemy to adres oraz tajemniczy zwrot „Klient firmy X”, więc wysyłanie listu bez wskazywania konkretnego odbiorcy jest dozwolone.

Jak poprawnie zaadresować list online?

Od jakiegoś czasu Poczta Polska udostępnia swoim klientom także możliwość wysyłania listów przez Internet. Rozwiązanie to nie wymaga kupowania kopert, znaczków, ani nawet ręcznego adresowania koperty. Tradycyjny list można wysłać z komputera, a następnie pracownik Poczty Polskiej go wydrukuje i doręczy do odbiorcy.

Jak wygląda poprawne adresowanie koperty w przypadku listów wysyłanych z komputera? Wystarczy zalogować się na stronie envelo.pl i podać dane odbiorcy oraz nadawcy przesyłki. Szybko, wygodnie i bez konieczności udawania się osobiście do placówki pocztowej. Jeśli nie zależy nam na szybkim czasie dostarczenia przesyłki, usługa taka kosztuje 3,24 złote netto, a czas doręczenia trwa do 5 dni. W przypadku przesyłki poleconej lub priorytetowej zapłacimy odpowiednio 6,09 złotych netto oraz 9,34 złote netto, a nasza przesyłka dotrze do odbiorcy w ciągu 3 dni. Do listu można dołożyć dodatkowe kartki, np. kolorowe.

Jak poprawnie zaadresować list? Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych!

Jak zaadresować list? Nie możemy zapomnieć o odpowiednich zwrotach grzecznościowych. Do podpisywania koperty można wykorzystać następujące zwroty:

  • Szanowny Pan/Pani, w skrócie „Sz. P.” – tego zwrotu używamy w korespondencji oficjalnej, natomiast możemy go pominąć, gdy naszym adresatem jest jakiś urząd lub konkretna instytucja,
  • Szanowny Kolega/Koleżanka – tego zwrotu używamy w korespondencji nieoficjalnej, gdy wysyłamy list do znajomego.

UWAGA: Oba zwroty umieszczamy na kopercie nad imieniem i nazwiskiem adresata, nie nadawcy!

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź także: Jak napisać list prywatny a jak oficjalny

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak adresować kopertę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak adresować kopertę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania