Jak napisać list prywatny a jak oficjalny

Pisanie listów nie zawsze jest łatwe. Jak napisać list i zrobić to dobrze? Czym się różni list prywatny od listu oficjalnego? Zapraszamy do lektury!
Jakie wyróżniamy typy listów?
Listy można podzielić na następujące rodzaje:
- Listy prywatne
- Listy oficjalne
- Listy motywacyjne
Te pierwsze adresowane są zazwyczaj do kolegów i członków rodziny (rodziców, dziadków, kuzynostwa, rodzeństwa itd.). Te drugie (listy oficjalne) piszemy do różnych urzędów, uczelni i instytucji, takich jak na przykład sąd, Urząd Skarbowy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ostatni typ listu to list adresowany do pracodawcy, mający na celu zaprezentowanie z jak najlepszej strony osoby starającej się o dane stanowisko. Jak napisać list, w zależności od jego typu, i zrobić to prawidłowo?
Jak napisać list oficjalny?
List oficjalny, tak samo zresztą, jak list motywacyjny, ma ściśle ustaloną formę graficzną oraz uporządkowaną treść. Na samej górze listu, w prawym górnym rogu powinna zostać wpisana nazwa miejscowości oraz data zakładanego terminu wysłania listu. W lewym górnym rogu należy napisać swoje dane osobowe, natomiast w prawym górnym rogu powinny się znaleźć dane odbiorcy. Należy pamiętać o tym, by dane odbiorcy były usytuowane nieco niżej niż dane nadawcy. Na samym dole listu, pod tekstem, należy złożyć własnoręczny podpis.
Budowa listu oficjalnego:
- Miejscowość, data (prawy górny róg)
- Dane nadawcy
- Dane odbiorcy
- Nagłówek (zwrot grzecznościowy typu: Szanowni Państwo / Szanowny Panie Dyrektorze / Jego Magnificencjo) – umieszczamy go na środku lub z lewej strony
- Wstęp, Rozwinięcie, Zakończenie
- Podpis
Jak napisać list prywatny?
W listach prywatnych możemy sobie pozwolić na odrobinę swobody. W takim liście można poruszać tematy osobiste, podkreślać zażyłość relacji z adresatem, wyrażać uczucia i stosować zdrobnienia. Dozwolone są także różnego rodzaju emotikony i używanie przezwisk lub ksywek.