DZIAŁY

Alternatywą pieca węglowego czy gazowego jest ogrzewanie elektryczne. To wygodne i efektywne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach, szczególnie wówczas, gdy chcemy zwiększyć komfort cieplny w domu. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na grzejniki elektryczne energooszczędne, a także jakie są ich rodzaje.

Punktowe ogrzewanie elektryczne – kiedy warto o nim pomyśleć?

Nowoczesny, energooszczędny grzejnik elektryczny przyda się wówczas, gdy chcemy uzyskać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, bez względu na warunki panujące w otoczeniu. Takie rozwiązanie pozwoli zapobiec niepożądanym spadkom temperatury, do jakich nierzadko dochodzi w miesiącach zimowych w nieocieplonych domach i mieszkaniach w starym budownictwie.

Ogrzewanie elektryczne jest polecane także wówczas, gdy nie dysponujemy nowoczesnym systemem cieplnym, w którym możemy automatycznie, za pomocą regulatora, ustawiać pożądaną temperaturę. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest możliwość dogrzania pomieszczeń, co ma duże znaczenie na przykład podczas porannej toalety w łazience. Takie rozwiązanie przyda się nie tylko w okresie zimowym, ale również poza sezonem grzewczym, gdy na przykład chcemy zapewnić małemu dziecku odpowiedni komfort podczas kąpieli.

Jeśli zainwestujemy w grzejniki elektryczne energooszczędne, w wielu wypadkach mogą one stać się atrakcyjną pod kątem finansowym alternatywą względem centralnego ogrzewania, które wymaga kosztownej inwestycji. Takie urządzenia z powodzeniem zastosujemy tam, gdzie przebywamy okazjonalnie, a więc w:

  • budynku znajdującym się na działce letniskowej,
  • garażu,
  • warsztacie zorganizowanym w domku w ogrodzie,
  • namiocie czy kamperze.

Ogrzewanie elektryczne możemy wykorzystać nie tylko w charakterze uzupełnienia dla już istniejącego systemu grzewczego, ale również jako samodzielne rozwiązanie. Do jego najważniejszych zalet zaliczyć należy łatwy i szybki montaż oraz wysoką efektywność – energia elektryczna jest przekształcana w ciepło praktycznie bez strat, co generuje wymierne korzyści ekonomiczne.

Istotne jest też to, że grzejniki elektryczne mają kompaktową budowę i nie zajmują wiele miejsca, dlatego możemy je wygodnie ustawić w dowolnym pomieszczeniu, a w przypadku niektórych modeli również powiesić na ścianie. W razie potrzeby szybko przeniesiemy je tam, gdzie potrzebujemy zwiększyć temperaturę. Także przewóz do domku letniskowego nie sprawi nam żadnych trudności.

Poznaj rodzaje grzejników elektrycznych

Punktowe ogrzewanie elektryczne może nam się kojarzyć z energochłonnymi farelkami, które były kosztowne w eksploatacji. Obecnie oferowane to zupełnie inne urządzenia, które gwarantują wysoką wydajność i niski pobór energii, dzięki czemu nie są drogie w utrzymaniu. Poznajmy ich najważniejsze rodzaje.

Grzejniki elektryczne konwektorowe

Sposobem działania przypominają one grzejniki wodne. Powietrze jest w nich zasysane od dołu, a po podgrzaniu przedostaje się do pomieszczeń poprzez poziome kratki umieszczone u góry urządzeń.

Nie ma potrzeby stosowania wentylatora, gdyż przepływ powietrza odbywa się w sposób naturalny. Dostępne są jednak urządzenia z wentylatorem, dzięki któremu ciepło szybciej rozchodzi się po wnętrzu domu czy mieszkania. Jeden grzejnik pozwala skutecznie ogrzać pokój o powierzchni 20 m². Pobór energii w jego przypadku wynosi około 2 kWh, a więc koszt eksploatacji to kilka złotych dziennie.

Osoba ogrzewa ręce za pomocą grzejnika elektrycznego konwektorowego

Ogrzewanie elektryczne konwektorowe jest popularne, gdyż zapewnia:

  • wysoki komfort cieplny – dzięki wbudowanemu termostatowi, który automatycznie steruje pracą grzałki, utrzymamy pożądaną temperaturę w pomieszczeniu bez względu na warunki panujące na zewnątrz;
  • dużą efektywność – grzejniki przekazują ciepło do pokojów zarówno poprzez konwekcję, jak i promieniowanie nagrzanej obudowy;
  • dużą wygodę podczas użytkowania – decyduje o tym zdalne sterowanie, a także możliwość regulacji mocy zgodnie z własnymi potrzebami.

Zaletą systemu jest również cicha praca, szczególnie jeśli wybierzemy sprzęt bez wentylatora. Inny wyróżnik to wysoki poziom bezpieczeństwa – nie ma ryzyka oparzenia się po dotknięciu obudowy, gdyż nagrzewa się ona maksymalnie do około 60°C.

Grzejniki elektryczne na podczerwień

Promienniki podczerwieni mają grzałki wykonane z grafitu, kwarcu albo stopów wolframowych. Emitują one promieniowanie, które pozwala szybko ogrzać obszar znajdujący się w zasięgu fal. Zasada działania jest podobna do rozchodzenia się promieni słonecznych, w przypadku których ciepło jest absorbowane przez ściany, rzeczy codziennego użytku czy nasze ciało, a następnie oddawane do otoczenia.

Zaletą takiego systemu jest równomierne ogrzewanie pomieszczeń i możliwość utrzymania w nich stałej temperatury. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień nie generuje wysokich kosztów, gdyż pobór energii, w zależności od mocy urządzenia, wynosi od 0,3 do 2 kWh.

Grzejniki olejowe

Ich budowa jest podobna jak w przypadku tradycyjnych żeliwnych kaloryferów – również mają one żebra. Są jednak wykonane ze stali, a substancją odpowiadającą za rozprowadzanie ciepła jest olej.

Grzejnik elektryczny olejowy działa tak, że termostat wyłącza urządzenie po skumulowaniu ciepła, a grzejnik oddaje je do otoczenia przez około 1–2  godziny. Pozwala to ograniczyć koszty energii elektrycznej, szczególnie gdy rozliczamy się w ramach taryfy dwustrefowej – sprzęt może się włączać w godzinach nocnych, a więc gdy obowiązują niższe stawki za prąd. Wadą jest długi czas nagrzewania, wynoszący nawet 60 minut. Dostępne są jednak modele z wbudowanym timerem, który pozwala ustawić optymalny czas rozpoczęcia pracy urządzenia.

Grzejnik elektryczny olejowy podłączony do prądu stoi na podłodze w pokoju

Grzejniki ceramiczne

W urządzeniach tego typu do ogrzewania pomieszczeń stosuje się wkłady ceramiczne, które:

  • szybko nagrzewają wnętrze do pożądanej temperatury,
  • magazynują ciepło, a więc rozprowadzają je nawet po odłączeniu od zasilania.

Takie grzejniki, poza wysoką efektywnością, cechują się estetycznym designem i są dostępne w wielu kolorach, dlatego mogą stanowić ozdobę – na przykład pokoju dziennego. Do ogrzewania niewielkich pomieszczeń wystarczy urządzenie, którego pobór energii wynosi około 1,5 kWh.

Sprawdź, jaki grzejnik wybrać do punktowego ogrzewania pomieszczeń >>

Minigrzejnik elektryczny

Termowentylator, bo taka jest inna nazwa tego urządzenia, to kompaktowe urządzenie, którego zasada działania jest podobna jak w przypadku suszarki do włosów. Dzięki elementom grzejnym oraz wentylatorowi osiowemu ciepłe powietrze jest kierowane do pomieszczeń, przy czym zwykle możemy regulować prędkość obrotową wentylatora oraz moc grzałek.

Taki mały grzejnik elektryczny posłuży nam do szybkiego nagrzania wnętrza, na przykład gdy wracamy zmarznięci do domu. Tylko droższe modele mają funkcję podtrzymywania ustawionej temperatury. Tego typu sprzęty zużywają znacznie mniej energii niż dawne farelki – pobór wynosi około 1–2 kWh.

Czym się kierować przy wyborze grzejnika elektrycznego?

Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne, przed zakupem zwróćmy uwagę na moc grzejników. Trzeba ją dobrać do metrażu pomieszczenia, a także do tego, czy sprzęt będziemy użytkować tylko w celu dogrzania pokojów, czy również do utrzymywania w nich stałej temperatury. Optymalna moc to:

  • 1000–1500 W – w przypadku niewielkiego pokoju,
  • 2000–3000 W – energooszczędny grzejnik elektryczny o takiej mocy przyda się w dużym pomieszczeniu, w tym w salonie czy garażu.

Warto sprawdzić, czy urządzenie wyposażono w funkcje wpływające na komfort użytkowania. Chodzi głównie o termostat, dzięki któremu szybko wyregulujemy pożądaną temperaturę, a także programator, pozwalający zaplanować pracę grzejnika oraz dostosować ją do aktualnych warunków otoczenia.

Osoba reguluje temperaturę za pomocą termostatu grzejnika elektrycznego

Duże znaczenie ma waga – jeśli jest niewielka, ułatwi to przenoszenie sprzętu między pomieszczeniami. Wygodę w trakcie takiej czynności zapewnią również kółka. Istotne są ponadto rożnego typu zabezpieczenia, które ochronią nas przed ewentualnymi zagrożeniami związanymi z użytkowaniem grzejników elektrycznych. Chodzi na przykład o automatyczne wyłączenie w sytuacji, gdy sprzęt się przewróci, na przykład w wyniku popchnięcia przez małe dziecko. Inna ważna funkcja to ochrona przed przegrzaniem.

Jaki grzejnik elektryczny łazienkowy wybrać?

Decydując się na elektryczny grzejnik łazienkowy, wybierzmy takie urządzenie, które pozwoli szybko nagrzać pomieszczenie. Dzięki temu nawet bezpośrednio po wyjściu z kąpieli nie będzie nam zimno. Najlepszą opcją będzie grzejnik:

  • konwektorowy – pozwala błyskawicznie uzyskać wysoką temperaturę,
  • olejowy – będzie idealnym uzupełnieniem instalacji c.o.

Jeśli wybierzemy grzejnik elektryczny olejowy, dodatkową zaletą jest możliwość wygodnego suszenia mokrych ręczników i ubrań na obudowie składającej się z żeber. Taki sprzęt, ze względu na akumulację ciepła, przyda się również wtedy, gdy zależy nam na długotrwałym ogrzewaniu łazienki.

Kupując grzejnik elektryczny do łazienki, zwróć uwagę na powierzchnię pomieszczenia, programator i termostat, kształt i wymiary urządzenia oraz sposób montażu

Jaki grzejnik wybrać do garażu, warsztatu i domku letniskowego?

Takie miejsca zwykle wymagają ogrzania przez niedługi czas, na przykład podczas majsterkowania, jak w przypadku warsztatu, czy wypoczynku na działce (domek letniskowy). Dlatego szukając najlepszego źródła ogrzewania, naszą uwagę powinniśmy skierować na grzejnik elektryczny energooszczędny, który:

  • szybko oddaje ciepło – w warsztacie przyda się sprzęt konwektorowy, a jeśli takie pomieszczenie ma niewielką powierzchnię, możemy zdecydować się na minigrzejnik elektryczny;
  • dłużej się nagrzewa, ale akumuluje ciepło – w domku letniskowym z powodzeniem można zastosować grzejnik olejowy.

Obie funkcje, czyli szybkie nagrzewanie oraz magazynowanie ciepła, zapewnia ceramiczne ogrzewanie elektryczne. Także i ono może stać się źródłem ciepła w trakcie prac w warsztacie domowym czy podczas kempingu.

Dom

Niniejszy poradnik pod tytułem "Dogrzewanie pomieszczeń grzejnikami elektrycznymi – jaki grzejnik elektryczny wybrać, żeby nie zbankrutować?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Dogrzewanie pomieszczeń grzejnikami elektrycznymi – jaki grzejnik elektryczny wybrać, żeby nie zbankrutować?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania