Kobieta
Czytany poradnik
9 tydzień ciąży – porady dla kobiet
0

9 tydzień ciąży – porady dla kobiet

AUTOR:  Marzena Kuźma16 maja 2018

Do tej pory Twoje dziecko znajdowało się w embrionalnym stadium rozwoju –  komórki tworzą mózg i system nerwowy, kończyny i wszystkie jego główne narządy. Ten tydzień oznacza przejście do fazy rozwojowej płodu, która trwa aż do narodzin. Od tej pory dziecko będzie się rozwijać dopóki nie będzie gotowe do życia poza macicą.

Jak duże jest Twoje dziecko?

Maleństwo zakończyło już okres zarodkowy – coraz szybciej rośnie, a teraz ma już wielkość owocu wiśni. Układ pokarmowy i narządy rozrodcze powstają, ale wciąż jest za wcześnie, aby nawet lekarz mógł stwierdzić, czy będziesz miała chłopca czy dziewczynkę.

Rozwój płodu

Nawet jeśli będziesz musiała jeszcze poczekać kolejne osiem tygodni, aby dowiedzieć się, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę, w tym tygodniu u Twojego dziecka powstaną części ciała, których będzie potrzebował, w  przyszłość, aby pewnego dnia również stać się mamą albo tatą. Zgadza się – teraz zaczynają się tworzyć narządy rozrodcze, a także inne kluczowe organy, takie jak trzustka i woreczek żółciowy. W tym momencie Twoje dziecko podwoiło swoją wielkość, a jego głowa, która stanowi około połowy długości całego ciała, jest schowana w kierunku klatki piersiowej. Maleńkie palce wydłużają się, a końce są teraz nieco powiększone – tam właśnie ostatecznie uformują się unikatowe odciski palców.

USG w 9 tygodniu ciąży

Zarodek pojawia się u dołu obrazu z głową po lewej stronie. Ramiona i nogi nie są widoczne pod tym kątem, ale widać pępowinę rozciągającą się od brzucha dziecka w drodze do łożyska. W tym okresie można już określić kiedy urodzisz maleństwo. Widoczny jest płyn owodniowy ,który otacza rozwijające się dziecko.

Wybierz bezpieczne ćwiczenie, które będziesz mogła wykonywać przez resztę ciąży np. spacery lub jogę.

Zmieniające się ciało matki

Ponieważ objętość krwi nadal rośnie, możesz odczuwać objawy poprzez zawroty głowy i częste oddawanie moczu. Jest opcja, że zobaczysz efekty  wypukłych żył na dłoniach i stopach lub krwawienia z nosa. Ta dodatkowa krew nie jest bez powodu – pomaga chronić Twoje dziecko, gdy wstajesz lub kładziesz się. Chroni przed utratą krwi, której doświadczysz podczas porodu. Mówiąc o krwi, krwawienie z pochwy może pojawić się w pierwszym trymestrze ciąży i niekoniecznie jest powodem do niepokoju, ale może być oznaką ciąży pozamacicznej lub poronienia, więc należy zawsze dzwonić do lekarza, natychmiast po wystąpieniu krwawienia.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze