DZIAŁY

Twoje maleństwo rośnie w nieprawdopodobnym tempie, a w tym tygodniu nawet okaże się jaki będzie mieć kolor oczu! Oto wszystko, czego możesz oczekiwać od Twojego ciała i Twojego dziecka w ósmym tygodniu ciąży.

Twoje ciało

Możesz zacząć zauważać, że Twoje ubrania są dużo bardziej obcisłe, w końcu zbliżasz się do końca pierwszego trymestru. Przyrost masy ciała jest niezwykle mały, jeśli w ogóle wystąpi. Jednak Twoja macica powoli się rozszerza, aby przystosować się do szybkiego rozwoju Twojego dziecka. Zauważysz również, że Twoje piersi będą pełne i delikatne, możesz poczuć nawet lekkie mrowienie

Twój maluch ma już od 11 do 14 milimetrów.  Szybko rośnie, prawda?

Teraz Twoje dziecko wygląda coraz bardziej jak noworodek, którego wynosi się ze szpitala. Jego ciało ma już rączki i nóżki, palce, kości i mięśnie. Jego unikalne rysy twarzy rozwijają się, organy przystosowują do życia na zewnątrz, poza Twoim ciałem.

Chociaż nie czujesz tego jeszcze, Twoje maleństwo ciągle się porusza!

Objawy w 8 tygodniu ciąży

Po ośmiu tygodniach ciąży mogą wystąpić następujące objawy:

  • obolałe lub delikatne piersi
  • zmęczenie
  • poranne mdłości
  • minimalny przyrost wagi
  • nudności w ciągu dnia
  • zgaga
  • częste oddawanie moczu
  • trudności ze snem

W tym tygodniu zmęczenie prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Jeśli jeszcze się nie zaczęło, rosnący poziom hormonów, który wkrótce osiągnie szczyt (około 10 tygodnia), może spowodować poranne nudności. Poranne mdłości to częste określenie, jednak tak naprawdę mogą się zdarzyć o każdej porze dnia. Jedz krakersy powoli, aby uspokoić mdłości. Zwykle ustęoują w ciągu 3 do 4 tygodni. Wszystkie te doświadczenia są przecież normalne.

Jedzenie małych, częstych posiłków może pomóc w regulacji cukru we krwi i złagodzić mdłości. Przekąski z imbirem i miętą lub spożywanie większej ilości białka pomogą Ci poczuć się lepiej. Istnieje szeroki zakres objawów, które zależą od kobiety i ciąży. Jeśli czujesz, że niektóre objawy są niezwykle intensywne lub sprawiają, że ​​czujesz się wyjątkowo źle, zadzwoń do swojego lekarza, aby uzyskać pewne potwierdzenia, sugestie i rady.

Rzeczy do zrobienia w tym tygodniu

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pora na pierwszą kontrolę prenatalną.  Podczas wizyty najprawdopodobniej zostanie pobrana próbka moczu, aby potwierdzić ciążę, ustalona zostanie historia ciąży. Lekarz również pobierze krew w celu sprawdzenia poziomu hormonów. W tym momencie możesz porozmawiać o wszystkich gnębiących Cie myślach i towarzyszących objawach. Możesz nawet nawet zmierzyć wzrost i tętno swojego maluszka oraz określić datę jego porodu!

Jeszcze 32 tygodnie

To tylko podsumowuje ósmy tydzień. Teraz jest czas, aby zacząć prowadzić dziennik swojej ciąży. Zrób kilka zdjęć i zanotuj w zeszycie, aby pamiętać ten wyjątkowy czas w Twoim życiu!

 Może nie zdajesz sobie sprawy, ale następne 32 tygodnie będą mijać w mgnieniu oka.

Jesteś jeszcze w 7 tygodniu ciąży? Zobacz nasz poradnik z tej okazji:

7 tydzień ciąży – porady dla kobiet

Niniejszy poradnik pod tytułem "8 tydzień ciąży – porady dla kobiet" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "8 tydzień ciąży – porady dla kobiet" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.