DZIAŁY

10 tydzień ciąży jest bardzo ważny, ponieważ wtedy kończy się okres zarodkowy, a zaczyna okres płodowy. Ale co to oznacza w praktyce dla dziecka i dla Ciebie?

Jak wygląda maluch?

10 tydzień ciąży oznacza, że zarodek zaczyna już przypominać miniaturkę człowieka, lecz z nieco większą główką, a mniejszym tułowiem. Od tego momentu wszystkie narządy dziecka nie będą się już tworzyć, a jedynie rozwijać aż osiągną pełną dojrzałość. Zarośnie jego podniebienie, powstaną pierwsze rysy twarzy i powstanie narząd słuchowy ucha. 10 tydzień ciąży to więc wiele zmian.

Na początku tygodnia płód może mieć około 20-25 mm długości, a już pod jego koniec możliwe, że osiągnie nawet 30-17 mm. Maluch ciągle się zmienia, a wraz z nim zmianom ulega również Twój organizm. Przyjrzyjmy się mu lepiej, żebyś mogła kompleksowo zadbać o siebie i rozwijające się maleństwo.

10 tydzień ciąży, a ciało przyszłej mamy

Wygląd Twojego brzucha w 10 tygodniu ciąży zależy od tego, czy to Twoja pierwsza ciąża, czy też nie. Jeżeli pierwsza, w tym okresie brzuch może jeszcze nie być tak mocno widoczny i będzie potrzeba więcej czasu na jego wyraźne zaokrąglenie. Inaczej jest, jeśli jesteś w kolejnej ciąży. Wówczas bardzo możliwie, że Twój stan będzie już wyraźnie dostrzegalny.

Niestety 10 tydzień ciąży to okres, w którym nudności oraz wymioty mocno się nasilą. Będzie to najgorszy tydzień pod tym względem, w którym musisz szczególnie na siebie uważać. Przez wymioty organizm może się odwodnić, do czego nie możesz dopuścić, dlatego regularnie pij wodę oraz wprowadzaj inne płyny. Nie zapominaj też o dobrym odżywianiu, chociaż możesz nie mieć na to ochoty.

Co więcej, w tym tygodniu powinnaś też przybrać na wadze około jednego kilograma. Wszystko przez to, że Twój maluch robi się coraz większy. Ale to dopiero początek dodatkowych kilogramów, na które przygotuj się w kolejnych tygodniach!

Ostatni moment ryzyka

10 tydzień ciąży to ostatni, najbardziej ryzykowny czas, w którym może dojść do poronienia. Jego najczęstszą przyczyną są zaburzenia genetyczne. Mogą one wystąpić, nawet jeżeli obydwoje rodziców jest zupełnie zdrowych. Do zaburzeń może dojść w trakcie wytwarzania się komórki jajowej lub plemnika. W rezultacie ilość chromosomów zarodka nie będzie prawidłowa, co skutkuje poronieniem. Jest to jednak losowa sytuacja, która nie utrudnia zajścia w kolejną ciążę.

Jeżeli w tym tygodniu nie dojdzie do poronienia, jego ryzyko w przyszłości jest znacznie mniejsze. Mimo to zależy nadal zachować ostrożność i czuwać nad zdrowiem malucha.

Zobacz także nasze porady dotyczące 9 tygodnia ciąży.

Niniejszy poradnik pod tytułem "10 tydzień ciąży – porady dla kobiet" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "10 tydzień ciąży – porady dla kobiet" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania