DZIAŁY

Chcesz się dowiedzieć, jak można w sposób nietypowy wykorzystać barwnik spożywczy? Sprawdź koniecznie nasz artykuł – barwnik spożywczy – zastosowania! Zapraszamy do lektury i inspiracji!

Barwnik spożywczy – zastosowania

Barwnik spożywczy to nietoksyczna substancja, której zadaniem jest nadanie koloru żywności.

Barwnik spożywczy – zastosowania, o których nie miałeś pojęcia

Oto 10 nietypowych pomysłów na zastosowanie barwnika spożywczego!

#1 Tęczowe ciasto lub babeczki

Aby upiec tęczową babkę, potrzebujesz jedynie cukru, mąki, stopionego masła, proszku do pieczenia, jajek i trzech barwników w różnych kolorach (np. czerwony, żółty i niebieski). Elementy masy na ciasto należy przygotować w czterech osobnych miskach, a następnie nakładać na siebie warstwowo. Inny sposób to zabarwienie gotowego ciasta na muffinki lub babeczki.

#2 Tęczowe mydło

Z pomocą barwników można zrobić bardzo estetyczne mydełka. Wystarczy rozpuścić mydło w mikrofali i rozlać do foremek, a następnie dodać do nich barwnik spożywczy.

#3 Kolorowe świeczki

Aby wykonać kolorowe świeczki, rozkrusz wosk ze starych białych świec i podgrzej go w tzw. kąpieli wodnej. Dodaj barwnik spożywczy, następnie przelej do natłuszczonych olejem foremek. Zostaw do przestygnięcia, następnie w jeszcze miękkim wosku zrób wykałaczką otwór na knot. Wstaw knot (np. bawełniany sznureczek) i odstaw do całkowitego zastygnięcia.

#4 Farbowane kwiaty

Z pomocą barwników możesz zafarbować tulipany. Wystarczy umieścić cięte kwiaty w słoiczkach z rozpuszczonym barwnikiem i zostawić na kilkanaście godzin.

#5 Kolorowy ryż

Aby uzyskać kolorowy ryż, wystarczy zanurzyć go na 15 minut w wodzie z rozpuszczonym barwnikiem, a następnie zostawić do wyschnięcia na całą noc. Z takiego ryżu można tworzyć ciekawe rysunki i prace artystyczne.

#6 Kolorowy makaron

Po co przepłacać za ozdobny kolorowy makaron, skoro równie estetyczny i efektowny można uzyskać, gotując go w wodzie z rozpuszczonym barwnikiem?

#7 Kolorowe bańki mydlane

Aby przygotować kolorowe bańki mydlane dla dzieci, potrzebujesz jedynie wody, płynu do mycia naczyń, słomki do napojów i barwników spożywczych. Naczynie z wodą można postawić na dużej białej papierowej kartce, by stworzyć ciekawą pracę.

#8 Kolorowe wulkany

Aby przygotować efektowne wulkany, wystarczą 4 szklanki z wodą, 4 różne barwniki, kwasek cytrynowy i soda. Do szklanek z kwaskiem cytrynowym i barwnikiem wlej strzykawką sodę oczyszczoną, by uruchomić kolorowe wulkany!

#9 Kolorowa masa plastyczna

Aby przygotować masę plastyczną dla dzieci, wystarczy odżywka do włosów, mąka ziemniaczana, barwniki oraz olej. Z masy można wykonać ciekawe ozdoby i wykrawać różne kształty foremkami.

#10 Kolorowe kule do kąpieli

Do wytworzenia kuli do kąpieli DIY potrzebujesz sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, balsamu do ciała, oliwki dla dzieci oraz barwników spożywczych. W jednej misce należy zmieszać ze sobą sodę, kwasek cytrynowy, balsam do ciała i oliwkę. Następnie należy dodać barwniki i przełożyć masę do foremek. Po godzinie – dwóch, gdy masa wyschnie, uzyskujemy piękne, kolorowe kule do kąpieli!

Niniejszy poradnik pod tytułem "10 nietypowych zastosowań dla barwnika spożywczego" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "10 nietypowych zastosowań dla barwnika spożywczego" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania