DZIAŁY

Choć rodzaj i częstotliwość zalecanych aktywności są ściśle uzależnione od rasy i wieku psiaka, nie ma wątpliwości co do tego, że każdy czworonóg potrzebuje ruchu. Dobra kondycja fizyczna u pupila pozwala bowiem na utrzymanie optymalnej masy ciała, rozwiniętą współpracę z opiekunem, a także uwolnienie nadmiaru energii. Dlaczego ruch odgrywa ważną rolę?

Ruch to jeden z podstawowych czynników prawidłowego rozwoju psa. Zrównoważona aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę nie tylko za sprawą zacieśniania więzi z opiekunem, ale również ze względów zdrowotnych. Treningi pomagają bowiem budować wytrzymałość mięśni czworonoga, a także utrzymać prawidłową kondycję układu kostnego i stawowego. Co więcej, codzienna dawka ruchu pomaga poprawić zdolność koncentracji i rozwija jego inteligencję, motywując go tym samym do poprawnego wykonywania komend i poleceń.

Które rodzaje aktywności warto wziąć pod uwagę?

Właściciele czworonogów mogą obecnie wybierać spośród wielu aktywności, które mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie pupila. Oprócz klasycznych spacerów istnieje szereg sportów i zabaw ruchowych, które pozwolą mu spożytkować nagromadzoną w ciągu dnia energię i poprawić samopoczucie. Które z nich cieszą się w ostatnim czasie szczególną popularnością?

  1. Agility, polegające na pokonywaniu specjalnie zaprojektowanego toru przeszkód. Tworzą go zazwyczaj różnej długości tunele, płotki sprawnościowe, mostki i tyczki slalomowe.
  2. Frisbee, czyli aportowanie specjalnego dysku. Najlepiej sprawdza się na specjalnie wydzielonych wybiegach lub innych przestrzennych terenach.
  3. Dogtrekking, czyli dynamiczne spacerowanie z psiakiem. Elementem różnicującym tę aktywność od klasycznego spaceru jest specjalna linka amortyzująca (takie akcesoria dla psów można kupić m.in. w internetowych sklepach zoologicznych), do której przypięty jest zarówno czworonóg, jak i właściciel.
  4. Canicross, będące nieco bardziej wymagającą odmianą dogtrekkingu. Aktywność ta polega bowiem na ciągłym i energicznym biegu.
  5. Mantrailing, czyli tropienie, polegające na węchowym poszukiwaniu konkretnego przedmiotu lub właściciela.

Wymienione wyżej dyscypliny można uprawiać profesjonalnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zajmować się nimi amatorsko. Najważniejszą rolę powinna odgrywać dobra relacja z pupilem, a także stała obserwacja czworonoga i reagowanie na jego potrzeby. Powyższe aktywności można także dowolnie modyfikować i ze sobą łączyć, pamiętając zawsze o bezpieczeństwie.

Jak dostosować aktywność do wieku i rasy psiaka?

Psia aktywność powinna być w pełni dostosowana do rasy i wieku czworonoga. Przed rozpoczęciem treningów warto więc zasięgnąć rady lekarza weterynarii, który oceni stan zdrowia pupila i ewentualnie wykluczy konkretne ćwiczenia. Spore znaczenie w dobieraniu rodzaju aktywności mają także naturalne predyspozycje psa. Do najaktywniejszych ras należą m.in. pinczery miniaturowe, wyżły węgierskie, owczarki belgijskie czy greystery.Niestraszne im będą długie maratony i dynamiczne spacery. Bardziej zrównoważonym charakterem wyróżniają się natomiast akity, nowofunlandy, rottweilery i bloodhoundy, które wymagają nieco mniej treningów i ćwiczeń. Szczególną ostrożność z aktywnością należy natomiast zachować w przypadku ras brachycefalicznych, do których zaliczają się m.in. pekińczyki, buldogi angielskie i buldożki francuskie. Z uwagi na wąskie i spłaszczone jamy nosowe szybciej się męczą i potrzebują zdecydowanie więcej odpoczynku. Jeśli chodzi natomiast o wiek, warto pamiętać o tym, że starsze psiaki miewają problemy ze stawami i kośćmi, dlatego nie warto forsować ich kilkukilometrowymi biegami. Z kolei aktywność szczeniąt powinna być stale nadzorowana i ostrożna z uwagi na okres wzrostu i proces kształtowania organizmu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Psia aktywność – dlaczego jest taka ważna?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Psia aktywność – dlaczego jest taka ważna?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania