DZIAŁY

Przedsiębiorco pamiętaj: Od 1 stycznia 2021 obowiązuje wyższy limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu

Ryczałt – nowy limit 2021

Najważniejszą zmianą dla przedsiębiorców w zakresie rozliczania podatku od dochodów ewidencjonowanych jest zmiana limitu przychodów uprawniających do rozliczania PIT w formie ryczałtu. To obok karty podatkowej najprostsza i najpopularniejsza forma opodatkowania, w ten sposób rozlicza się w Polsce ponad 700 tys. podatników. Przy ryczałcie nie ma znaczenia wysokość ponoszonych kosztów prowadzenia działalności. Wysokość podatku jest procentową wielkością osiąganego przychodu (przychód można pomniejszyć o zapłacone składki ZUS). Ryczałt nie pozwala także na rozliczenie kosztów firmowych (np. zakup urządzeń biurowych). Zadeklarować rozliczanie w formie ryczałtu można już przy zakładaniu działalności gospodarczej na druku CEIDG-1. Oczywiście możliwie jest przejście na ryczałt w późniejszym czasie. Można to zrobić po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym, albo do końca grudnia roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu. Na podatnikach rozliczających się ryczałtem spoczywa wiele obowiązków. Przedsiębiorcy muszą wykazywać przychody w podziale na poszczególne stawki ryczałtu, a podatek należy obliczyć i wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto przychód. Ponadto w rocznym zeznaniu podatkowych ryczałtowiec musi wykazać wysokość uzyskanego przychodu, wysokość dokonanych odliczeń oraz wysokość należnego ryczałtu.

Rozliczanie PIT na podstawie ryczałtu wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Przedsiębiorcy, którzy chcą przejść na tę formę rozliczania, muszą mieć świadomość, że nie będą mieli możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem, nie skorzystają z ulgi na dzieci oraz nie rozliczą kosztów uzyskania przychodów. Jednak ryczał jest na tyle atrakcyjny, że to nie powinno odstraszyć potencjalnych podatników.

Zmiana limitu pozwalającego na rozliczanie się w formie ryczałtu wynika ze zmiany kursu euro. Na podstawie średniego kursu euro z pierwszego dnia roboczego października dokonuje się obliczenia ważnych limitów podatkowych. Do niedawna z ryczałtu mogły korzystać osoby fizyczne, które osiągały przychody z działalności gospodarczej, i ile wysokość ich przychodów w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro lub uzyskały przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, lub jawnej, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro. Od 1 stycznia limit ten wynosi aż 2 mln euro (9 030 600 zł). To znacząca zmiana, która ma nie tylko nieco odciążyć finansowo przedsiębiorców w okresie wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią, ale także ułatwić dalszy rozwój.

Większy zakres

Wraz z podniesieniem limitu, rozszerzono także katalog branż uprawnionych do korzystania z opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu. Po zmianach z tego udogodnienia podatkowego mogą korzystać m.in. położne i pielęgniarki, fizjoterapeuci, księgowi, doradcy podatkowi, czy biegli rewidenci. Z tej opcji mogą także korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą w ramach wolnych zawodów, i świadczące usługi na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Stawki ryczałtu w dół

Obniżeniu uległa także stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 20% do 17%. Wynika z tego, że stawka przy ryczałcie będzie niższa niż podatek liniowy (19%). Ta zmiana może okazać się korzystna dla przedsiębiorców, którzy nie mają kosztów uzyskania przychodów (lub są one niewielkie), a do tej pory byli liniowcami. Natomiast z 17% do 15% obniżono stawkę firmom świadczącym pewien rodzaj usług (lista w art. 12 ust. 1 ustawy ryczałtowej).

Zmiany w opodatkowaniu najmu

To ważna informacja dla ponad 200 tys. podatników na ryczałcie osiągających przychody z wynajmu nieruchomości. Według nowych uregulowań przychody z najmu do wartości 100 tys. zł objęte są stawką 8,5%, powyżej tej kwoty dla nadwyżki obowiązuje stawka 12,5%.

Podsumowanie – aktualne oprogramowanie

Nowe uregulowanie w prawie podatkowym są zdecydowanie korzystniejsze niż te dotychczas obowiązujące. Zapewne to przyczyni się do jeszcze większej popularności tej formy rozliczania podatku PIT. Pamiętaj, że w firmie warto korzystać z automatycznie aktualizowanego oprogramowania do faktur i księgowania.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Przedsiębiorco pamiętaj: Od 1 stycznia 2021 obowiązuje wyższy limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Przedsiębiorco pamiętaj: Od 1 stycznia 2021 obowiązuje wyższy limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania