DZIAŁY

W Twojej głowie pojawił się pomysł na otworzenie drukarni? Świetnie! Jednak czy wiesz jak zacząć taki biznes i co będzie potrzebne na start? Jeśli nie, to w tym poradniku znajdziesz odpowiedź.

Podstawa podstaw – druk i oferowane usługi

Pierwszą rzeczą nad, którą trzeba się zastanowić to rodzaj druku. Możesz wybierać pomiędzy drukarniami offsetowymi, cyfrowymi czy sitodrukowymi. Najlepszym rozwiązaniem będzie posiadanie dwóch pierwszych metod, które są najpopularniejsze. Następnie czas zdecydować jakie usługi nasza drukarnia będzie świadczyć. Może to być realizacja projektów wielkoformatowych takich jak reklama na banerach, plakatach czy billboardach. Innym pomysłem może być drukarnia wykonująca wizytówki, kalendarze czy gazetki reklamowe. Oprócz tego można drukować etykiety na opakowaniach czy ubraniach.

„Warto przed wybraniem konkretnego miejsca drukarni zrobić szczegółową analizę potrzeb. Drukarnia obok drukarni z takimi samymi usługami mija się z celem.”

Drukarnia – potrzebny sprzęt i materiały na start

Nie jest tajemnicą, że podstawowym sprzętem w drukarni takiej jak np. drukarnia Gdańsk, jest dobra drukarka oraz komputer. Bez nich nie jesteśmy w stanie prowadzić takiego biznesu. Mając już określony zakup komputera i sprzętu do druku należy zaopatrzyć się, także w:

 • naświetlarkę CTP,
 • gilotynę,
 • foliarkę,
 • wykrojnik,
 • oklejarkę np. do katalogów,
 • dobrej jakości farby,
 • papier,
 • płyty CTP,
 • zmywacze,
 • alkohol izopropylowy,
 • filmy do naświetlarki,
 • obciągi z foliami,
 • papier kalibrowany

Niezbędna wiedza – o co chodzi?

Uruchamiając taki biznes jak drukarnia potrzebna będzie osoba, która posiada wiedze na temat grafiki komputerowej. Ktoś kto będzie wiedział jak używać konkretnych programów graficznych. Rozszerza to znacząco usługi, które można oferować w drukarni.

Drukarnia internetowa czyli dobra reklama

Początek działalności wiąże się z dość sporymi kosztami i jest to niezaprzeczalne. Sprzęt, materiały i wynajem lokalu to zdecydowanie koszt liczący kilkaset tysięcy złotych. Warto, również na początku zainwestować w stronę internetową, która pomoże reklamować drukarnie i pozyskiwać nowych klientów. Można pójść o krok dalej i zaproponować metodę składania zamówień poprzez internet. Wielu klientów wcale nie potrzebuje korzystać z usługi stacjonarnie, a możliwość wykonania zlecenia online nie tylko wpasowuje się w XXI wiek, ale także pomoże pozyskać jeszcze więcej potencjalnych zainteresowanych.

Sprawdź także czym są szyldy reklamowe.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Drukarnia i reklama – jak założyć i zacząć ten biznes" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Drukarnia i reklama – jak założyć i zacząć ten biznes" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania