DZIAŁY

Planujesz zakup pochłaniacza wilgoci do swojego domu? Okazuje się, że zastosowanie tego urządzenia niesie ze sobą wiele korzyści i może znacząco wpłynąć na Twój codzienny komfort. Zobacz, dlaczego warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci i jak wybrać odpowiedni!

Co zyskasz, instalując w domu pochłaniacz wilgoci?

Nie ulega wątpliwości, że nadmierna wilgoć nie jest korzystna dla zdrowia człowieka. Równie destrukcyjnie działa także na elementy konstrukcyjne budynku i jego wykończenie. Po czym poznać, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest zbyt wysoka?

  1. Okna są bardzo często zaparowane od wewnątrz, a także skrapla się na nich woda,
  2. Tapeta zaczyna powoli odchodzić od ściany, choć wcześniej klej dobrze trzymał,
  3. Tynk odpada od ściany całymi płatami,
  4. W pomieszczeniu ciągle czuć specyficzny zapach wilgoci,
  5. W najgorszym przypadku na ścianach pojawił się już grzyb.

Poziom wilgoci w pomieszczeniu możesz zmierzyć przy użyciu higrometru. We wnętrzu o temperaturze równej 20°C powinien on wynosić od 40 do 60%. Jeśli wartość okaże się być inna, warto zacząć korzystać z nowoczesnych pochłaniaczy wilgoci.

Co zyskasz instalując w domu pochłaniacz wilgoci

Rodzaje pochłaniaczy – dostępne możliwości

Wybierając pochłaniacz wilgoci do domowego użytku, możesz natknąć się na następujące modele:

  • Pochłaniacze wilgoci w tabletkach – składają się z opakowania zewnętrznego i wymiennej tabletki z substancją pochłaniającą wilgoć. Należy tylko pamiętać o regularnym wymienianiu wkładów, które po pewnym czasie tracą swoje właściwości,
  • Pochłaniacze wilgoci w granulacie – najpopularniejszy rodzaj pochłaniacza wilgoci. Spotkasz się nim powszechnie w przemyśle i nie tylko – znajdziesz go np. w opakowaniu nowych butów. Nadaje się także do stosowania w pomieszczeniach,
  • Pochłaniacze wilgoci elektryczne – najrzadziej spotykane rozwiązanie. Jest jednak na tyle zaawansowane technologicznie, że może jednocześnie mierzyć poziom wilgotności powietrza, analizować go, a następnie pochłaniać tyle wilgoci, by nie przesuszyć powietrza.

Co zyskasz instalując w domu pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci a osuszacz – czym się różnią?

Bardzo często zdarza się, że pojęcia pochłaniacz wilgoci i osuszacz powietrza są traktowane jako synonimy. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, gdyż w rzeczywistości są to dwa różne urządzenia. Co je od siebie odróżnia? Przede wszystkim rodzaj zasilania. Osuszacze najczęściej są przeznaczone do podłączenia do prądu, dlatego też ciągłe korzystanie z nich może generować pewny koszt. Pochłaniacze natomiast działają zazwyczaj zupełnie niezależnie od źródła zasilania – znajdują się w nich specjalne substancje chemiczne, które warunkują procesy umożliwiające usuwanie wilgoci z powietrza.

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar obu urządzeń. Pochłaniacze wilgoci to urządzenia niewielkie, które bez trudu wpasujesz w wystrój pomieszczenia w taki sposób, aby nie zwracały na siebie uwagi. Najczęściej są również znacznie tańsze. Osuszacze natomiast to bardziej profesjonalny sprzęt o większych gabarytach – dlatego stosuje się je najczęściej w większych pomieszczeniach.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Pochłaniacz wilgoci – dlaczego go potrzebujesz?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Pochłaniacz wilgoci – dlaczego go potrzebujesz?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania