Zdrowie
Czytany poradnik
Pływanie czy siłownia – co lepsze dla zdrowia i urody?
0

Pływanie czy siłownia – co lepsze dla zdrowia i urody?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk18 lutego 2019

Chcesz zadbać o zdrowie? A może zrzucić kilka kilogramów? Albo po prostu chcesz zacząć się ruszać? Nie ważne jakie są Twoje powody, każdy ruch jest dla naszego organizmu i ciała bardzo dobry. Ale co wybrać – siłownia czy basen?

Zalety siłowni

Kształtuje sylwetkę i spala tłuszcz

Trening siłowy rozbudowuje i wzmacnia mięśnie oraz spala tkankę tłuszczową. Dodatkowo trening siłowy podkręca metabolizm, a połączony z odpowiednią dietą, pozwala osiągnąć zdrową sylwetkę.

Poprawia postawę ciała

Jest to istotne zwłaszcza dla osób prowadzących głównie siedzący tryb życia. Regularne ćwiczenia pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zmniejszają ryzyko wystąpienia dolegliwości i kontuzji.

Zwiększa wytrzymałość i siłę mięśni

Regularne treningi na siłowni pozwalają zwiększać wydolność i siłę mięśni. Wszystko dzięki rozbudowie oraz kształtowaniu masy mięśniowej pod kątem pracy siłowej.

Zmniejsza ryzyko kontuzji

Systematyczne ćwiczenia na siłowni pozwalają wzmocnić ciało i sprawić, że będzie ono mniej podatne na kontuzje. Trening siłowy wzmacnia nie tylko mięśnie, ale również kości, ścięgna i więzadła, które utrzymują nasze ciało w ruchu.

Opóźnia procesy starzenia

Ćwiczenia na siłowni pozwalają utrzymać odpowiednią sprawność fizyczna i spowolnić proces starczego zaniku mięśniowego. Innymi słowy – opóźniają objawy starzenia się.

Wady siłowni

Działa na pojedyncze mięśnie

Chodząc na siłownię i trenując swoje mięśnie zwłaszcza w cyklach split izolujesz pojedyncze partie, co negatywnie wpływa na współpracę np. antagonistycznych grup mięśni. Dodatkowo, może spowodować to dysproporcje wizualne.

Ryzyko uszkodzenia stawów

Większość ćwiczeń, które wykonujemy na siłowni, obciążają poszczególne partie ciała, a co za tym idzie, również stawy – co grozi ich uszkodzeniem lub innymi kontuzjami. Szczególnie ryzykowne są ćwiczenia z obciążeniem, na przykład sztangą.

Nadmierny przyrost mięśni

Ćwiczenia wykonywane na siłowni działają tylko na poszczególne partie mięśni, co powoduje ich rozrost. Obszernie rozbudowane partie mięśniowe powodują ograniczenia ruchowe, co w efekcie obniża sprawność ogólną.

Zalety pływania

Brak obciążeń dla stawów

Pływanie to idealny sport dla osób, które narażone są na urazy podczas innych aktywności. Podczas aktywności w wodzie nie obciążamy stawów, a co za tym idzie nie narażamy ich na uszkodzenie.

Praca wszystkich mięśni

Pływając angażujemy do pracy najwięcej mięśni, co pozytywnie wpływa na rozwój całego ciała.

Duże spalanie kalorii i poprawa wyglądu sylwetki

Podczas pływania angażujemy do pracy większość mięśni, co powoduje spalanie dużej ilości energii. Dodatkowe kalorie spalamy również podczas dostosowywania temperatury ciała w wodzie.

Ujędrnia skórę

Ćwiczenia na basenie są niezwykle skuteczne w walce z cellulitem. Dodatkowo bardzo dobrze wpływają na wygląd naszej skóry – ujędrniają ją i uelastyczniają.

Zwiększa pojemność płuc

Bezapelacyjnie pływanie zwiększa pojemność płuc, a co za tym idzie, poprawia dotlenienie oraz kondycję organizmu.

Wady pływania

Wzmaga apetyt

Zwiększony po treningu apetyt i zaspokojenie go w nieodpowiedni sposób, może skutkować zwiększeniem masy ciała.

Chlor może wywołać podrażnienia skóry lub alergie

Chodząc na basen publiczny koniecznie uważaj na chlor, jeżeli jesteś na niego uczulony lub uczulona. Może on wywołać podrażnienia skóry oraz efekt alergiczny także u osób zdrowych.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze