DZIAŁY

Masz dobre warunki mieszkaniowe i od dawna marzysz o psie? Z tego artykułu dowiesz się, czym kierować się w wyborze czworonożnego przyjaciela i jaka rasa najlepiej sprosta Twoim wymaganiom.

Pies to gatunek, który towarzyszy człowiekowi od dawien dawna. Nasi czworonożni przyjaciele ewoluowali razem z nami i przeszli sporo modyfikacji w związku z procesem tworzenia się psich ras. Jak wybrać dla siebie dobrego psiego towarzysza na dobre i na złe? Czym się sugerować przy wyborze psiaka?

Tryb życia

Są rasy, które wymagają praktycznie stałej obecności człowieka w ich życiu, w przeciwnym wypadku potrafią zdemolować najbliższe otoczenie ze smutku, nerwów i tęsknoty. Wybierając towarzysza dla siebie, zastanów się, ile czasu jesteś w stanie mu poświęcić oraz czy ty sprostasz jego wymaganiom! Warto również się zastanowić nad własnymi aktywnościami fizycznymi. Psy polecane dla biegaczy i rowerzystów, to m.in. chart, seter oraz wilczarz irlandzki. Sportowe wyprawy z tymi towarzyszami na pewno będą zaliczane do niezapomnianych dla obu stron! Natomiast duże psy o spokojnym przysposobieniu i stosunkowo łatwe do ułożenia, tzw. „duże kanapowce” to np. dog niemiecki, labrador oraz nowofundland.

Rodzaj domostwa

Jeśli nie dysponujemy dużym domem z ogrodem, oczywistą oczywistością jest, że nie możemy sobie pozwolić na duże, aktywne fizycznie rasy. Takie rasy jak Bernardyn, Alaskan Malamut, Berneński Pies Pasterski, czy potężny mastiff będą się męczyć na małej ograniczonej powierzchni bez dostępu do podwórka. Należy zapewnić im dużą przestrzeń do życia oraz możliwość wybiegania się (poza regularnymi spacerami). Do małych mieszkań z kolei najlepiej nadają się rasy o niewielkich rozmiarach, tzw. pieski pokojowe, takie jak chihuahua, pinczery, maltańczyki, jamniki czy pekińczyki. Ci mali towarzysze życia będą się dobrze czuli na niewielkiej powierzchni mieszkania, pod warunkiem, że zapewnimy im regularne i długie spacery!

Obecność dzieci lub innych zwierząt w domu

Nie wszystkie rasy nadają się, by mieszkać na co dzień z małymi dziećmi. Niektóre typy psów mają wpisane w rodowód anielską cierpliwość i łagodność, inne są z natury nerwowe i nawet najlepsza tresura nie spowoduje, że przyzwyczają się do obecności w domu małych, krzykliwych, biegających wszędzie i dotykających wszystko  istot. Golden Retriver to pies, który jest uważany za idealnego przyjaciela rodziny. Rasa ta jest wykorzystywana do dogoterapii ze względu na wyjątkowo łagodne i cierpliwe usposobienie. Goldeny są bardzo inteligentne, szybko przywiązują się zarówno do młodszych, jak i do starszych członków rodziny oraz akceptują inne zwierzęta domowe i nie robią im krzywdy. To rasa wprost stworzona, by żyć w dużym domu razem z dziećmi! Szukając psa, który będzie żył w zgodzie z dziećmi i zapewni im nie tylko bezpieczeństwo, ale i dobrą zabawę, warto również zastanowić się nad zakupem Border Collie. To niezwykle inteligentna rasa, która bardzo szybko przywiązuje się do człowieka, jest wierna i oddana oraz podatna na tresurę. Natomiast jeśli nie mamy wystarczająco dużego mieszkania i możemy sobie pozwolić jedynie na maleńką psinkę, świetnym towarzyszem rodzinnego życia będzie także West highland white terier lub Yorkshire terier!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Pies, towarzysz na całe życie – jaką rasę wybrać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Pies, towarzysz na całe życie – jaką rasę wybrać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.