Dziecko
Czytany poradnik
Opiekunka do dziecka – nie tylko konieczność. Jakie są plusy?
0

Opiekunka do dziecka – nie tylko konieczność. Jakie są plusy?

AUTOR:  Porady.org25 stycznia 2019

Korzystanie z pomocy opiekunki do dziecka często jest postrzegane jako konieczność, gdy rodzice chcą pracować zawodowo. Tymczasem zatrudnienie dobrej opiekunki to także inwestycja w rozwój dziecka.

Jesteś mamą, która wraca po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym do pracy? Musisz zatem zorganizować opiekę dla swojego dziecka. Możesz wahać się między żłobkiem (czy przedszkolem) a zatrudnieniem opiekunki. Powodów, dla których warto zaangażować opiekunkę jest co najmniej kilka. Chcesz mieć pewność, że podjęłaś najlepszą z możliwych decyzji? Zapoznaj się z poniższą listą.

4 powody, dla których warto zatrudnić opiekunkę do dziecka

Podjęcie decyzji o powierzeniu opieki nad swoim dzieckiem obcej osobie nie przychodzi łatwo. Jeżeli jednak znajdziesz opiekunkę z pasją, to Twoje dziecko będzie:

a. Miało indywidualną opiekę

Zatrudniając opiekunkę do dziecka, możesz liczyć na to, że Twój maluszek będzie w centrum uwagi. W odróżnieniu od przedszkolanek, które jednocześnie muszą zająć się całą grupą, opiekunka ma pod swoją opieką tylko jedno dziecko. W praktyce oznacza to, że możesz wybrać do opieki osobę, która będzie wychowywać maluszka zgodnie z Twoimi przekonaniami i oczekiwaniami.

Dziecko pozostające pod opieką opiekunki nigdy nie poczuje się wyobcowane czy zagubione. Nie będziesz musiała się też martwić, że nie otrzyma ono dostatecznie dużo uwagi, bo zatrudniona przez Ciebie osoba będzie zajmować się tylko nim;

b. Przebywać w otoczeniu, które zna

Opiekunki do dzieci są elastyczne – większość z nich chętnie dojeżdża do swojego podopiecznego. W praktyce oznacza to, że dziecko nie zmienia otoczenia. Wciąż może bawić się w salonie lub swoim pokoju, ma też do dyspozycji wszystkie swoje ulubione zabawki.

Rodzice, którzy decydują się na żłobek lub przedszkole, przez pierwszych kilka dni muszą pomóc dziecku oswoić się z nowym otoczeniem. Dla maluszka to prawdziwe wyzwanie – często pojawiają się łzy i niepotrzebny stres. Zatrudniając opiekunkę do dziecka, możesz tego uniknąć;

c. Rzadziej chorować

Szczególnie jesienią dzieci są narażone na infekcje górnych dróg oddechowych. Rodzice, którzy zapisują dzieci do żłobków lub przedszkoli, muszą liczyć się z tym, że ich maluszek będzie często chorował. Kontakt z rówieśnikami ma niewątpliwie wiele zalet, ale sprzyja też przenoszeniu się infekcji z jednego dziecka na drugie.

Jeżeli zdecydujesz się na opiekunkę, możesz liczyć, że dziecko będzie chorowało rzadziej. Co więcej, gdy lekarz stwierdzi przeziębienie lub grypę, nie będziesz miała problemu ze zorganizowaniem opieki, nie będziesz musiała też składać wniosku o urlop;

d. Rozwijać swoje zainteresowania

Dzieci mają różne zainteresowania – jedne lubią tańczyć, drugie rysować. Dobra opiekunka szybko zorientuje się, co sprawia jej podopiecznemu największą radość i pozwoli mu się rozwijać w tym kierunku. Twój maluszek nie będzie zmuszany do wykonywania zajęć, które go nie interesują, ale skoncentruje się na rozwijaniu swojej pasji.

Mieszkasz w dużym mieście? Bardzo możliwe, że znaleziona przez Ciebie opiekunka do dziecka we Wrocławiu, Gdańsku czy Warszawie będzie miała wykształcenie pedagogiczne lub pokrewne. Taka niania będzie też wiedziała, czym zainteresować dziecko.

To Ty wybierasz najlepsza opiekunkę

Pamiętaj też, że zatrudniając opiekunkę, wybierasz osobę, która Ci najbardziej odpowiada. Może to być doświadczona mama, która wychowała już własne dzieci, lub absolwentka pedagogiki, która po prostu kocha dzieci. Aby współpraca układała się pomyślnie, już na początku warto ustalić jej zasady. W ten sposób zyskasz też zaufaną osobę, która będzie umiała się odpowiednio zająć Twoim dzieckiem.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze