DZIAŁY

Seks, przemoc i śmierć to trzy tematy tabu, o których trudno rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dzieckiem. Jak rozmawiać z dzieckiem o takich rzeczach? Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł Ci w tym pomoże!

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Często okazuje się, że to, co dla nas jest krępujące i nie za bardzo chcemy o tym rozmawiać, dla dziecka jest zupełnie naturalną i prostą sprawą. Wiele zależy od tego, jak sformułujemy naszą wypowiedź. A także od tego, jak przedstawimy swoje zdanie na dany temat i czy sami uważamy dane zagadnienie za krępujące.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci

Niezależnie od wieku dzieci raczej dobrze radzą sobie z tematyką śmierci. Najprościej z nimi o tym rozmawiać, tłumacząc im to w kontekście biologicznym. Każda komórka, każda tkanka i cały organizm, mają swój czas, po którego przekroczeniu po prostu się zużywają. Unikanie zagadnień związanych ze śmiercią nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zwykle takie zdarzenia dotykają w najmniej oczekiwanym momencie. Warto więc, by maluch rozumiał je wcześniej i był na nie psychicznie gotowy. Przynajmniej teoretycznie.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

Tematyka seksu zazwyczaj jest o wiele bardziej krępująca dla dorosłych, niż dla dzieci, które chcą zrozumieć to zagadnienie. Nie należy jednak udawać, że temat nie istnieje, ponieważ prędzej czy później wiedza ta zostanie mu przedstawiona (jeśli nie w filmach, czy w książkach to przez bardziej uświadomionych w temacie rówieśników).

Podobnie jak w przypadku chorób czy śmierci, najlepiej przedstawić zagadnienia związane z seksem korzystając z języka biologii. Tak też zostaną one później wyjaśnione przez nauczyciela w szkole. Warto odwołać się także do emocji i moralności – wspomnieć, że osoby, które uprawiają seks, robią to z miłości i łączy je duże uczucie. Nie jest to czynność uprzedmiotawiająca, czy wynikająca ze zwierzęcego popędu, ale przyczyniają się do niej uczucia.

Jak rozmawiać na trudne tematy z dorosłymi?

Dzieci to jedno, a rozmowy na tematy tabu z dorosłymi to zupełnie inna bajka. Jak rozmawiać na trudne tematy z dorosłymi? Przede wszystkim trzeba zachować otwartość umysłu i brać pod uwagę, że ktoś może mieć zupełnie odmienne zdanie na dany temat. Nie należy się wykłócać, tylko ze spokojem odnajdywać argumenty za i przeciw danej sytuacji. Najlepiej zacząć rozmawiać na trudne tematy z osobami bliskimi, a dopiero później wyskoczyć na głęboką wodę i omawiać je z osobami, których nie znamy. Może się okazać, że czyjś punkt widzenia zupełnie odmieni nasz.

 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Naucz się rozmawiać o tematach tabu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Naucz się rozmawiać o tematach tabu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania