DZIAŁY

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i szybko je uspokoić, wypróbuj zawijanie w rożek! Malec poczuje się jak łonie matki, dzięki dobremu opatuleniu w materiał, który spowoduje, że rączki przylgną do ciała, a ruchy będą częściowo ograniczone – dokładnie tak, jak przed dniem narodzin. Chcesz dowiedzieć się jak zawinąć dziecko w rożek? Zapraszam do lektury!

Jak zawinąć dziecko w rożek? Krok pierwszy

Pamiętaj, że spowijanie działa, jeśli Twoje dziecko nie jest już całkiem marudne i płaczliwe, w przeciwnym razie może je to dodatkowo rozdrażnić. Gdy już będziesz w trakcie, upewnij się, że malec nie jest zbyt mocno ściśnięty, a materiał nie utrudnia oddychania. Zadbaj też o to, aby się nie przegrzał. Ponadto dziecko musi swobodnie poruszać nogami i biodrami, w przeciwnym razie może dojść do dysplazji stawu biodrowego, czyli sytuacji, w której kość biodrowa nie współgra ze stawem. Pamiętaj, że malca w powijaku kładziemy spać wyłącznie na plecach! Dlatego dziecko zdolne już do samodzielnego przewracania się na boki, nie nadaje się już do spania w ten sposób. Możliwość przekręcenia się na brzuch bowiem grozi trudnością z oddychaniem i wystąpieniem tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)

Jak zawinąć dziecko w rożek? Krok drugi

Przygotuj rożek, lub po prostu kocyk czy chustę o wymiarach najlepiej 110×110 cm. Zadbaj jednak o to, by był to materiał oddychający i odpowiedni do temperatury panującej w miejscu, w którym układasz malca tak, aby nie dopuścić do przegrzania się dziecka. Połóż swój rożek prawą stroną do dołu w poprzek tak, aby kształtem przypominał rąb. Następnie górny róg zagnij do środka.

Jak zawinąć dziecko w rożek? Krok trzeci

Ułóż malca na materiale tak, aby środek Twojego rożka znajdował się po prawej stronie dziecka, a jego główka na krawędzi zgiętego roku. Chwyć za dolny róg i umieść go pod jego lewą pachą. Następnie ugładź materiał tak, aby nie uwierał dziecka.

Jak zawinąć dziecko w rożek? Krok czwarty

Teraz naciągnij dolny róg materiału na brzuszek dziecka. Ułóż ręce malca wzdłuż jego ciała i popraw ewentualne niedociągnięcia. Następnie przytrzymując materiał na klatce piersiowej malca, naciągnij prawy róg rożka.

Jak zawinąć dziecko w rożek? Krok piąty

Wystający materiał zawiń pod plecy malca i upewnij się, że nie jest zbyt napięty albo pomarszczony i nie drażni dziecka. Róg trzymanego w ręce materiału wsuń pod ten na brzuchu malca, dzięki czemu cała konstrukcja nie ulegnie rozwinięciu. Odsłonięte pozostaw tylko głowę i szyjkę dziecka.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zawinąć dziecko w rożek?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zawinąć dziecko w rożek?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania