Rozwój osobisty
Czytany poradnik
Jak poradzić sobie z trudnymi wspomnieniami z dzieciństwa?
0

Jak poradzić sobie z trudnymi wspomnieniami z dzieciństwa?

AUTOR:  Patrycja Kabaj17 lipca 2018

Trudne wspomnienia z dzieciństwa mogą rzutować na całe dorosłe życie. W jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić, aby w końcu ruszyć do przodu?

To, jak wspominamy nasze lata dziecięce, ma przemożny wpływ na to, jacy jesteśmy jako dorośli. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w rzeczywistości nasze wspomnienia mają bardzo duże znaczenie i kształtują nas nawet teraz.

Dzieciństwo nie musi definiować dorosłości

Problemy w dzieciństwie, między innymi takie jak przemoc, molestowanie, wychowywanie się w rodzinie z nałogami, na przykład alkoholizmem, nadopiekuńczość ze strony rodziców czy zmniejszenie przez nich poczucia wartości dziecka, mogą przenosić się na nasze obecne życie i powodować jeszcze większe trudności.

Najważniejsze jest zatem odcięcie się od tego, co zdarzyło się w dzieciństwie. W tym celu należy przepracować problemy z przeszłości, które pojawiają się również teraz, a tym samym po uwolnieniu się od nich będzie można poczuć się od razu lżej.

O czym warto pamiętać?

  • Daj odejść swojej przeszłości i skoncentruj się na teraźniejszości i przyszłości.
  • Nie koncentruj się na tym, co było kiedyś – nie bądź więźniem swojej przeszłości.
  • Pamiętaj, że nie jesteś już przestraszonym dzieckiem, ale dorosłym.
  • Nie pomniejszaj swojej wartości, zmieniaj się, aby czuć się lepiej.
  • Bądź osobą asertywną, która będzie w stanie odmówić innym wtedy, gdy jest to konieczne.

Niestety, wiele osób ma dużo problemów z poradzeniem sobie z własną przeszłością. W takich sytuacjach warto pomyśleć o pomocy z zewnątrz – wsparciu psychologów oraz psychoterapeutów. Dzięki rozmowie z takimi specjalistami można przepracować problemy z dzieciństwa, aby nareszcie o nich zapomnieć, a potem skupić się na tym, co jest tu i teraz.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze