Kiedy można wykastrować kota

Nie chcesz już więcej małych kotków w domu i zdecydowałeś się na kastrację swojego kota. Zatem kiedy można wykastrować kota i to, w jakim wieku.
Co to znaczy kastrować kota?
Kastracja kota polega na usunięciu jąder. Przeprowadzany zabieg jest całkowicie pod narkozą. Efektem kastracji kota jest jego całkowita i nieodwracalna bezpłodność.
Kiedy można wykastrować kota?
Zastanawialiście się już, kiedy można wykastrować kota i co daje taki zabieg? Dużo zależy od weterynarza, który będzie przeprowadzał zabieg kastracji. Zanim do tego dojdzie, należy wszystkie szczegóły skonsultować z lekarzem, a on powie nam, kiedy można wykastrować kota. Zabieg kastracji zwykle wykonuje się u kotów w 6. Lub 7. Miesiącu życia w momencie, gdy nasz kotek nie zaznaczył jeszcze całego swojego terenu w mieszkaniu. Bardziej dojrzalsze koty mają rozwinięty bardzo silnie instynkt znaczenia terenu. Jeszcze kiedy można wykastrować kota?
Kastracja kota w bardzo młodym wieku jest koniecznością, zwłaszcza, gdy wychowywany jest w warunkach domowych. Dojrzały kot zdążył już zaznaczyć cały teren w domu, gdyż taka już jego natura. Można wyeliminować takie nawyki poprzez właśnie kastrację. Atutem kastracji kota, szczególnie w młodym wieku jest rzadkość występowania komplikacji wynikających ze złego zrastania się ran pooperacyjnych, a i kot po zabiegu dochodzi do siebie szybciej niż kot dojrzały.
Zalety kastracji
Zanim zdecydujesz się na kastrację kota, zapoznaj się z zaletami tego zabiegu. A więc
- kastracja w młodym wieku zapobiega nowotworom,
- wyeliminowanie u kota nawyku znaczenia terenu,
- zahamowanie występowania agresji u kota,
- zapobieganie niechcianym miotom.
Kiedy można wykastrować kota? – przygotowanie do zabiegu
- Najpierw wybierz odpowiedni gabinet weterynaryjny, gdzie zostanie wykonany zabieg kastracji kota.
- Przygotuj odpowiednią ilość pieniędzy, zwykle to koszt około 100 zł.
- Przed zabiegiem, kot nie może jeść ani pić przez 12 godzin. Wyeliminujemy wymioty przed i po zabiegu.
- Lekarz dokładnie przebada kota pod kątem chorób, wad i sprawności nerek.
- Podajemy narkozę.
- Przeprowadzamy zabieg kastracji.
- Po zabiegu pozostaw kota do całkowitego wybudzenia go z narkozy, nie zabieraj od razu z gabinetu.
Kiedy można wykastrować kota? – opieka po zabiegu
Zastanawiając się, kiedy można wykastrować kota, myślimy o jego bezpieczeństwie. Sam zabieg trwa niecałą godzinę, a po jego wykonaniu zostawiamy kota w lecznicy w celu całkowitego wybudzenia go po narkozie. Po zabiegu i wybudzenia ogrzewaj kota delikatnie, zapobiegniesz utracie przez niego ciepła. Lepiej przykryj go jakimś kocem. Po zabiegu lekarz poda mu antybiotyki i środki przeciwbólowe, więc nie martw się, że będzie on nieco przymulony i senny. A co najważniejsze, zapewnij swojemu pupilowi spokój i ciszę, niech dochodzi do siebie po zabiegu w sprzyjających warunkach. Dopiero mniej więcej po 6 – 8 godzinach od zabiegu możesz mu podać niewielką ilość jedzenia i wodę do picia. Po kilku dniach udaj się na wizytę kontrolną do weterynarza, sprawdzi on stan jego zdrowia po kastracji. Pamiętaj, że zabieg kastracji nie zmienia charakteru kota, jedynie zmniejsza napady agresji i nawyki.