DZIAŁY

Odróżnienie kotki od kota może sprawić nie lada problem, zwłaszcza na etapie nowonarodzonych kociąt. Hodowcy poprzez wieloletnie doświadczenie potrafią z łatwością rozróżnić płeć małych kotków, ale Ty możesz mieć z tym kłopot. Poniżej znajdziesz poradę jak odróżnić kota od kotki i na co zwrócić uwagę.

Płeć kota jak rozpoznać ?

Masz w swoim domu nowonarodzone kocięta i chcesz rozpoznać ich płeć? Napewno nie będzie to łatwe, ponieważ ich narządy płciowe nie są na tyle rozwinięte, by móc rozpoznać ich płeć. Najlepiej odczekać przynajmniej kilka tygodni. Koty charakteryzują się dymorfizmem płciowym, więc ich różnica będzie przejawiać się różnicami w budowie zewnętrznej. Doświadczeni hodowcy, płeć kota mogą rozpoznać nawet we wczesnym okresie.

Zastrzegamy, aby nie porównywać narządów płciowych między kociętami, w tym samym miocie. U każdego mogą one wyglądać inaczej! Nie doszukuj się na siłę różnic, nic Ci to nie da. Jeśli masz problem w rozpoznaniu płci, po prostu odczekaj kilka tygodni, tak jak już wspomnieliśmy.

Jak odróżnić kota od kotki?

Samice mają odbyt oraz ujście układu moczowo-płciowego bardzo blisko siebie. Wręcz się ze sobą stykają! Ich pochwa wygląda jak pionowa kreska bądź łza. Mniej przypomina okrągły otwór, jak wszyscy myślą. Kocury będą mieć odstęp między ujściem układu moczowo-płciowego a odbytem niż w przypadku samic, który mierzy około 1,5 cm. Penis kocurów jest zazwyczaj ukryty pod warstwą sierści i tkanek, jądra nie będą wyraźnie, dopóki kot nie będzie mieć przynajmniej z 10 tygodni.

Kotek czy kotka jak odróżnić? Cechy trzeciorzędne

Odróżnienie płci kotów można ustalić na podstawie trzeciorzędnych cech płciowych. Chodzi tutaj o cechy wyglądu zewnętrznego, które mogą pomóc w ustaleniu, czy jest to samiec, czy samica. Zaznaczamy jednak, że traktować to należy z dystansem! Nie zawsze cechy wyglądu zewnętrznego określają konkretną płeć. Najlepiej odróżniać na podstawie genitaliów. Jak już wcześniej wspomnieliśmy u kotków występuje dymorfizm płciowy, a więc płeć możemy zdefiniować poprzez budowę i wielkość konkretnego osobnika. Samce są większe, mają większą i mocniejszą głowę, masywniejszą budowę oraz ich waga jest nieco wyższa nić u samic. Najbardziej takie różnice można zauważyć u kotów rasowych, ale tych większych ras. Na przykład Maine coon czy norweski kot leśny. Nie brakuje jednak wyjątków od reguły i budowa ciała nie może być pewnikiem, zwłaszcza u kotów dachowych. U których różnice w wyglądzie zewnętrznym u samca a samicy nie są wcale tak duże.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak odróżnić kota od kotki" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak odróżnić kota od kotki" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania