DZIAŁY

Akwarystyka od dawna siedziała Ci w głowie i wreszcie jest okazja, by poczynić ku temu hobby pierwsze kroki? Dowiedz się, jak założyć pierwsze akwarium oraz o czym należy pamiętać, zanim wpuści się do akwarium pierwsze rybki!

Pierwsze akwarium – podstawy

Zanim wpuścisz do akwarium pierwszych lokatorów, pamiętaj o tym, by je odpowiednio przygotować. Zanim wprowadzą się one do nowego domu, musisz w nim przygotować wodę, podłoże (żwirek kwarcowy) oraz rośliny (najlepiej żywe) i zakupić niezbędny filtr. Bakterie pożyteczne dla ryb mogą zacząć się pojawiać w akwarium dopiero po 2 lub nawet 3 tygodniach. Nie można tak od razu wrzucać ryb do nieodstanej, świeżo nalanej wody bez wcześniejszego przygotowania.

Akwaryści radzą również, by początkowo wpuścić do akwarium jedynie połowę planowanej ilości rybek i sprawdzić, czy przygotowane warunki środowiskowe im odpowiadają. Jeśli rybki żyją i po kilku tygodniach wszystko jest w porządku, dopiero wtedy można uzupełnić hodowlę o kolejne egzemplarze.

Jakich rozmiarów akwarium wybrać?

Jaki rozmiar powinno mieć pierwsze akwarium? Zależy to w dużej mierze od gatunku ryb, które chcesz hodować. 5 gupików, czy samiec bojownika od biedy zmieszczą się w 30 litrowym zbiorniku, jednak dla dużych skalarów to będzie o wiele za ciasna przestrzeń. Przyjmij zasadę, że na każdy centymetr ciała ryby przypada 1 litr wody. Rozsądnym minimum jest akwarium o pojemności równej minimum 72 litry. Mniejsze akwaria z reguły służą hodowcom jedynie do parowania ryb. Warto zadbać, by pierwsze akwarium, które kupujemy, było wyposażone w dobraną do jego rozmiarów pokrywę.

Gatunki ryb do pierwszej hodowli

Jeśli to twoja pierwsza przygoda z akwarystyką, nie porywaj się z motyką na słońce i nie wybieraj wrażliwych gatunków. Zacznij od ryb, które są proste w hodowli i nie mają dużych wymagań.

Gatunki ryb, które mogą zamieszkać Twoje pierwsze akwarium to np. molinezje, neony, gupiki, razbory klinowe oraz mieczyki. Dbając o nie, nabierzesz więcej doświadczenia jako hodowca i z czasem będziesz mógł się zajmować bardziej wymagającymi rybkami akwariowymi. Pamiętaj, by w zbiorniku umieścić również jakiś gatunek z ryb czyszczących dno akwarium z resztek pożywienia i glonów, np. kirysa lub zbrojnika (glonojada).

Co więcej, do akwarium najlepiej wybrać ryby, które mają podobne wymagania środowiskowe, takie jak temperatura wody, tolerowane pH wody, cienio lub światłolubność, a nawet wymagania w stosunku do roślin w najbliższym otoczeniu. Warto poczytać wcześniej i połączyć ze sobą gatunki o podobnej diecie, aby móc je karmić razem tym samym rodzajem pokarmu. Jeśli chcesz zróżnicować swoją rybną populację, możesz wybrać gatunki zajmujące różne obszary toni wodnej – kilka przydennych, kilka pływających w środkowych częściach akwarium oraz kilka żyjących tuż przy jego powierzchni. Pamiętaj również, by nie łączyć ze sobą w jednym zbiorniku osobników spokojnych z agresywnymi.

Gdzie powinno stać pierwsze akwarium?

Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć kwestię związaną z lokalizacją Twojego akwarium. Najlepiej, żeby nie było często przenoszone. Powinno być również położone na solidnych meblach.

Akwarium najlepiej ustawić na masywnej półce lub stoliku albo skorzystać ze specjalnie przygotowanych mebli do akwarystyki. Tego typu meble nie dość, że spokojnie utrzymają ciężar wody akwarium z jego zawartością, to jeszcze zazwyczaj są wyposażone w szereg udogodnień, takich jak przydatne półeczki, otwierana górna pokrywa, czy nawet dozowniki na pokarm dla ryb.

Unikaj stawiania akwarium w pobliżu okna, ponieważ w zimowym okresie temperatura wody będzie zbyt zimna, a w letnim będzie się podwyższała. Lepiej ustawić akwarium w ciemniejszym miejscu i doświetlać je świetlówką oraz dogrzewać grzałką, niż stale przenosić. Unikaj również miejsc narażonych na wstrząsy. Trzaskające ciągle drzwi lub głośne basy wydobywające się z dużych kolumn nie służą dobrze morskim zwierzętom.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak założyć pierwsze akwarium?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak założyć pierwsze akwarium?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania