DZIAŁY

Zarówno pies tak i kot nie lubią domowe kąpiele, ale pomimo tego trzeba swoich pupili odświeżyć. Zatem jak wykąpać kota, gdy nie przepada on za wodą?

Mówi się, że koty i psy to najwięksi przyjaciele człowieka. Kot to istota niezależna, zawsze chodzi swoimi ścieżkami i zawsze spada na cztery łapy. Nie zawsze słuchają swoich właścicieli niż psy. Więc, aby wykąpać kota, który nie przepada za wodą, trzeba opracować właściwy plan działania. Warto przed kąpielą przygotować sobie wszystkie potrzebne przedmioty, a co najważniejsze, to przygotuj siebie i kota.

Odpowiednia pora na kąpiel kota

W zależności od tego jakiego masz kota i do jakich warunków go przyzwyczaiłeś, kąpiel może być różna. Zwykle częste kąpiele są niewskazane dla kotów tzw. niewychodzących. Z kolei koty wychodzące kąpać należy w momencie, gdy się wybrudzą. Można kąpiel wykorzystać, jako jedną z form terapii, w celu poprawy kondycji sierści i skóry kota. Jednakże warto przed każdą kąpielą stosować się do zaleceń weterynarza. Nie zaleca się kąpać małych kociąt. Jeżeli kąpiel miałaby być źródłem stresu, to należy znacznie uważać. Odpowiednią porą na kąpiel kota są ciepłe dni, a po kąpieli dbaj oto, by nie narazić go na przeciągi.

Przed kąpielą

Aby przygotować do kąpieli kota należy:

 1. Na kilka dni przed kąpielą obetnij kotu pazury. Unikniesz zadrapania w trakcie kąpieli.
 2. Poproś o pomoc drugą osobę, jeżeli kąpiel kota ma się odbyć w misce czy brodziku.
 3. Druga osoba najlepiej niech z kotem wejdzie do brodzika czy wanny, wtedy lepiej będzie utrzymać kota podczas kąpieli.
 4. Jeżeli kąpiesz kota samodzielnie, zamknij się z kotem w brodziku. Uważaj, by nie wpadł w panikę.
 5. Kąpiel kota niech odbywa się szybko i w sposób zorganizowany. Przygotuj sobie dwa ręczniki, gdyż w ten sposób odsączysz z sierści wodę.
 6. Życzymy miłej zabawy i dużo cierpliwości.

Kosmetyki dla kota

Koty mają inne pH skóry niż człowiek i dlatego należy ich kąpać w szamponie specjalnie przeznaczonym dla kotów. Do kąpieli kotów o długiej sierści warto użyć preparatów, które zapobiegają powstawaniu kołtunów i plątaniu się sierści, jak również ułatwiają one rozczesywanie. Koty o sierści białej kąpiemy stosując szampony do sierści białej, a po umyciu zwykle nakłada się odżywkę.

Jak wykąpać kota?

Jak wykąpać kota, by był piękny i lśniący? Należy:

 • Wszystkie potrzebne do kąpieli przedmioty zgromadź w jednym miejscu.
 • Na dno miski połóż gumową matę i zalej wodą, najlepiej w temperaturze ciała kota aż zakryje dno.
 • Unikaj używania prysznica do moczenia czy spłukiwania. Użyj po prostu kubka bądź gąbki z wodą.
 • Zmocz sierść kota a następnie nałóż preparat.
 • Namydlaj zdecydowanymi ruchami, ale tak by nie doprowadzić do pojawienia się kołtunów.
 • Unikaj kontaktu wody i szamponu z oczami, uszami kota.
 • Zmyj nałożony kosmetyk dokładnie z kocich łapek, aby uniknąć ewentualnego dostania się preparatu do pyszczka kota.
 • Po kąpieli owiń kota w ręcznik i dokładnie osusz odprowadzając dokładnie nadmiar wody z sierści.
 • W razie potrzeby wymień ręcznik i osuszaj kota do momentu aż jego sierść nie będzie wilgotna.
 • Pozostaw kota w pokoju aż sam się doprowadzi do ładu.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wykąpać kota" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wykąpać kota" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.