Gotowanie
Czytany poradnik
Jak ugotować ryż
2

Jak ugotować ryż

AUTOR:  Anita Wach3 stycznia 2018

Ryż to jeden z podstawowych składników żywieniowych świata. Jest bogaty w białko, co za tym idzie, jest zdrowy, tani i łatwo dostępny. Istnieje kilka odmian ryżu tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Podawany do mięs, ryb lub warzyw stanowi zbilansowany posiłek, który jest nie tylko smaczny, ale również sycący.

Jak ugotować ryż

Na rynku mamy możliwość zakupu ryżu pakowanego w woreczki, lub sypkiego. W obu przypadkach do przyrządzenia tego produktu, potrzebujemy garnka, soli oraz oczywiście wody. Jak ugotować ryż? Na to pytanie odpowiedzi zawarte są poniżej.

Ryż sypki

Jeśli chcemy, ugotować ryż sypki należy go najpierw opłukać pod zimną wodą, a następnie do garnka należy wsypać szklankę ryżu i zalać dwiema szklankami, osolonej wody, zamieszać i zagotować. Kolejną czynnością będzie przykrycie garnka pokrywką, ale tak, aby para mogła się bez problemu wydostać. Gdy ryż wchłonie już całą wodę należy pozostawić go pod całkowitym przykryciem jeszcze przez około piętnaście minut po tym czasie będzie gotowy do podania.

Ryż w woreczku

Najłatwiej gotuje się właśnie taki ryż. Do garnka należy nalać tyle wody, aby można było zanurzyć cały woreczek z ryżem, taką wodę solimy i czekamy, aż się zagotuje. Następnie wkładamy do wrzącej wody ryż i gotujemy przez czas, jaki jest napisany na opakowaniu, zazwyczaj jest to około piętnastu minut. Woreczek musi być nabrzmiały od ryżu wtedy można go odcedzić, przeciąć worek i podać.

*Bonus*

Jak ugotować ryż, który będzie bardziej orientalny? Do gotującego się ryżu możemy wsypać przyprawę curry, która zabarwi nam ryż na żółto oraz wzbogaci naszą potrawę dodatkowym smakiem. Uwaga! Nie do każdej potrawy będzie pasował taki ryż, ale zdecydowanie nada się do dań kuchni azjatyckiej.

Inne metody

Istnieje możliwość ugotowania ryżu tak jak makaronu, wtedy należy do osolonej i wrzącej wody wsypać ryż i czekać, aż stanie się miękki, po czym odcedzić i zalać zimną wodą. Druga z tych bardziej skomplikowanych metod to ta, w której najpierw trzeba podsmażyć ryż na oleju przez około pięć minut, aby stał się przejrzysty, a następnie zalać bulionem i gotować metodą absorpcji. Jak ugotować ryż? To pytanie nie będzie więcej, spędzać snu z powiek.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
2Komentarze